zakon o dolgotrajni oskrbi

Razglasili rezultate novembrskih referendumov, SDS sejo obstruirala

23. 12. 2022 10.43

Državni zbor je na izredni seji razglasil rezultate novembrskih referendumov o zakonih o Radioteleviziji Slovenija, o vladi in o dolgotrajni oskrbi. Vse tri zakone so volivci na referendumih potrdili. Izidov bodo zdaj objavljeni v uradnem listu, nato bodo lahko zakoni stopili v veljavo. Poslanci SDS so sicer sejo obstruirali.

DVK sprejela poročila o končnem izidu glasovanja na referendumih

15. 12. 2022 13.57

Državna volilna komisija je sprejela poročila o ugotovitvi končnega izida glasovanja na zakonodajnih referendumih, ki so bili 27. novembra. Večina volivk in volivcev je glasovala za uveljavitev novel zakonov o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o Radioteleviziji Slovenija.

Socialni zavodi: Kadrovska kriza zapira vrata domov za starejše

07. 12. 2022 11.07

Akutna kadrovska kriza bo zaprla vrata domov za starejše za nove stanovalce, opozarja Skupnost socialnih zavodov Slovenije, ki vlado poziva k takojšnjemu ukrepanju. Številni domovi za starejše so zaradi pomanjkanja delavcev zmanjšali namestitvene zmogljivosti, večletno zaostrovanje kadrovskih razmer pa bo že v tem mesecu socialnovarstvene zavode prisililo, da bodo zelo omejili ali povsem zaustavili sprejeme novih stanovalcev, pravijo.

'Stanovanja morajo postati ključna dobrina'

06. 12. 2022 09.48

Novoustanovljeno ministrstvo za solidarno prihodnost bo usklajevalo in vodilo politike na področjih dolgotrajne oskrbe in stanovanjske politike, v njegovi pristojnosti pa bodo tudi razvijanje in promocija modelov lastništva zaposlenih in participativnega upravljanja v podjetjih, udeležba delavcev pri dobičku ter ostale politike ekonomske demokracije. Kljub zamiku pri ustanavljanju ministrstva so nekatere rešitve, ki bodo sodile pod njegovo okrilje, že pripravljene, je dejal kandidat za ministra za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Teden, ujet v fotografski objektiv

03. 12. 2022 16.53

Medtem ko so po katastrofalnem požaru na Krasu stekle prve pogozditvene akcije, je volivke in volivce čakala že četrta volilna nedelja, tokrat s kar tremi referendumi. T. i. referendumski trojček je minil v znamenju podpore vsem trem zakonom. Obilno deževje, ki je prizadelo italijanski otok Ischia, je sprožilo katastrofalne poplave in plazove, v katerih je umrlo deset oseb. Vojne razmere v Ukrajini ostajajo napete. Rusija še vedno napada ključne infrastrukturne objekte, mnogi prebivalci zato le s težavo ostajajo v svojih mrzlih domovih. Precej bolj vroče je v Katarju, kjer je znano, katere reprezentance so si zaslužile napredovanje. Marsikje pa se že začenjajo božična rajanja, ki so bila v času epidemije covida-19 močno okrnjena. Vabljeni k ogledu tokratnega izbora fotografij.

V kolikšni meri vladi zaupajo ljudje?

01. 12. 2022 18.34

Petnajsta vlada Republike Slovenije pa 1. decembra beleži pol leta delovanja in nihče od vladne ekipe pred aktualnim mandatom tega položaja še ni zasedal. Kljub temu vlada beleži rekordno podporo. Vprašanje pa ostaja, kako dobro vlado poznajo ljudje in v kolikšni meri ji zaupajo.

Srebrna nit: Od koalicije pričakujemo, da temeljito zaviha rokave

28. 11. 2022 06.28

Predsednica Društva Srebrna nit Biserka Marolt Meden po potrditvi novele zakona o dolgotrajni oskrbi na nedeljskem referendumu od vlade pričakuje, da bo zavihala rokave in poskrbela, da ljudje ne bodo ostali brez pravic. Prejšnji zakon namreč v veljavo stopa s 1. januarjem, novela pa naj bi veljala šele kasneje, ko bodo znani uradni rezultati. Na ZZZS medtem po potrditvi sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi pričakujejo vsebinsko prenovo zakona.

DVK bi skrajšala rok za sprejem poročila o izidu trojnega referenduma

28. 11. 2022 15.30

Državna volilna komisija (DVK) bo v četrtek med drugim odločala o skrajšanju roka za sprejetje poročila o izidu referendumskega glasovanja. Volivci so namreč na nedeljskem referendumskem glasovanju večinsko podprli zakone o vladi, o RTVS in o dolgotrajni oskrbi, zato izračun zavrnitvenega kvoruma ni več relevanten za izid glasovanja.

Grims razburil z izjavo, da so razmere podobne tistim v Nemčiji leta 1933

28. 11. 2022 13.41

Na nemškem veleposlaništvu v Ljubljani so se z začudenjem odzvali na izjavo poslanca SDS Branka Grimsa, ki je v oceni nedeljskih referendumov razmere v Sloveniji primerjal s tistimi v Nemčiji leta 1933. Ob tem so poudarili, da Slovenija kot del EU, kjer lahko vsakdo glasuje brez pritiska in strahu, nima nič skupnega z Nemčijo leta 1933.

Ob izenačenju počakali Goloba, nato oblekli Pastirčka

28. 11. 2022 07.38

"Koliko je, koliko? 59 odstotkov ZA, bravo, bravo!" je aplavz nekaj minut pred osmo uro zvečer začel odmevati v skupnem štabu koalicijskih strank. Zadnja novembrska nedelja je bila namreč (spet) volilna, objavljeni prvi delni izidi pa so pokazali, da so volivci podprli vse tri zakone, ki so bili del trojnega referenduma. Še bolj prešerno je bilo v štabu Inštituta 8. marec, kjer so se v zadnjih tednih močno angažirali v pozivanju na volišča. Manj veselo pa je bilo v štabu SDS, kjer so bili nosilci pobud za referendume, ki pa nazadnje niso uspeli.

Tonin: Slovenska desnica potrebuje temeljito samorefleksijo

27. 11. 2022 23.23

Predsednik Nove Slovenije Matej Tonin je po referendumih opozoril, da je na slovenski desnici potrebna temeljita samorefleksija o tem, kako naprej. Poudaril je, da je letošnje leto pokazalo, da rezultati, kompetence in vsebina niso odločilne, saj da vsake volitve, v katerih se pojavi Janez Janša, postanejo iracionalne in emocionalne. A prvak SDS je na slednje odgovoril z besedami, da "ko in če bo NSi dejansko delala in postala to, kar obljublja, bo na volitvah dobila vsaj 15 odstotkov in marsikaj bo lahko drugače".

Volivci tudi glede na skoraj vse preštete glasovnice potrdili vse zakone

27. 11. 2022 06.47

Znani so prvi delni neuradni izidi glasovanja, ki kažejo na podporo vseh treh zakonov. Slovenci smo na več kot 3000 voliščih odločali o uveljavitvi treh zakonov, in sicer zakonu o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o RTVS. Najvišjo podporo volivcev ima zakon o RTV, kjer je po prvih izidih ZA glasovalo 62,4 odstotkov volivcev, prav tako je 61, 9 odstotkov podpore prejel zakon o dolgotrajni oskrbi, zakon o vladi ima medtem okoli 56 odstotkov podpore. Kvorumi niso bili doseženi.

'Ljudje so jasno povedali, kaj si mislijo o predlagateljih referendumov'

27. 11. 2022 19.32

Koalicijske stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica so izid referendumov o spremembah zakonov o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), dolgotrajni oskrbi in vladi pričakale skupaj v ljubljanskih Stegnah. Po štabu koalicije se je razlegel aplavz in vzklik 3-krat za. Po razglasitvi rezultatov je štab obiskal tudi Robert Golob. Kot je povedal, je bilo sporočilo volivcev danes jasno in glasno: "Ljudje so povedali politiki, naj se neha 'hecati' iz države in začne delati v korist ljudi in za prihodnost."

V SDS v ocenah izidov referendumov ocenili, da so bili volivci zavedeni

27. 11. 2022 21.38

Poslanec SDS Branko Grims je ob razglasitvi delnih rezultatov, po katerih referendumi o RTVS, vladi in dolgotrajni oskrbi niso uspeli, podvomil, da so se ljudje v celoti zavedali vsebine svojih odločitev. Izglasovali so višje davke, višji RTV-prispevek in ideološki monolit na RTVS ter se odpovedali pravicam iz dolgotrajne oskrbe za vsaj leto dni, je ocenil. Premier Robert Golob se je na izjave SDS že odzval z besedami, da je poražencu volitev ljudstvo znova pokazalo, da je poraženec.

Novela Zakona o dolgotrajni oskrbi: volivci tehtnico prevesili na stran ZA

27. 11. 2022 20.07

Volivci so spregovorili in po neuradnih rezultatih na volitvah izrekli podporo vsem trem novelam zakonov. A natančneje, kakšna je usoda novele Zakona o dolgotrajni oskrbi? Preštetih je skoraj 99 odstotkov glasovnic, volivci pa so z dobrimi 62 odstotki glasov tehtnico prevesili v prid novele. Slabih 38 odstotkov volivcev pa je po trenutnih rezultatih na tem referendumu glasovalo proti.

Do 19. ure 32 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka

27. 11. 2022 11.55

Dežurna služba notranjega ministrstva je od začetka volilnega molka,prejela 32 obvestil o domnevnih kršitvah. Inšpektorat za notranje zadeve jih obravnava deset, največ jih je povezanih s spornimi vsebinami na družabnih omrežjih, objavah na televiziji in spletnih medijih.

Za zavrnitev zakonov na referendumu je potreben kvorum

27. 11. 2022 15.23

Po zakonskih določbah, ki veljajo od ustavnih sprememb leta 2013, je zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev. To pomeni, da bi mora proti uveljavitvi vsakega izmed zakonov glasovati vsaj 338.869 volivcev. Doslej je bil zavrnitveni kvorum dosežen le dvakrat.

Bi po trenutnem zakonu o dolgotrajni oskrbi oskrbovanci izgubili pravice?

25. 11. 2022 22.25

Prvič po aprilskih volitvah sta se na POP TV soočila aktualni predsednik vlade Robert Golob in predsednik stranke SDS Janez Janša. Bi oskrbovanci po veljavnem zakonu o dolgotrajni oskrbi ostali brez pravic? Bi ZZZS moral izdati negativne odločbe? Bomo po Golobovem predlogu o sestavi vlade postali rekorderji po številu ministrstev? Velja zakon o RTV že 20 let?

Zadnja anketa kaže, da bodo na trojnem referendumu prevladali argumenti za

25. 11. 2022 18.00

Volilna kampanja pred nedeljskim trojnim referendumom se končuje. V nedeljo se bomo volivci že petič letos odpravili na volišča. Anketa, ki jo je za našo medijsko hišo izvedla agencija Mediana, kaže, da volivci večinsko podpirajo vse tri vladne zakone. Petina vprašanih pa je v zadnjih urah pred začetkom volilnega molka še vedno neopredeljena.

Nika Kovač: Bojim se nedelje

25. 11. 2022 14.36

Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, velja za neustrašno. Fizični napad, katerega tarča je bila pred kratkim, je pri njenih prizadevanjih ni ustavil, pač pa jo je le še bolj spodbudil. Boji pa se nedelje. Dneva, ko si želi, da bi Slovenci in Slovenke na referendumu o RTV Slovenija glasovali ZA in s tem znova pokazali, v kakšni državi si želijo živeti. Pojasnila nam je, kaj pravzaprav pomeni glas za in zakaj je tako pomembno, da ga ljudje oddajo.

ZA ali PROTI? Še zadnji poskusi prepričati neodločene

25. 11. 2022 11.53

Pred začetkom volilnega molka se vrstijo še zadnji nagovori volivcem. Tako je že spregovorila koalicija, ki zagovarja 'trikrat za'. "Glas trikrat za je glas za prihodnost," menijo predstavniki koalicije. Predstavniki SDS, ki so bili pobudniki referendumskega trojčka, pa so dejali, da je glasovanje trikrat proti glasovanje "proti siromašenju Slovenije".

Predčasno glasovalo 3,91 odstotka volivcev

25. 11. 2022 09.23

Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je zadnji dan predčasnega glasovanja o treh zakonodajnih referendumih udeležilo 23.123 volivk in volivcev oz. 1,36 odstotka vseh volilnih upravičencev. V vseh treh dneh predčasnega glasovanja je glas oddalo 66.341 volivk in volivcev oz. 3,91 odstotka volilnih upravičencev. Na referendumu o noveli Zakona o vodah je skupaj na referendumu predčasno glasovalo 4,96 odstotka volilnih upravičencev.

Golob in Janša o marsovcih, resorju za 'poštenost' in tem, kdo ne bo odstopil

25. 11. 2022 10.40

Prvič po aprilskih volitvah in tik pred trojnim referendumom o vladi, RTVS in dolgotrajni oskrbi, ki jih je vložil opozicijski SDS, sta se v našem studiu soočila aktualni predsednik vlade Robert Golob in nekdanji premier Janez Janša. Trikrat ZA ali trikrat PROTI? Kakšni so argumenti dveh daleč najbolj ključnih v tej kampanji? To je tudi test zaupanja za njiju kot politični osebnosti, pa tudi za vlado in SDS sicer. Nemalokrat se pri nas bolj kot o vsebini odloča proti nekomu. Ali bo tudi tokrat tako? Kdo komu nagaja, kdo koga pošilja v pokoj, kdo koga na volišča? In kakšni bosta njuni potezi, če jima volivci in volivke ne dajo zaupnice?

Pred referendumsko nedeljo še zadnji dan kampanje

25. 11. 2022 07.08

Pred nedeljskimi referendumi o noveli Zakona o RTVS, spremembah Zakona o Vladi RS in spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi bo še zadnji dan kampanje, ko bo mogoče volivce nagovarjati, kako naj glasujejo. Opolnoči se bo namreč začel volilni molk, ki bo veljal vse do zaprtja volišč v nedeljo ob 19. uri.

Referendumski trojček: kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

25. 11. 2022 07.00

V nedeljo se bodo volivke in volivci še tretjič zapored odpravili na volišča. Tokrat bodo na treh zakonodajnih referendumih odločali o noveli Zakona o Vladi RS, noveli Zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija. Kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

Glede referendumskega trojčka neopredeljena še dobra petina vprašanih

25. 11. 2022 06.56

Anketa Mediane kaže na 44-odstotno volilno udeležbo, dobra petina vprašanih pa je glede treh referendumskih vprašanj še neopredeljena. Podatki ankete kažejo, da ima največ podpore med vprašanimi Zakon o dolgotrajni oskrbi, z minimalno razliko sledi podpora Zakonu o RTV Slovenija, najmanj podpore pa ima Zakon o Vladi RS.

Dva meseca za ugotovitev izida: onemogočanje pravočasne uveljavitve volje volivcev?

24. 11. 2022 12.35

V pravni mreži za varstvo demokracije opozarjajo, da se bo zaradi prakse DVK, ko traja skoraj dva meseca, da slednja ugotovi izid glasovanja na referendumu, ne glede na izid s 1. januarjem začel uporabljati sistemski Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot pravijo, ima lahko tak rok v primeru novele zakona o dolgotrajni oskrbi težke posledice za oskrbovance v domovih za starejše in na domu. Na DVK pojasnjujejo, da je bilo takšno časovno obdobje določeno na podlagi analiz, ki so jih opravili na ministrstvu o tem, koliko časa potrebujejo, da pridobijo podatke o umrlih volivcih v tujini.

SDS: Vlada denar namesto starejšim daje migrantom. Dejstva kažejo drugače

24. 11. 2022 06.00

Na družbenih omrežjih stranka SDS in nekateri njeni vidnejši člani trdijo, da vlada jemlje sredstva dolgotrajni oskrbi starejših oseb in jih namenja za oskrbo in integracijo migrantov. Kaj kažejo dejstva?

Manipulacije, zavajanje in boj za glasove na referendumih

23. 11. 2022 07.44

Na družbenih omrežjih so se pojavile zavajajoče objave, ki sicer spominjajo na referendumsko kampanjo 3xZA, vendar skušajo avtorji z njimi pod pretvezo, da gre za objave koalicijskih strank in Inštituta 8. marec, volivce nagovoriti, naj na referendumih glasujejo proti. Koalicijske partnerice so že napovedale, da bodo zaradi slednjega vložile kazensko ovadbo, zdaj pa so ukrepanje po pravni poti napovedali tudi v Inštitutu 8. marec, v katerem bodo objave predložili odvetnici. Ob tem so poudarili, da je zaskrbljujoče tudi, da ljudje sploh ne vedo, da referendumi potekajo ter o čem se na njih glasuje. O manipulacijah na referendumih so medtem spregovorili tudi trije poslanci SDS, stranke koalicije pa so volivce pozvale, naj pokažejo, da 24. april ni bil le naključje.

V nedeljo ponovno na volišča: na vrsti zakonodajni referendumi

21. 11. 2022 13.50

Državljani Slovenije bomo lahko ponovno izkazali svoja stališča na voliščih v nedeljo, 27. novembra, in odločali o treh referendumih: noveli Zakona o vladi, noveli Zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija. Predčasno glasovanje se začenja jutri, v torek, in bo potekalo do vključno četrtka. Volivci pa lahko do srede, 23. novembra, do 24. ure še oddajo vloge za glasovanje na volišču izven okraja stalnega prebivališča in za glasovanje na domu v primeru bolezni, so predstavili aktualne informacije na DVK.