Britanski

Odzivi na ameriški napad v Sudanu in Afganistanu
21. 08. 1998 11.07
V prvih odzivih na nocojšnji ameriški letalski napad na teroristična oporišča v Sudanu in Afganistanu večina držav izraža podporo ZDA; Moskva, ki sicer razmere še preučuje, pa je po poročanju ruske agencije Interfax poudarila, da ostro nasprotuje vsakršnemu vmešavanju v afganistanski konflikt.

Britanski vojaki v Brazzavillu zaradi morebitne evakuacije iz Konga
20. 08. 1998 16.20
Prek 100 britanskih marincev je danes zasedlo položaje na letališču v Brazzavillu zaradi verjetne evakuacije Britancev iz Kinšase, ki jo na drugem bregu reke že obkoljujejo uporniški vojaki. Po izjavah prič se je 120 pripadnikov marincev pridružilo približno 250 francoskim vojakom. Ti so bili že nameščeni na letališču Maya-Maya v Brazzavillu, ki je strateškega pomena za evakuacijo iz Kinšase.

Pogrebne slovesnosti za žrtvami eksplozije v Omaghu
18. 08. 1998 16.52
Približno tisoč ljudi, katolikov in protestantov, se je danes udeležilo prvega pogreba žrtev nedavne bombne eksplozije v Omaghu. Na katoliškem pokopališču v vasici Augher približno 30 kilometrov južno od Omagha so pokopali 30-letno Avril Monaghan, ki bi morala čez mesec dni roditi dvojčka, ter njeno 18-letno hčerko Mauro; 60-letno Mary Grimes, mamo in babico žrtev pa bodo pokopali v sredo.

Aretirali pet osumljencev za bombni atentat v Omaghu
17. 08. 1998 13.42
Severnoirska policija je danes sporočila, da je v okviru preiskave o sobotnem atentatu v Omaghu v dveh bližnjih vaseh aretirala pet moških. Pred tem pa so iz gradu Stormont blizu Belfasta, središča britanske administracije za Severno Irsko, zaradi anonimnega telefonskega sporočila o podtaknjeni bombi evakuirali približno 100 uslužbencev. V gradu naj bi se danes srečala tudi ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam in irski pravosodni minister John O'Dinoghue.

Srečanje botrov mirovnega procesa na Severnem Irskem
17. 08. 1998 08.07
Po sobotnem bombnem atentatu v Omaghu na Severnem Irskem, v katerem je bilo ubitih 28 ljudi, 220 pa ranjenih, sta se v Belfastu srečala botra mirovnega procesa na Severnem Irskem, britanski in irski premier Tony Blair in Bertie Ahern. Pred srečanjem je Blair poudaril, da atentatorji ne bodo ustavili mirovnega procesa in ne bodo uničili ponujene možnosti oblikovanja dostojne prihodnosti za prebivalce Severne Irske. Napad pripisujejo odpadniški skupini Irske republikanske armade Prava Ira. Blair naj bi se srečal tudi s predsednikom severnoirske vlade, zmernim protestantom Davidom Trimblom, in voditeljem političnega krila Ire Sinn Fein, Gerryjem Adamsom. Irski premier Ahern je po izrednem sestanku odbora za varnost v Dublinu kot odgovorne za atentat označil Pravo Iro ter obenem napovedal ''obračun'' s temi katoliškimi skrajneži. Ameriški predsednik Bill Clinton, ki je atentat označil kot barbarsko dejanje, naj bi kljub najnovejšim razmeram na Severnem Irskem obiskal območje. 3. septembra ga pričakujejo v Belfastu, nato pa naj bi odpotoval še v Dublin. Podpredsednik španske vlade Francisco Alvarez Cascos bo v ponedeljek odpotoval na Severno Irsko k španskim žrtvam bombnega napada v Omaghu. V atentatu sta bila ubita dva, ranjenih pa 12 Špancev.

Soros poziva k devalvaciji rublja
13. 08. 1998 09.35
Položaj ruskih finančnih trgov je izredno kritičen in rubelj je treba nujno devalvirati, piše ameriški finančnik George Soros v pismu, ki ga v današnji izdaji objavlja britanski časnik Financial Times.

Zadnji koncert Glasbenega poletja v Bohinju
11. 08. 1998 08.39
Na Glasbenem poletju v Bohinju bo jutri, 12. avgusta, peti in obenem zadnji koncert, ko bosta v cerkvi sv. Martina v Srednji vasi nad Bohinjem štiri Bachove sonate za violino in čembalo zaigrala slovenski violinist Primož Novšak in britanski čembalist Peter Solomon.

Irak izigrava ZN?
04. 08. 1998 17.01
Vodja inšpektorjev Združenih narodov za nadzor nad orožjem Richard Butler je po predčasni vrnitvi s pogajanj o razorožitvi Iraka izjavil, da je razočaran nad nepripravljenostjo iraške strani za sprejetje predlogov Združenih narodov o pospeševanju reševanja problemov oborožitve. Povedal je, da je Aziz od njega zahteva, naj Varnostnemu svetu poroča o končanem procesu razoroževanja, čeprav preiskava v zvezi s tem še ni zaključena. Jutri bo Butler o svojem neuspešnem poslanstvu poročal Varnostnemu svetu ZN, ki se bo nato odločil za nadaljnje ukrepanje.

Sean Connery prodaja posestvo za 9 milijonov dolarjev
03. 08. 1998 08.15
Britanski igralec Sean Connery prodaja svoje luksuzno posestvo v Marbelli na jugu Španije za 9 milijonov dolarjev. Igralec, ki je upodobil lik Jamesa Bonda, je v španski vili s soprogo Micheline preživel približno štiri mesece v letu. Ob hiši so še tri depandanse za goste, poletna hišica v parku, velik bazen in več teras. Seanov brat Neil je pojasnil, da se je Sean, ki ima svojo glavno rezidenco na Bahamih, odločil za prodajo zaradi vedno večje komercializacije Coste del Sol na španskem jugu.

Britanski tisk o škandalu ''Lewisky''
29. 07. 1998 17.40
Britanski časopisi so si enotni, da bo pričanje Monice Lewinsky o seksualnem škandalu v Beli hiši in Clintonovi krivi prisegi zelo škodovalo predsednikovemu ugledu, vendar pa to ne bo pripeljalo do njegovega odstopa.

Zaradi kajenja v stranišču pilot zadrževal potnike na letalu
29. 07. 1998 07.36
Neki britanski pilot je potnikom v Milanu prepovedal izstopiti z letala, dokler se mu ne javi tista oseba, ki je v stranišču letala pokadila cigareto in z zavojčkom cigaret blokirala detektor za dim. Ker se prestopnik ni javil, pilot Brian Bliss pa potnikov nikakor ni spustil z letala, je na letalo prišla milanska policija in pilota privedla na kratko zaslišanje.

Varčevanje Roverja zaradi močnega funta
24. 07. 1998 08.19
Britanski izdelovalec avtomobilov Rover je objavil načrt, da bo zmanjšal število delovnih mest in poslal delavce na štiridnevni vikend zaradi obsežnega varčevalnega programa, ki ga pripravlja matično podjetje BMW.

Družinska hiša McCartneyevih v Liverpoolu odprta za turiste
23. 07. 1998 08.15
V Liverpoolu bodo 29. julija, v ulici Forthlin 20, za turiste odprli hišo nekdanjega člana skupine The Beatles Paula McCartneya, ki jo je britanski državni sklad preuredil v muzej. S pomočjo fotografij so vrstni hiši, v kateri sta McCartney in Lennon med drugim napisala uspešnico Love Me Do, vrnili podobo iz 50-ih let, ko je McCartney v njej prebival s starši in bratom Mikom. Za obiskovalce, ki morajo vstopnice naročiti vnaprej, so uredili možnost prevoza iz Liverpoola, saj McCartneyev nekdanji dom leži na obrobju milijonskega mesta. Medtem je na Liverpoolskem inštitutu za umetnost (LIPA), ki ga je ustanovil prav McCartney, diplomirala prva generacija 144 študentov. Na inštitutu ponujajo trileten študij smeri, kot so glasba, igra, ples in glasbena tehnologija, občasno pa tam poučujejo tudi pomembne osebnosti iz zabavne industrije.

Našli in restavrirali prvo Disneyevo risanko
20. 07. 1998 11.16
Neki britanski zbiralec je nedavno po naključju našel prvo risanko Walta Disneya, ki je doslej veljala za izgubljeno. Po pisanju Los Angeles Timesa naj bi nemo, sedemminutno risanko Mala rdeča kapica, ki jo je Walt Disney posnel leta 1922, torej pri komaj 21 letih, restavrirali v Disneyevih studijih. Omenjeni 16-milimetrski film, ki je bil leta 1980 po virih ameriškega filmskega inštituta na seznamu ''desetih najbolj iskanih filmov'', je v 80. letih na dražbi v Londonu za tri dolarje kupil britanski zbiralec umetnin David Wyatt. Šele letos pa je ugotovil vrednost tega primerka. V Disneyevih studijih so s pomočjo moderne tehnologije film presneli in original že vrnili lastniku.

Britanka zaprta na Kosovem
19. 07. 1998 12.49
Britanska bolničarka je obsojena na mesec dni zapora na Kosovem, potem ko je skušala z neko albansko družino ilegalno prestopiti jugoslovansko albansko mejo.

Premirje v Sudanu po 15 letih
15. 07. 1998 19.39
V Sudanu so po 15 let trajajoči državljanski vojni danes oznanili premirje, je - sklicujoč se na sudansko uporniško Osvobodilno ljudsko vojsko (SPLA) - poročal britanski radio BBC. Uporniki so povedali, da so premirje sklenili z namenom, da bi omogočili dostavo človekoljubne pomoči južnemu Sudanu, ki ga pesti pomanjkanje hrane.

Nova vlaganja britanskega Shella
15. 07. 1998 10.01
Britanski Shell namerava vložiti 10 milijonov funtov v ponudbo nadomestnega goriva na več kot 200 bencinskih črpalkah v Veliki Britaniji. Tako bodo voznikom ponujali tekoče petrolejsko gorivo, ki je cenejše in manj onesnažuje kot standardno gorivo.

Fiat in BMW se pogovarjata o sodelovanju
13. 07. 1998 08.56
Italijanski proizvajalec vozil Fiat je začel pogovore o sodelovanju z nemškim podjetjem BMW, mogoče pa tudi o njuni združitvi, vredni 28 milijard funtov, je zapisal britanski The Economist. Časopis se sklicuje na neimenovane vire pri muenchenskem BMW ter navaja, da so imeli predstavniki teh dveh korporacij v zadnjih dneh intenzivne pogovore. Večinski lastniki obeh podjetij, piše The Economist, bi se lahko dogovorili o skupnem podjetju, v katerem bi imeli po 30 odstotkov delnic, ni pa izključeno, da se Fiat Auto odloči le za sklenitev določenih poslov z nemškim BMW-jem.

Tony Blair pozval k miru v Ulstru
10. 07. 1998 16.37
Britanski premier Tony Blair je danes pozval k miru na Severnem Irskem, kjer pričakujejo zelo napet konec tedna. Blair je v pogovoru za BBC dejal, da upa, da bodo vsi spoznali, da ne morejo dopustiti, da mirovni proces, ki so ga ljudje potrdili na referendumu in na volitvah v novo skupščino, postane talec kakršnihkoli skrajnežev.

Blair se je načeloma pripravljen sestati z oranževci
07. 07. 1998 14.04
Britanski premier Tony Blair je danes načeloma pristal na srečanje s predstavniki protestantskega reda oranževcev v poskusu rešitve slepe ulice, v katero so zašli zaradi zahtev oranževcev po povorki v katoliškem delu Portadowna.

Orwell je ovajal svoje komunistične kolege
07. 07. 1998 11.53
George Orwell - avtor, ki je svet opozoril pred Velikim bratom in policijo, ki bere misli - je kot vladni informator oddelek za protikomunistično propagando v britanskem zunanjem ministrstvu oskrbel s seznamom ''neizjasnjenih'' komunistov. Seznam, na katerem je več znanih literarnih in političnih osebnosti, kot so Charlie Chaplin, Bernard Shaw in Stephen Spender, bodo prvič objavili ta teden, in sicer kot del nove izdaje Orwellovih del v 20 knjigah. Kot je nedavno poročal britanski časnik Daily Telegraph, je na seznamu več kot 130 imen znanih in neznanih ljudi, zapisanih po abecednem vrstnem redu, dodane pa so tudi Orwellove pripombe, v katerih ocenjuje slabost posamezne osebnosti. Imen kakih 30 ljudi, ki so še živi in so na seznamu, ne bodo objavili. Da je bil Orwell vladni informator, se je izvedelo že pred dvema letoma, ko so oblasti omogočile dostop do arhivov iz časa Državnega arhiva v Kewju. In kaj je Orwell zapisal o Shawu? ''Ni zaupanja vreden, saj je ''zanesljivo proruski, v vseh glavnih vprašanjih.''

Začetek dela opazovalne misije na Kosovu
06. 07. 1998 11.51
Skupina mednarodnih opazovalcev je danes začela svojo misijo na Kosovu. Deset v Beogradu akreditiranih diplomatov bo na Kosovu obiskalo več krajev, kjer so potekali in še potekajo boji med srbskimi silami in Osvobodilno vojsko Kosova (OVK).

Čez dan učitelj verouka, zvečer slačifant
05. 07. 1998 09.31
Britanski profesor verouka Robert Fraser (46) je dal odpoved potem, ko je eden od njegovih nekdanjih učencev odkril, da si je v prostem času denar služil kot slačifant v raznih barih in klubih. Fraser, sicer oče treh otrok, je priznal, da je v zadnjih 18 mesecih živel dvojno življenje - čez dan je poučeval verouk, zvečer pa se je slačil pred občinstvom. V svojih ''burnih'' nočeh je zaslužil tudi do 1000 funtov na teden. Vse je šlo kot po maslu, dokler ga ni nekega večera v pivnici v Bournemouthu na južni obali Anglije odkril njegov nekdanji učenec, ki je odkritje nemudoma prijavil šoli, kjer je bil zaposlen Fraser. Sicer Fraser ni več učitelj, toda svojo nočno službo je kljub temu obdržal. Njegovi delodajalci so namreč z njim več kot zadovoljni. Njegov uspeh je slikovito opisal njegov agent Dave Woodbury: ''Kljub temu, da je najstarejši med našimi slačifanti, je pravi ekshibicionist, poleg tega pa je tudi v dobri telesni kondiciji. Sploh se ne obotavlja iti ''do nazga''.

Christie s pravico do malega bogastva
04. 07. 1998 12.43
Britanski šprinter Linford Christie je na londonskem visokem sodišču za civilne zadeve, najvišji civilnopravni ustanovi na Otoku, dobil tožbo proti novinarju in knjižnemu avtorju Johnu McVicaru.

Nekdanja diktatorjeva soproga natakarica
03. 07. 1998 07.55
Soproga nekdanjega ugandskega diktatorja Idija Amina dela kot natakarica v eni od londonskih četrti, je odkril britanski časnik Times. Peta žena nekdanjega diktatorja 43-letna Sarah Amin po pisanju Timesa streže v restavraciji Krišna v četrti West Hem v vzhodnem Londonu, daleč od bajnega življenja, ki ga je bila vajena med Aminovo vladavino. Zdaj s hčerkama živi v hišici v severnem Londonu; hči Hasafa je Aminov 43. otrok.

Robin Cook o nuji širitve petnajsterice na Vzhod
01. 07. 1998 14.25
Britanski zunanji minister Robin Cook je v pogovoru za današnjo izdajo avstrijskega časnika Die Presse poudaril nujnost širitve Evropske unije na države vzhodne Evrope, tudi v prid zdajšnjih članic petnajsterice.

Hong Kong praznuje prvo obletnico prehoda pod kitajsko oblast
01. 07. 1998 09.09
Hong Kong, ki danes slavi prvo obletnico prehoda pod kitajsko oblast, po mnenju kitajskega predsednika Jiang Zemina, ki se je udeležil slovesnosti v tej nekdanji britanski koloniji, kljub sedanji gospodarski krizi čaka svetlejša prihodnost. "Še naprej bomo podpirali razvoj gospodarstva v Hong Kongu, vključno s turizmom in visoko tehnologijo," je poudaril Jiang Zemin.

Minister Frlec v Veliko Britanijo
17. 06. 1998 11.24
Zunanji minister Boris Frlec bo popoldne odpotoval na dvodnevni obisk v London, kjer se bo zvečer sestal z mednarodnim posrednikom za nasledstvo SFRJ sirom Arthurjem Wattsom, jutri pa bo imel pogovore z vodjo britanske diplomacije in predsedujočim ministrskemu svetu Evropske unije Robinom Cookom, obrambnim ministrom Georgeom Robertsonom in lordom Simonom, državnim sekretarjem za trgovino in konkurenčnost v Evropi. Ob koncu obiska v Londonu bo slovenski zunanji minister članom odborov za mednarodne odnose in obrambo predaval na temo Strateški zunanjepolitični cilji Slovenije.

British Airways odprl prostore v Ljubljani
16. 06. 1998 16.52
Letalska družba British Airways je danes odprla svoje predstavništvo v Ljubljani, in sicer v samem središču mesta, na nekdanjem borznem parketu Ljubljanske borze. Slovesnosti se je udeležil tudi britanski veleposlanik v Sloveniji David Lloyd. Poleg letalskih vozovnic bo britanska družba v Sloveniji ponujala tudi usluge hčerinskega podjetja British Airways Holidays, prek katerega si bodo slovenski potrošniki lahko rezervirali hotele, gledališke vstopnice, vozovnice javnih prevoznih sredstev in še marsikaj drugega.

Nogomet in telefon za Britance nezdružljiva
16. 06. 1998 15.17
Britanski telekom (BT) je sporočil, da je med ponedeljkovo tekmo Anglija - Tunizija znatno upadlo število telefonskih klicev. V obdobju pred in med tekmo angleške reprezentance, dolgem dve uri in pol, so zabeležili 16 milijonov manj klicev kot v enakem časovnem obdobju prejšnji teden, so sporočili iz BT. Izjema v telefonskem mrtvilu je bil le zadetek Alana Shearerja, ko je število klicev skorajda v trenutku poskočilo za 100.000.