Britanski

Srečanje zunanjih ministrov VB in Francije
08. 01. 1999 17.34
V Parizu sta se danes sešla britanski zunanji minister Robin Cook in njegov francoski kolega Hubert Vedrine. Razpravljala sta o iraški krizi in vlogi VB pri ameriških napadih na Irak. Ministra sicer nista stopila pred novinarje. Predstavnik francoskega ministra pa je povedal, da sta ministra izmenjala mnenja o Iraku in o kosovski krizi. Francija se po njegovih besedah zavzema za takojšnjo diplomatsko rešitev kosovske krize.

Salman Rushdie v Mehiki odprl hišo za preganjane pisatelje
07. 01. 1999 10.17
Britanski pisec Salman Rushdie je v Ciudad de Mexicu odprl zatočišče za preganjane književnike. Mehiška prestolnica, ki je bila v minulem letu proglašena za pribežališče za preganjane literate, je z odprtjem zatočišča izpolnila svojo obveznost. Naslov podeljuje mednarodni parlament pisateljev, lani pa si ga je mehiško glavno mesto delilo z 32 drugimi mesti po svetu. Rushdie, ki ga zaradi romana Satanski stihi preganjajo islamski skrajneži po vsem svetu, se je v začetku tedna skrbno varovan pojavil v Ciudad de Mexicu. Kot je dejal, mora biti še vedno zelo previden, kljub temu pa je prepričan, da se je bilo vredno boriti proti verski nestrpnosti.

Uporniki v Sierra Leone zasedli sedež vlade
07. 01. 1999 08.44
Uporniki v Sierra Leone so po lastnih podatkih danes zavzeli sedež vlade v prestolnici Freetown. Tiskovni predstavnik uporniške Revolucije združene fronte (RUF) je za britanski radio BBC povedal, da se zahodnoafriške mirovne enote Ecomog in pripadniki vladi zvestih milic Kamajor niso upirali. Dodal je še, da žrtev skoraj ni bilo, sam pa je videl le eno ali dve trupli.

Nove okrepitve britanskih sil v zalivu
06. 01. 1999 17.05
Še ena britanska letalonosilka bo zaplula v Perzijski zaliv, kjer se bo v soboto pridružila ostalim britanskim in ameriškim silam, ki so v zalivu nameščena, da bi izvajale pritisk na Irak, je povedal angleški obrambni minister.

Poroka britanskega princa Edvarda
06. 01. 1999 09.31
Britanski tabloidni časopisi danes poročajo o napovedani poroki princa Edvarda, najmlajšega sina britanske kraljice Elizabete. Princ se bo poročil s Sophie Rhys-Jones, s katero prijateljuje že pet let. Buchinghamska palača je zavrnila kakršenkoli komentar, govoric pa ni potrdila niti zavrnila.

Ta mesec nov krog dvostranskih pogovorov s pogajalci držav naslednic
05. 01. 1999 13.33
Mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije sir Arthur Watts bo ta mesec sklical nov krog dvostranskih pogovorov s pogajalci držav naslednic. Tokrat bodo dvostranski sestanki z nasledstvenimi delegacijami v Bruslju, s slovensko 15. januarja, so povedali na bruseljskem uradu visokega predstavnika za civilni vidik Daytonskega mirovnega sporazuma Carlosa Westendorpa. Dan pred srečanjem s slovensko delegacijo, torej 14. januarja, ima britanski pravni izvedenec Watts na programu sestanek z delegacijo ZR Jugoslavije. S hrvaškimi pogajalci se bo sestal 26. januarja, z bosanskimi 28. januarja, z makedonskimi pa 29. januarja. Po januarskem krogu dvostranskih pogovorov bo sklican večstranski krog pogajanj, vendar na uradu visokega predstavnika Westendorpa datuma za zdaj še ne napovedujejo. Zadnjič so se vsi pogajalci za isto mizo zbrali marca lani.

Uspešen debut evra
04. 01. 1999 11.38
Potem ko se je evro izvrstno odrezal na parketu azijskih borz, je odlično začel tudi na frankfurtski borzi. Njegov tečaj je v prvih urah trgovanja dosegel skoraj 1,19 dolarja, medtem ko je še na Silvestrovo tečaj evra znašal nekaj manj kot 1,17 dolarja. Na borzah v Sydneyju, Tokiu in Singapurju je trgovanje z evrom potekalo brez zapletov. Po besedah predstavnika banke Meryll Linch v Singapurju je nakupni interes za evro zelo velik, po ocenah borznih poznavalcev v Tokiu pa je bilo trgovanje izredno dinamično. ''Trg veliko pričakuje od evra,'' so menili nekateri. V Aziji se celo krepijo ugibanja, ali bi evro lahko v prihodnjih letih prevzel vlogo ameriškega dolarja.

Nissan načrtuje združitev z Renaultom, Fordom ali Daimlerjem
04. 01. 1999 08.15
Japonski proizvajalec avtomobilov Nissan se ločeno pogaja z Renaultom, Fordom in Daimler-Chryslerjem o združitvi oziroma o trgovinskem partnerstvu, v nedeljski izdaji trdi britanski The Observer. Tednik, ki se sklicuje na industrijske vire, še navaja, da naj bi rezultate pogajanj, ki potekajo v Tokiu, predstavili proti koncu januarja. Sicer je Nissan sredi lanskega decembra zanikal podobne informacije, ki jih je objavil nemški tisk. Tednik še ocenjuje, da ima v pogajanjih največ možnosti francoski Renault. Daimler-Chrysler se namreč že pogaja o odkupu 40 odstotnega deleža Nissana v podjetju Nissan Diesel, ki izdeluje tovorna vozila, Ford pa je lastnik tretjine Mazde, kar mu omogoča dostop do azijskega tržišča, še piše The Observer. Nissanov položaj na severnoameriškem in evropskem trgu se je precej poslabšal, notranja prodaja pa upada zaradi azijske finančne krize. Podjetje je imelo v letu 1997 za 102,3 milijona dolarjev izgube, z izgubo pa naj bi poslovalo tudi v preteklem letu. Dolgovi Nissana znašajo kar 20,6 milijarde dolarjev.

Irak za odhod ameriškega in britanskega humanitarnega osebja iz države
03. 01. 1999 13.07
Irak je od Združenih narodov neformalno zahteval, naj ameriški in britanski člani humanitarnega osebja ZN zapustijo državo, saj Bagdad ne more zagotoviti njihove varnosti, se je danes izvedelo iz diplomatskih virov.

Prekinili veliko reševalno akcijo jadralcev
30. 12. 1998 09.21
Veliko reševalno akcijo jadralcev, ki so izginili v hudem neurju v nedeljo zvečer med tradicionalno 54. regato velikih jadrnic od Sydneyja do Hobarta, so prekinili, čeprav sta dva jadralca še vedno v morju, so sporočili reševalci. Število smrtnih žrtev med udeleženci regate se je tako povzpelo na šest. Iskanje, v katerem je sodelovalo 38 reševalnih helikopterjev in avstralska fregata Newcastle, so prekinili po 24 urah. Vodja reševalcev je dejal, da gre za veliko tragedijo, da pa je potrebno biti realist, saj pogrešani nimajo nobene možnosti za preživetje. Med pogrešanimi je tudi britanski olimpijec Glyn Charles. Pred tem so reševalci iz morja izvekli dve trupli članov posadke jadrnice Winston Churchill.

VB pozdravila odločitev ciprskega predsednika
30. 12. 1998 08.57
Velika Britanija je sinoči pozdravila odločitev ciprskega predsednika Glafcosa Cleridesa, da se odpove namestitvi ruskih raket zemlja-zrak S-300 na jugu Cipra. Ta odločitev je pomemben prispevek k mednarodnim prizadevanjem za zmanjšanje napetosti na območju, je v sporočilu zatrdil britanski zunanji minister Robin Cook, ki je opozoril, da njegova država igra pomembno vlogo v teh prizadevanjih. Po njegovem bo odločitev pomagala ustvariti pogoje, ki so nujni za pravično in trajno politično rešitev ciprskega vprašanja.

Tony Blair, ''najpomembnejši človek Evrope''
30. 12. 1998 08.31
Britanski premier Tony Blair je po rezultatih ankete, ki jo je med uglednimi Evropejci izvedel londonski Independent, trenutno ''najpomembnejša osebnost'' na stari celini. Londonski časopis je anketiral 200 uglednih evropskih osebnosti in na podlagi njihovih odgovorov izdelal seznam 25 ''najvplivnejših in najpomembnejših''. Avtorji ankete priznavajo, da je Blairovo prvo mesto pravo presenečenje, saj se britanskemu premieru na evropski politični sceni še ni uspelo uveljaviti kot vodilni evropski osebnosti. Na drugem mestu med pomembneži je pristal Wim Duisenberg, šef Evropske centralne banke, na tretjem pa nemški kancler Gerhard Schroeder. V prvi deseterici nato sledijo še papež Janez Pavel II, bivši nemški kancler Helmut Kohl, bivši evropski komisar Jacques Delors, nemški minister za finance Oscar Lafontaine, predsednik nemške Bundesbanke Hans Titmaier in češki predsednik Vaclav Havel. Na zadnje, petindvajseto mesto se je uvrstil violonist Jehudi Menjuhin, ki je v Britaniji dobil naslov lorda. V klubu pomembnih so tudi tri ženske - komisarka Združenih narodov za človekove pravice in bivša predsednica Irske Mary Robinson, evropska komisarka Emma Bonino in generalna direktorica Svetovne zdravstvene organizacije Gro Harlem Bruntland. Med najpomembnejše ljudi za Evropo sta se uvrstila tudi dva Američana - predsednik Bill Clinton na 18. mestu in lastnik Microsofta Bill Gates na 19. mestu. Med Rusi se je na lestvico uvrstil le bivši predsednik Sovjetske zveze Mihail Gorbačov, in sicer na 16. mesto.

Prenehali z iskanjem žrtev neurja na regati v Avstraliji
29. 12. 1998 12.56
Veliko reševalno akcijo jadralcev, ki so izginili v hudem neurju v nedeljo zvečer med tradicionalno 54. regato velikih jadrnic od Sydneyja do Hobarta, so danes prekinili, čeprav sta dva jadralca še vedno v morju, so sporočili reševalci. Število smrtnih žrtev med udeleženci regate se je tako povzpelo na šest.

V Jemnu so se začela prizadevanja za izpustitev talcev
29. 12. 1998 12.07
Britanski diplomati v Jemnu bodo danes začeli prizadevanja za osvoboditev 16 talcev, ki so jih v ponedeljek ugrabili plemenski uporniki te arabske države. Med talci je 12 državljanov Velike Britanije, šest moških in šest žensk, dva Američana ter dva Avstralca. Njihov konvoj je bil napaden v Abyanu, južni provinci države.

Arabski parlamentarci za odpravo sankcij proti Iraku
28. 12. 1998 10.06
Udeleženci izrednega sestanka Arabske parlamentarne unije (APU) so sinoči pozvali arabske države, naj si prizadevajo za ukinitev sankcij proti Iraku, niso pa izrecno pozvali h kršitvi sankcij, kot je želel Bagdad.

Britanski zdravniki bodo preučili učinke indijske konoplje
28. 12. 1998 08.20
Britanski zdravniki nameravajo oceniti zdravilne učinke indijske konoplje. Kot piše časnik Sunday Telegraph, gre za obsežno raziskavo, saj bodo učinke omenjene rastline preskusili na tisoč bolnikih. Raziskava naj bi potrdila številna pričanja o ugodnih učinkih konoplje pri blažitvi bolečin v nekaterih pogojih, še zlasti pri bolnikih z neozdravljivo sklerozo centralnega živčnega sistema. Britanski laboratoriji GW Pharmaceuticals so dobili posebno dovoljenje notranjega ministrstva za gojenje sadik omenjene rastline v namene raziskave.

Rod Stewart si je z renesančno sliko nakopal jezo učenk
26. 12. 1998 09.05
Britanski pevec in zbiralec umetnin Rod Stewart je na dražbi avkcijske hiše Sotheby's v Londonu kupil renesančno sliko in si s tem nehote nakopal jezo učenk neke dekliške šole v vzhodnoangleškem Southwoldu. Za delo Sacra Conversazione, na les poslikano umetnino Ranierija di Leonardo da Pise iz leta 1507, je plačal Stewart okoli 235.000 mark, je poročal časopis Times. Da bi lahko financirali prenovo, se je vodstvo šole St. Felix odločilo prodati nekaj dragocenosti, med drugim tudi omenjeno sliko Matere božje z otrokom in dvema svetnikoma. Učenke so temu ostro nasprotovale in s prepevanjem cerkvenih pesmi priredile polurni protest proti vodstvu šole. Rektorju šole je uspelo šele po temeljitem prigovarjanju dekleta prepričati o nujnosti prodaje.

Bin Laden poziva k ubijanju Američanov, Britancev ter Izraelcev
25. 12. 1998 12.08
Savdski milijonar Osama Bin Laden je v pogovoru za današnji arabski dnevnik Asharq al-Aswat pozval k ''ubijanju in boju proti Američanom, Britancem ter Izraelcem''.

Bo moral zaradi nizkega pritiska Branson opustiti načrt?
25. 12. 1998 10.45
Britanski milijarder Richard Branson, ki skuša brez vmesnega pristanka prvič z balonom priti okoli sveta, se je danes zaradi nizkega zračnega pritiska nad Tihim oceanom znašel v težavah in bo morda prisiljen prekiniti polet.

Rushdie naj bi javno nastopil s Fuentesom
24. 12. 1998 11.16
Britanski pisatelj indijskega rodu Salman Rushdie naj bi 4. januarja na ''javnem dialogu'' v Mehiki nastopil z mehiškim pisateljem Carlosom Fuentesom. Rushdie, ki ga je na fatvo, smrt, obsodil iranski ajatola Homeini leta 1989, se bo z velikanom mehiške književnosti srečal v palači lepih umetnosti, svetišču mehiške kulture, ki so jo s freskami poslikali slikarji Diego Rivera, Rufino Tamayo in David Alafaro Siqueiros. Mehiška tiskovna agencija Notimex je tudi poročala, da je Rusdhija v Mehiko povabil nacionalni svet za kulturo in umetnosti.

Ljubitelji čokolade živijo dlje
24. 12. 1998 08.40
Britanski znanstveniki so ugotovili, da moški, ki jedo čokolado, živijo dlje. Raziskava, v kateri je sodelovalo 7841 moških, je pokazala, da osebe, ki jedo čokolado oziroma druge sladkarije, živijo vsaj eno leto dlje od tistih, ki sladkarij ne uživajo. Zaenkrat še ni znano, kaj je vzrok temu, znanstveniki pa domnevajo, da so morda za zdravje koristni antioksidanti, ki so v čokoladi. Ugotovili pa so tudi, da so najbolj zdravi tisti moški, ki čokolado uživajo zmerno - od ene do treh tablic na mesec.

Ritter kritizira delo komisije UNSCOM
23. 12. 1998 12.39
Nekdanji inšpektor ZN za nadzor razoroževanja Scott Ritter je danes ostro kritiziral delo komisije ZN za nadzor nad iraško razorožitvijo UNSCOM. V pogovoru za britanski radio BBC je Ritter očital ZDA in Veliki Britaniji, da so v zadnjih pregledih, s katerimi so upravičili napade na Irak, uporabljali ''zastarele dokumente''. Iraška poslopja, ki so jih izbrali za preglede, pa so pogosto izbrali le z namenom, da bi ''izzivali Iračane,'' je poudaril Ritter.

Strmoglavil britanski helikopter s tremi ljudmi
23. 12. 1998 12.32
Britanski vojaški helikopter je strmoglavil v bližini oporišča zveze NATO v Gornjem Vakufu, približno 70 kilometrov zahodno od Sarajeva. Vse tri osebe na krovu so bile po besedah predstavnikov zavezništva ranjene.

London in Washington grozita Libiji z ultimatom
22. 12. 1998 09.13
London in Washington bosta od Varnostnega sveta ZN zahtevala poostritev sankcij proti Libiji, če slednja do konca februarja prihodnjega leta ne bo izročila dveh osumljencev za atentat v Lockerbieju, sta danes sporočila britanski in ameriški veleposlanik v ZN.

Deseta obletnica nesreče ameriškega letala nad mestom Lockerbie
21. 12. 1998 14.43
21. decembra mineva deset let, odkar je boeing 747 ameriške letalske družbe Pan Am eksplodiral med letom nad škotsko vasjo Lockerbie. V eksploziji je umrlo 270 ljudi, in sicer 259 potnikov in članov posadke letala ter 11 prebivalcev omenjene vasi.

Bertolucci predstavil svoj novi film
20. 12. 1998 12.46
Slavni italijanski režiser Bernardo Bertolucci je v Firencah predstavil svoj televizijski film Obleganje (L'assedio). ''Zelo čustven film, nekateri prizori so podobni tistim iz filma Zadnji tango v Parizu,'' je dejal Bertolucci in pri tem spomnil na ta svoj film iz leta 1972, ki je dvignil toliko prahu. Časopisi so film Obleganje, ki je bil narejen za zasebno italijansko televizijsko postajo Mediaset, označili kot mirno in tankočutno ljubezensko zgodbo. Glavno vlogo v angleškogovorečem filmu igrata David Thewlis kot britanski glasbenik in Thandie Newton kot njegova afriška ljubica.

Operacija Puščavska lisica po štirih dneh končana
20. 12. 1998 09.56
Ameriški predsednik Bill Clinton je na priporočilo obrambnega ministrstva v noči na nedeljo odločil, da je ameriško-britanski raketni napad na Irak po štirih dneh končan. Clinton se je po seji s svetovalci za varnost v televizijskem nagovoru obrnil k ameriškemu ljudstvu in iraškega predsednika Sadama Huseina posvaril, da lahko še naprej pričakuje hitre vojaške napade brez predhodnega opozorila, če ne bo izpolnjeval obljub do Združenih narodov. Clinton je obenem pozval k spremembi oblasti v Badgadu. Britanski premier Tony Blair pa je v Londonu zagotovil, da vojaška akcija ni bila usmerjena proti iraškemu ljudstvu, ampak je bil njen cilj zmanjšanje iraške sposobnosti za proizvodnjo orožja za množično uničevanje. Dodal je, ''da je svet zdaj varnejši''.

Napadi na Irak se bodo nadaljevali, dokler se Clinton ne odloči drugače
20. 12. 1998 09.52
Ameriški obrambni minister William Cohen je v pogovoru za novinarji zatrdil, da se zračni napadi na Irak pod geslom Puščavska lisica nadaljujejo in se bodo nadaljevali, dokler se predsednik Bill Clinton ne odloči drugače.

Anthony Hopkins zapušča film
19. 12. 1998 10.05
Britanski igralec Anthony Hopkins se je odločil zapustiti film, saj meni, da ''škoduje njegovemu psihičnemu zdravju''. Hopkins pravi, da je ''po 35 letih snemanje filmov utrudljivo, dolgočasno in zelo neprijetno''. Igralec pravkar v Italiji snema film z naslovom Titus Andronicus po istoimenskem delu Williama Shakespeara, ki bi moral biti končan januarja. ''Po tem bom zapustil ta smešni poklic. V svojem življenju želim početi druge stvari. Ne želim nadaljevati s trapastimi stvarmi, kot jih s seboj prinaša poklic igralca,'' je dejal Hopkins. Sam meni, da je posnel enega ali dva dobra filma ter da je bila njegova kariera popolna izguba časa. ''Zahvaljujem se filmski industriji, ker me je tako dobro plačala, vendar imam dovolj,'' je poudaril igralec, ki je prepričan, da mu ne manjka denarja, da preživi ostanek življenja.

Napadi na Irak se še ne bodo ustavili
18. 12. 1998 11.16
Britanski obrambni sekretar George Robertson je napovedal, da se združene vojaške operacije v Iraku še ne bodo končale. V intervjuju za radio BBC so Robertsona vprašali, kdaj se bodo napadi zaključili. "Ne, ne bodo se še", je odgovoril. "Ne bomo se še umaknili". >>Umaknili se bomo, ko se bo Saddam Hussein podredil zahtevam Varnostnega Sveta<<, s katerimi bi radi Iraku preprečili možnost izdelovanja orožij za množično uničevanje. V nočnem napadu so bili udeleženi tudi angleški bombniki Tornado. Robertson je še poudaril, da so se vsi angleški piloti varno vrnili v bazo na ozemlju Kuvajta.