zakon o dolgotrajni oskrbi

Društvo Hospic prenovilo prostore dnevnega centra, dodatek solna soba
26. 04. 2024 18.29
V slovenskem društvu Hospic so v 114 let stari hiši prenovili prostore, ki so kot dnevni center namenjeni tako bolnim in umirajočim kot njihovim svojcem, ki včasih vsega ob službi in drugih dnevnih opravilih preprosto ne zmorejo. Za sprostitev in razbremenitev sta obiskovalcem poleg pogovora in delavnic na voljo tudi solna in senzorna soba.

OZS: Pravilnik o premeščanju bremen bo nova birokratska ovira
23. 04. 2024 16.52
Obrtnike in podjetnike skrbi nov pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen, so sporočili z Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Nov pravilnik stopi v veljavo s prvim avgustom, določa pa ukrepe za zagotavljanje varnosti, pri katerih so delavci izpostavljeni nevarnosti kostno-mišičnih obolenj in poškodb. Kot pravijo pri OZS, prve analize kažejo, da bo pravilnik prinesel težave zlasti podjetjem z majhnim številom zaposlenih.

Mesec: Cilj je, da Ekonomsko-socialni svet oživimo v maju
23. 04. 2024 10.43
Premier Robert Golob je za dopoldne sklical srečanje predstavnikov sindikatov, delodajalcev in vlade, ki sodelujejo v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Namen srečanja je bila želja po obuditvi socialnega dialoga. Minister za delo Luka Mesec je po srečanju dejal, da ciljajo na oživitev sveta v maju. Do srečanja so sicer bili kritični pri Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so ocenili, da je namen "bolj proslavljanje obletnice delovanja ESS kot pa resno pogajanje" in da ESS trenutno ne deluje. Partnerji se o vsebini danes sicer niso pogovarjali.

Koalicija in opozicija na nasprotnih bregovih: tokrat zaradi domov za starejše
26. 01. 2024 13.41
Državni zbor na izredni seji na zahtevo SDS razpravlja o razmerah v domovih starejših občanov. SDS je pripravila priporočila vladi za izboljšanje stanja. V koaliciji in vladi zatrjujejo, da so že sprejeli ukrepe za izboljšanje stanja, opozicija pa trdi, da ne v zadostni meri. Ker je priporočila zavrnil matični odbor, DZ danes o njih ne bo glasoval.

Nekateri domovi za 1. marec že napovedujejo višje oskrbnine
16. 01. 2024 09.03
Nekateri domovi za starejše že zdaj vedo, da bodo morali cene oskrbnin 1. marca, ko jih bo mogoče redno uskladiti, zvišati. Stroški, denimo stroški materiala, so se namreč zelo povečali, opozarjajo.

Ministrstvo: Sredstva za nemoteno delo ustanov so zagotovljena
12. 01. 2024 13.24
Po tem, ko je Varuh človekovih pravic izrazil ogorčenje nad vladnim krčenjem proračunskega financiranja varstveno-delovnih centrov, so z ministrstva za solidarno prihodnost sporočili, da so uspeli zagotoviti sredstva za nemoteno delo ustanov.

Še en interventni zakon, tokrat za krpanje kadrovskih lukenj
09. 01. 2024 17.05
Ministrstvo za solidarno prihodnost je dalo v javno razpravo predlog interventnega zakona o kadrih v domovih za starejše in varstveno-delovnih centrih. Z njim želijo izboljšati tako kadrovske in delovne pogoje kot tudi zmogljivosti izvajalcev. Pripombe in komentarje na predlog je mogoče podati do 30. januarja.

Novo leto po novem: davki, trošarine, subvencije
03. 01. 2024 09.10
Novo leto prinaša spremembe tudi v naših denarnicah in na računih. Januarska položnica za elektriko bo višja kot decembrska. Večje spremembe prihajajo tudi za podjetja in gospodarstvo. V prestolnici se draži ogrevanje. Na zdravstvenem področju je največja sprememba ukinitev prostovoljnega dopolnilnega zavarovanja. Postopoma stopa v veljavo zakon o dolgotrajni oskrbi. Za delodajalce bo večje breme bolniške odsotnosti. Nekaj dražja bo tudi mobilnost.

Leto dni od zmagovalne referendumske nedelje: kaj je narejenega?
27. 11. 2023 19.18
Ko mineva leto dni od za vlado zmagovalne referendumske nedelje se zdi, da je z izglasovanim zakonom o vladi najmanj zadovoljen prav premier Golob. Nadaljujejo se nesoglasja na javni radioteleviziji. Še vedno ni znano, kdo bo izvajal težko pričakovani zakon o dolgotrajni oskrbi. Da se je Slovenija odločila prav in naredila korak v pravo smer, so sicer še vedno prepričani v koaliciji, a v isti sapi priznavajo, da se vsega pač ne da storiti v enem letu.

Golobova stranka po padcu podpore: Edini pravi pokazatelj so volitve
27. 11. 2023 17.29
Po rezultatih javnomnenjske ankete inštituta Mediana se tudi ta mesec nadaljuje trend padanja podpore tako vladi kot Gibanju Svoboda. Najbolj je na lestvici priljubljenosti strmoglavil kar sam predsednik vlade Robert Golob. In kako odgovarjajo v največji vladni stranki? Opirajo se na svoj uspeh na lanskih parlamentarnih volitvah ter izpostavljajo ukrepe, ki so jih v času vladanja že izpeljali. "Edina prava anketa javnega mnenja so volitve. O našem delu bodo leta 2026 sodili volivke in volivci," so dejali v Svobodi.

ZZZS bo začel pošiljati odločbe o vključenosti v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo
13. 11. 2023 06.23
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bo tistim, ki izpolnjujejo pogoje za vključitev v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, začel pošiljati odločbe o vključenosti. Pošiljali jih bodo postopoma, predvidoma do konca letošnjega leta.

Dolgotrajna oskrba: prihajati bodo začele odločbe
10. 11. 2023 09.11
Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo avgusta končno dobili zakon, ki naj bi področje sistematske oskrbe uredil tudi sistemsko. V ponedeljek bodo upravičencem začeli pošiljati odločbe o vključitvi v zavarovanje, z novim letom se bodo začele uporabljati prve rešitve, poleti 2025 nas čaka nov obvezni prispevek.

Golob: Ne načrtujemo novih davkov za prebivalstvo
07. 11. 2023 12.12
Premier Robert Golob je gostil posvet vodij parlamentarnih strank. Govorili so o osnutku predloga zakona o obnovi po avgustovski ujmi, po besedah Goloba pa iščejo konsenzualne rešitve. Ob tem je poudaril, da vlada ne načrtuje nobenih novih davkov za prebivalstvo in iz naslova dela. Zakonski predlog naj bi vlada potrjevala čez okoli dva tedna. Dodatne obremenitve gospodarstva, ki jih predvideva predlog zakona o obnovi, pa so po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) korak v napačno smer. Nekatere predvidene ukrepe pozdravljajo, a so prepričani, da bi morali prihodke v državno blagajno povečevati prek višje gospodarske rasti in ne novih davkov.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?
09. 10. 2023 14.27
10 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?
07. 10. 2023 12.00
V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Na mizi bo tudi predlog, da bi v pokoj odhajali dve leti starejši
03. 10. 2023 16.38
V pogajanjih o pokojninski reformi bo govora tudi o predlogu za zvišanje upokojitvene starosti za dve leti, je povedal državni sekretar na ministrstvu za delo Igor Feketija. Zahtevana pokojninska doba bi medtem ostala 40 let. Trenutno veljavni splošni pogoji za starostno upokojitev so tako za moškega kot za žensko 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa oziroma 65 let starosti in najmanj 15 let zavarovalne dobe.

Začel je veljati zakon o dolgotrajni oskrbi
03. 08. 2023 06.07
Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je zdaj začel veljati, uporabljati pa se bo začel postopno od 1. januarja 2024, sistemsko ureja področje ter določa pravice in storitve. S 1. julijem 2025 pa prinaša obvezni prispevek, ki ga bodo plačevali tako delodajalci kot delojemalci in upokojenci. Zakon o dolgotrajni oskrbi iz leta 2021 je prenehal veljati.

Bo država prenehala kriti del stroškov v domovih za starejše?
30. 07. 2023 20.21
Slaba novica za starejše in njihove svojce. Zdi se namreč, da je podražitev oskrbnin v domovih za starejše neizogibna, saj ministrstvo za solidarno prihodnost ni uspelo prepričati finančnega ministrstva, da bi podaljšali interventni zakon, s katerim je država krila del stroškov dela v domovih. "Zahtevamo pomoč države," so jasni v Skupnosti socialnih zavodov. Če je ne bo, bodo morali domovi, kot pravijo, zvišati cene oskrbnin.

Golob o škodi po neurjih, dolgotrajni oskrbi, odstopu ministra in Tini Gaber
27. 07. 2023 06.00
V Sloveniji so se pokazale vse razsežnosti neurij v zadnjih dveh dneh, škoda, ki so jo neurja povzročila v zadnjih 14 dneh, je enormna. Mnogi so ostali brez vsega, kmetje obupujejo nad škodo, ki so jo neurja povzročila v vinogradih, na poljih in travnikih. Kako bo ukrepala vlada? O tem je spregovoril premier Robert Golob, prav tako pa je komentiral Zakon o dolgotrajni oskrbi in nedavni odstop ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. Stopil pa je tudi v bran svoji partnerki Tini Gaber.

DZ po vetu znova potrdil zakon o dolgotrajni oskrbi
21. 07. 2023 06.55
DZ je na vnovičnem glasovanju o zakonu o dolgotrajni oskrbi po izglasovanem odložilnem vetu DS zakon potrdil z 52 glasovi za in 10 proti. Za vnovično potrditev je bilo potrebnih vsaj 46 glasov. V poslanskih skupinah koalicije so poudarili, da je zakon ustrezen, poslanski skupini opozicije pa sta nasprotovali denimo financiranju dolgotrajne oskrbe.

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov
21. 07. 2023 10.15
Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

Državni svet sprejel veto na Zakon o dolgotrajni oskrbi
20. 07. 2023 07.05
Državni svet je na izredni seji s 17 glasovi za in 9 proti sprejel veto na Zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev se namreč med drugim ne strinjajo s predvidenim financiranjem področja, ki s 1. julijem 2025 uvaja obvezen prispevek.

DS bo obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi
19. 07. 2023 12.55
DS bo v četrtek na izredni seji obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev so se namreč na skupni korespondenčni seji, ki je potekala v torek in danes, odločile za vložitev pobude za predlog odložilnega veta.

Kaj prinaša zakon o dolgotrajni oskrbi?
18. 07. 2023 18.59
Državni svetniki odločajo o vložitvi pobude za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki sistemsko ureja področje dolgotrajne oskrbe, prinaša pa tudi nove obremenitve plač in pokojnin, je državni zbor že sprejel. Veljati bo predvidoma začel z novim letom, največ novosti pa bo prineslo leto 2025. Takrat bodo vsi, ki sami ne zmorejo skrbeti zase, na centrih za socialno delo prejeli osebni načrt storitev.

Nezadovoljni delodajalci s predlogom veta na zakon o dolgotrajni oskrbi
18. 07. 2023 09.51
Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov in kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev v državnem svetu na skupni korespondenčni seji, ki poteka danes in v sredo, odločajo o vložitvi skupne pobude za predlog odložilnega veta na zakon o dolgotrajni oskrbi. Če se bodo odločile za pobudo, bo izredna seja DS v četrtek.

Državni zbor sprejel Zakon o dolgotrajni oskrbi
17. 07. 2023 11.31
Državni zbor je sprejel nov Zakon o dolgotrajni oskrbi. Po pričakovanjih so za glasovali poslanci koalicijskih strank, poslanci SDS in NSi pa so bili proti. Tudi v razpravi so koalicijski poslanci vztrajali pri tem, da je predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi kakovosten in da končno sistemsko ureja področje, vključno s financiranjem. V opoziciji so medtem vztrajali, da je predlog strokovno sporen in zaradi določitve obveznega prispevka v višini enega odstotka celo škodljiv.

Dolgotrajna oskrba: 'Plače v Sloveniji so že zdaj nadpovprečno obremenjene'
14. 07. 2023 06.53
Odbor DZ za delo je z 10 glasovi za in petimi proti pripravil dopolnjeni predlog zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku. Predlog določa pravice iz dolgotrajne oskrbe in od 1. julija 2025 opredeljuje obvezen prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka tako za delodajalce kot delojemalce in upokojence.

DZ potrdil obravnavo predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi po nujnem postopku
13. 07. 2023 15.25
DZ je potrdil obravnavo predlogov Zakona o dolgotrajni oskrbi in novele Zakona o socialnem varstvu po nujnem postopku. Takšen sklep je sicer potrdil že kolegij predsednice DZ, a so v SDS podali zahtevo, naj DZ o tem vnovič odloča. Po zeleni luči poslancev matični odbor lahko nadaljuje obravnavo zakonskih predlogov.

SDS z zahtevkom zamika časovnico dolgotrajne oskrbe
12. 07. 2023 13.02
V državnem zboru bi morali poslanci in poslanke odbora za delo obravnavati predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, a ker je poslanska skupina SDS vložila zahtevek za ponovno odločanje o vrsti parlamentarnega postopka, se bo obravnava zakona zamaknila. Odbor je sejo prekinil, nadaljeval pa jo bo v četrtek po koncu dela izredne seje državnega zbora. Minister Simon Maljevac je dejal, da gre pri potezi SDS le za politično nagajanje in poskus zavlačevanja.

Prehod Bešiča Loredana v poslanske klopi malo verjeten
11. 07. 2023 16.07
Bo Danijel Bešič Loredan po odstopu postal poslanec Svobode? To možnost bi namreč lahko izbral kot nadomestni poslanec ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona. Izredna seja državnega zbora, na kateri se bodo poslanci seznanili z njegovim odstopom in obravnavali predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, se bo sicer začela v četrtek. Na mizah pa bodo imeli poslanci tudi interventni zakon na področju nabave zdravil, za katerega je kolegij predsednice DZ odločil, da ga bodo obravnavali po nujnem postopku.