zakon o dolgotrajni oskrbi

'Lahko bi bili v državi davki nižji in sociale manj, mi dajemo prednost ljudem'

15. 07. 2025 09.37

Poslanci so z vprašanji premierju Robertu Golobu sklenili zadnje redno plenarno zasedanje pred parlamentarnimi počitnicami. V SDS so ga vprašali o dolgotrajni oskrbi. Golob je poudaril, da se sredstva iz prispevka za dolgotrajno oskrbo zbirajo na namenskem računu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Uvedba prispevka je po njegovih besedah pomembna, ker bo zaradi njega lahko denimo oskrbo v domu starejših dobil vsak upokojenec, tudi če ima zagotovljeno pokojnino. Na vprašanje in očitke NSi glede visokih davkov, je Golob dejal, da so davki namenjeni temu, da lahko vsak od nas dobi kakovostno šolanje in zdravstveno oskrbo in da se lahko dostojno stara.

Jeseni pravica do dolgotrajne oskrbe, odgovorne so občine

14. 07. 2025 14.47

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac pričakuje, da bo večji del mreže za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu vzpostavljen med poletjem in bo pravica do te oskrbe lahko jeseni v polnosti zaživela na terenu, je dejal. Prve odločbe napoveduje jeseni. Poudaril pa je, da vzpostavitev informacijskega sistema ni pogoj za izdajo odločb.

V OZS ostro o prispevku za dolgotrajno oskrbo: Davke in prispevke pobiramo na zalogo

09. 07. 2025 15.46

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac zavrača poziv Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije k odstopu zaradi načina uveljavitve prispevka za dolgotrajno oskrbo. Ob tem so na ministrstvu znova poudarili, da morajo biti storitve dolgotrajne oskrbe dostopne vsem, zato vztrajajo pri javnem, solidarnostnem modelu financiranja. "Dovolj bi bilo, da poberemo toliko, kot za dolgotrajno oskrbo potrebujemo, ne pa da pobiramo denar na zalogo. Davke in prispevke pobiramo na zalogo," opozarja predsednik zbornice Blaž Cvar.

Ministrstvo: Ljudje ne bodo več plačevali visokih oskrbnin, SDS: To so velike obljube

02. 07. 2025 06.00

Nov davek, novo politično obračunavanje in realnost za državljanke in državljane. Ne gre za resno reformo, ampak politični PR, pravijo v SDS. Pristojno ministrstvo pa: gre za največji korak v gradnji socialne države od osamosvojitve. V povprečju bo vsak zaposleni prispeval slabih 300 evrov na leto v državno blagajno. Toda, če že prispevamo, bi morali tudi v praksi koristiti ugodnosti, za katere plačujemo. Tako bi danes denimo morala v praksi zaživeti oskrba na domu, a ne bo. Ni bila izdana še nobena odločba, nekatere občine še nimajo izvajalca, informacijskega sistema ni, potem je tu še težava s kadri. Kaj pravita poslanka SDS Karmen Furman in Luka Omladič z ministrstva za solidarno prihodnost?

Odslej en odstotek bruto plač in neto pokojnin za oskrbo

01. 07. 2025 07.21

Po zakonu o dolgotrajni oskrbi se bo začela uporabljati določba o dolgotrajni oskrbi na domu. Ta pravica bo zajemala denimo pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih in določeno zdravstveno nego, pa tudi e-oskrbo in storitve za ohranjanje samostojnosti, denimo fizioterapijo. Uporabljati se bo začela tudi določba o prispevku za dolgotrajno oskrbo.

Bodo delavci v kulturi opravičeni novega prispevka za dolgotrajno oskrbo?

30. 06. 2025 19.08

Po en odstotek bruto plače bomo vsak mesec prispevali zaposleni, enako tudi naši delodajalci, upokojenci bodo prispevali en odstotek neto pokojnine, samozaposleni in kmetje pa po dva odstotka od njihovega bruto prihodka za dolgotrajno oskrbo. Ali drži informacija, da bodo samostojni delavci v kulturi plačila prispevka opravičeni? Preverili smo in ne, ne drži.

ZSSS za čim hitrejši začetek izvajanja dolgotrajne oskrbe na domu

30. 06. 2025 14.55

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pričakuje, da bodo storitve v okviru dolgotrajne oskrbe na domu, ki se bo kot zakonska pravica začela izvajati v torek, na voljo najkasneje v dveh mesecih. Hkrati želijo, da bo informacijska podpora pripravljena do konca julija, tako da bodo prve odločbe lahko izdane septembra, so povedali v zvezi.

Koliko starejših v Sloveniji doživlja nasilje in kako pomagati?

16. 06. 2025 18.47

Nedostopnost do zdravstvene oskrbe, zapuščenost, odrekanje osebne higiene, tudi zdravil, hrane in vode, ekonomsko nasilje pa kričanje, ustrahovanje, tudi udarci. V Sloveniji nasilje doživlja vsaj 60.000 starejših. Povzročitelji pa so najpogosteje družinski člani, negovalci in skrbniki, tudi popolni neznanci, ki starostnika finančno izkoristijo. Nasilje nad starejšimi pa pogosto zaradi sramu in stigme ostaja skrito. Je pa tudi druga plat zvona, ko so starejši nasilni do zaposlenih v domovih za starejše. Tako so oskrbovalci velikokrat deležni zmerljivk pa tudi fizičnega nasilja. Kako odreagirati?

Razprava o dolgotrajni oskrbi: bi morali plačilo prispevka prestaviti?

12. 06. 2025 20.18

Leto in pol po sprejemu zakona o dolgotrajni oskrbi je koalicija v državnem zboru potrdila že drugi paket dopolnil. Po novem bodo s 1. julijem tudi upokojenci lahko oskrbovali svoje družinske člane, kar doslej ni bilo mogoče. Prav tako bo breme izplačevanja dodatkov, s katerimi vodstva domov za starejše zvišujejo plače sicer slabo plačanemu kadru negovalcev, prevzel državni proračun. Kaj pa pomisleki glede obveznega prispevka, ki ga bomo začeli plačevati že prihodnji mesec?

O dolgotrajni oskrbi po nujnem postopku

27. 05. 2025 10.07

Kolegij predsednice DZ je ob odsotnosti opozicije soglasno sklenil, da bodo poslanci predlog novele Zakona o dolgotrajni oskrbi obravnavali po nujnem postopku. Glavna novost je vzpostavitev pravice do oskrbovalca družinskega člana tudi za upokojence, je pojasnila namestnica generalne sekretarke vlade Barbara Peternelj.

Golob napovedal večstomilijonsko naložbo v Sloveniji

19. 05. 2025 07.44

Sloveniji se po besedah premierja Goloba v mesecu ali dveh obeta nova večstomilijonska naložba. Podrobnosti sicer ni razkril, a je dejal, da "vlagatelji cenijo znanje naših ljudi". Na poslansko vprašanje glede davčnega primeža pa je dejal, da bo vlada vztrajala na gradnji javne socialne države. Poslanci so sicer v uvodu seje DZ na predlog koalicije z dnevnega reda umaknili tretjo obravnavo predloga zakona o medijih.

Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci

15. 05. 2025 07.27

Vlada je na seji za obravnavo v DZ pripravila predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. Po predlogu bodo lahko tudi upokojenci postali oskrbovalci družinskega člana, je na novinarski konferenci po seji povedal podpredsednik vlade Matej Arčon. Upokojenka ali upokojenec bo kot oskrbovalec dobil nadomestilo v višini 1,2 minimalne plače. Vsak dan bo za vprašanja odprt tudi klicni center 114. Približno 250 klicev pa so dobili že pred uradnim začetkom, med njimi največ z namenom, da bi rešili konkreten primer.

Še zadnji dan za predčasno glasovanje na referendumu

08. 05. 2025 08.20

Volivci, ki želijo na zakonodajnem referendumu o dodatkih k pokojninam za izjemne umetniške dosežke predčasno oddati svoj glas, lahko to storijo le še danes. Med 7. in 19. uro bo za predčasno glasovanje odprtih 97 volišč po državi. V prvih dveh dneh je svoj glas predčasno oddalo 15.813 volivk in volivcev, kar je manj kot odstotek vseh volilnih upravičencev.

Gospodarski krog vlado poziva k razbremenitvi

15. 04. 2025 16.14

Gospodarski krog, ki združuje gospodarske in kmetijske organizacije, za ohranitev konkurenčnosti države vlado poziva k razbremenitvi gospodarstva in posameznikov. "Potrebujemo davčno razbremenitev, odlog uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi, omejitev cen elektrike in debirokratizacijo," je strnil predsednik GZS Tibor Šimonka.

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?

27. 03. 2025 06.25

Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let

10. 01. 2025 06.00

41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Davek na pse: Zaenkrat le zamisel za razpravo, ne zakonski predlog

08. 01. 2025 15.53

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je po plazu kritik podalo obrazložitev predvidene novele zakona o zaščiti živali in morebitne uvedbe prispevka za pse. Kot izpostavljajo, gre trenutno zgolj za zamisel za razpravo in ne (še) za zakonski predlog.

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo

28. 12. 2024 08.04

Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Golob: Zimskega dodatka za upokojence ne bo, ker v tem trenutku ni potreben

16. 12. 2024 16.01

Predsednik vlade Robert Golob je v DZ zagotovil, da je skrb za starejše ena od ključnih skrbi aktualne vlade. Tako je denimo DZ sprejel predlog njene zakonske rešitve, ki opredeljuje pravico do zagotovljene vdovske pokojnine. Izplačila zimskega dodatka za upokojence, kot ga želijo nekateri, pa ne bo, ker v tem trenutku ni potreben, je poudaril.

Po kritikah spremembe zakona: ministrstvo bi ukinilo evidentiranje odmora

26. 11. 2024 13.54

Osnutek zakona o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bi bila na voljo tudi posameznim podjetjem v težavah, je že pripravljen, tako da bi bil lahko zakon sprejet v začetku 2025, osnutek novele zakona o evidencah delovnega časa, ki rahlja obveznosti delodajalcev, pa bo na ESS 6. decembra, je na OZS povedal minister za delo Luka Mesec.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo

23. 11. 2024 07.41

Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

Zakon o dolgotrajni oskrbi v ustavno presojo? Obvezni prispevek bi šel od neto pokojnin

13. 11. 2024 15.22

Zveza društev upokojencev se ne strinja z zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki z julijem 2025 uvaja obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka. Upokojenci ga bodo namreč plačevali od neto pokojnin, kar v zvezi vidijo kot vdor v pokojninski sistem. Če jim odločevalci ne bodo prisluhnili, bodo zahtevali ustavno presojo zakona.

Maljevac: Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci

30. 09. 2024 18.39

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je v okviru 23. festivala za tretje življenjsko obdobje, povedal, da bo ministrstvo kmalu dalo v javno razpravo predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. S spremembami naj bi omogočili, da bodo oskrbovalci družinskega člana po zakonu lahko tudi upokojenci.

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'

13. 09. 2024 18.31

Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Opozicija kritična, Golob: Slovenija je evropski šampion po gospodarski rasti

31. 05. 2024 13.45

Predsednik vlade Robert Golob se je na opozicijski predlog priporočil ob 2. obletnici delovanja vlade na seji DZ odzval z besedami, da je Slovenija šampion v Evropi po gospodarski rasti in po nizki brezposelnosti. Te uspehe vlada po njegovih besedah beleži kljub posledicam ruske agresije na Ukrajino, inflacije in poplav. Prvak SDS Janez Janša pa je medtem vladi znova očital, da je kljub dobremu izhodišču uspela uresničiti le slabih 14 odstotkov svojih obljub. Roke je zamudila tudi pri reformah, ki si jih je sama zadala, je dodal.

Golob: Rezultati bodo prinesli še en mandat

30. 05. 2024 08.49

Vlada Roberta Goloba bo 1. junija zabeležila drugo leto na čelu države. Ob tem je Golob izpostavil rekordne dobičke v gospodarstvu, obenem pa so se rekordno dvignile tako zagotovljene pokojnine kot tudi minimalna plača. Zagotovil je, da vlada nadaljuje pripravo strukturnih reform; sprejela je izhodišča za davčno, prav tako je sprejela izhodišča za spremembo Zakona o zdravstveni dejavnosti. Prepričan je, da bodo rezultati prinesli še en mandat. Zagotovil je, da bodo vse obljube volivcem izpolnili v dveh mandatih. Kot meni, so na 'odlični poti', da jim to uspe.

SDS zahteva sklic izredne seje: 'Priča smo razgradnji sistema'

23. 05. 2024 12.08

Kmalu bo minilo dve leti, odkar je zaprisegla vlada pod vodstvom Roberta Goloba, poslanska skupina SDS pa ob tem zahteva sklic izredne seje Državnega zbora. Kot pravijo, "zdravstveni sistem razpada, priča smo stavkovnemu valu". Stavkajo namreč zdravniki, sodniki, tožilci, upravni delavci in še mnogi drugi, so dodali in se ob tem sprašujejo: "Je to ta boljša prihodnost, o kateri je govoril ob zaprisegi?"

Kaj bi pomenila odprava prispevka za dolgotrajno oskrbo?

15. 05. 2024 06.26

V vsaki družini se srečujejo z vprašanjem, kaj z družinskim članom, ki zaradi starosti ali zdravstvenih težav oziroma poškodb potrebuje dolgotrajno oskrbo. In prav ob tem vprašanju se znova lomijo kopja politike. Golobovo vlado je pri utemeljevanju zamika uveljavitev zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga je sprejela Janševa vlada, vodila maščevalnost, zavist ter obračun in rušenje vsega dobrega, kar je zgolj v dveh letih storila Janševa vlada, piše v obrazložitvi zahteve za sklic izredne seje državnega zbora, ki jo SDS zahteva zaradi pomanjkljivosti zakona o dolgotrajni oskrbi. Mnenja sta soočila minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac in poslanka SDS Alenka Helbel.

SDS zahteva izredno sejo DZ za odpravo pomanjkljivosti zakona o dolgotrajni oskrbi

13. 05. 2024 20.20

Poslanska skupina SDS je vložila zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bodo obravnavali predlog sklepa s pozivom vladi za takojšnjo odpravo pomanjkljivosti zakona o dolgotrajni oskrbi. V SDS bodo vladi predlagali, da zakon dopolni, odpravi nepotreben obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo ter zagotovi izvajanje že uzakonjenih pravic.

'Zakon o dolgotrajni oskrbi ni vzdržen': odločb ne morejo izdajati, osebja ni

06. 05. 2024 17.57

Imamo zakon, tudi denar bomo prispevali vsi, le da vse skupaj ostaja le zakon, na papirju. Govora je o zakonu o dolgotrajni oskrbi: 10 mesecev že čakamo, da se začne izvajati, a nič ne kaže, da se bo kmalu. Stroka pa ponavlja to, kar je že v času sprejetja pod vlado, ki jo je vodil SDS, in zdaj, ko vlado vodi Svoboda, in sicer: zakon kot tak ni izvedljiv. Ni dovolj osebja. In mnogi, ki bodo sicer plačevali obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, si te ne bodo mogli privoščiti.