Britanski

Nogomet in telefon za Britance nezdružljiva

16. 06. 1998 15.17

Britanski telekom (BT) je sporočil, da je med ponedeljkovo tekmo Anglija - Tunizija znatno upadlo število telefonskih klicev. V obdobju pred in med tekmo angleške reprezentance, dolgem dve uri in pol, so zabeležili 16 milijonov manj klicev kot v enakem časovnem obdobju prejšnji teden, so sporočili iz BT. Izjema v telefonskem mrtvilu je bil le zadetek Alana Shearerja, ko je število klicev skorajda v trenutku poskočilo za 100.000.

Vrh EU skuša Turčiji poslati pozitivno sporočilo

16. 06. 1998 14.30

Voditelji Evropske unije (EU) precejšen del današnjih pogovorov posvečajo vprašanju turškega približevanja Evropski uniji. Kot poudarjajo britanski viri, predsedstvo želi zagotoviti, da bo unija Ankari na podlagi sklepov iz lanskoletnega vrha v Luxembourgu uspela poslati pozitivno sporočilo, s katerim se bodo odnosi med obema stranema otoplili.

Hudi izgredi v Marseillesu

15. 06. 1998 13.39

Hudi izgredi, ki so se pričeli včeraj v Marseillesu, so se nadaljevali tudi ponoči. V uličnih bojih med angleškimi navijači, Tunizijci in Francozi, je bilo po zadnjih podatkih ranjenih okrog 35 ljudi, med njimi dva Britanca huje. Policija v južnofrancoskem pristanišču je priprla okrog 70 ljudi.

Stavka na londonski podzemni železnici

15. 06. 1998 12.36

Zaposleni na londonski podzemni železnici so danes začeli 48-urno stavko, ki je povzročila velike težave v prometu v britanski prestolnici.

Shakespeareovo nagrado prejel britanski igralec Derec Jacobi

11. 06. 1998 14.51

Britanski igralec sir Derek Jacobi je letošnji dobitnik Shakespearove nagrade, ki jo podeljuje Fundacija Alfreda Toepferja. 59-letnemu igralcu bodo nagrado, vredno 40.000 mark, izročili 18. junija v hamburški mestni hiši. Fundacija ga je označila za najboljšega britanskega igralca, še posebej v interpretaciji likov Hamleta, Richarda II. in Richarda III. V minulih letih so Shakespeareovo nagrado podelili pisateljema Grahamu Greeneu in Doris Lessing ter dramatiku Harlodu Pinterju.

Občutna rast britanske industrijske proizvodnje

10. 06. 1998 08.15

Britanska industrijska proizvodnja je v aprilu porasla nad vsemi pričakovanji. Kot sporočajo predstavniki britanskega statističnega urada, je bila industrijska proizvodnja v Veliki Britaniji v aprilu za 1 odstotek višja kot v mesecu prej, medtem ko je v primerjavi z enakim obdobjem lani industrijska proizvodnja višja za 1,2 odstotka. Britanski ekonomisti so v aprilu pričakovali le 0,1-odstotno rast industrijske proizvodnje.

Britanski zdravniki iščejo cepivo proti raku

09. 06. 1998 08.08

Britanski znanstveniki so sporočili, da bodo začeli preizkušati cepivo proti raku, narejeno iz DNK bolnikov s tumorjem. Novo tehniko, pri kateri bodo gene kancerioznega tkiva uporabili skupaj z zdravim delom molekule tetanusa, bodo v naslednjih šestih mesecih preizkusili na 14 bolnikih, ki imajo krvnega raka. Po besedah profesorice Frede Stevenson z univerze Southampton na jugu Anglije so cepivo že uspešno preizkusili na miših. Če se bo izkazalo, da deluje tudi na ljudeh, ga bodo lahko začeli uporabljati za zdravljenje raka.

Britanija išče mandat ZN za poseg na Kosovu

08. 06. 1998 12.12

Britanska vlada si prizadeva od Varnostnega sveta ZN dobiti mandat za morebiten vojaški poseg zveze NATO na Kosovu, je za BBC izjavil vodja britanske diplomacije Robin Cook.

Obsodbe nasilja na Kosovu

08. 06. 1998 11.21

Iz sveta prihajajo obsodbe nasilja na Kosovu in pozivi k iskanju mirne rešitve krize. Papež Janez Pavel II. je v nedeljski molitvi obsodil nasilje v pokrajini in dejal, da je položaj podoben tistemu na Balkanu med leti 1992 in 1995. Nemčija je Beograd znova pozvala, naj ustavi vojaške akcije na Kosovu ter neodvisnim mednarodnim opazovalcem omogoči, da si neposredno ogledajo položaj v pokrajini. Nemški minister za zunanje zadeve Klaus Kinkel je v posebnem sporočilu zapisal, da je treba mednarodni pritisk na Beograd podpreti tudi vojaško. Tudi britanski premier Tony Blair, ki se je o položaju na Kosovu po telefonu pogovarjal z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom, naj bi po pisanju tiska zagovarjal vojaško posredovanje Zahoda, saj poročila obveščevalnih služb kažejo, da gre za pokole, ki se lahko spreobrnejo v vojno, podobno tisti v BiH. Vodja britanske diplomacije Robin Cook pa je dejal, da je šel jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević predaleč. Ameriški posrednik Richard Holbrooke, ki je sodeloval v reševanju bosanske krize, je ocenil, da je nevarnost na Kosovu, če se bodo spopadi tam še razplamteli, večja, kot je bila v BiH. Holbrooke meni, da bi lahko kosovski spor postavil pod vprašaj meddržavne meje na Balkanu.

Socialdemokratske stranke v BiH podpisale skupno izjavo

05. 06. 1998 16.06

Vodje socialdemokratskih strank Republike srbske (RS), Muslimansko-hrvaške federacije in skupne države Bosne in Hercegovine (BiH) so se na Dunaju sporazumeli o skupni izjavi, v kateri so se izrekli za "skupno državo na osnovi obstoja dveh entitet in treh enakopravnih narodnosti". Daytonski sporazum so vse tri strani označile kot "temelj vsakega bodočega razvoja Bosne in Hercegovine".

V nemški železniški nesreči več kot 100 mrtvih in 300 težje ranjenih

05. 06. 1998 11.40

V železniški nesreči hitrega vlaka ICE 884 na progi med Muenchnom in Hamburgom pri mestu Escede na severu Nemčije je po najnovejših podatkih življenje izgubilo več kot 100 ljudi, približno 300 pa je bilo težje ranjenih. Reševalne ekipe bodo po pričakovanjih pozno zvečer pričele z identifikacijo žrtev.

David Gothard, privrženec sodobne slovenske scenske in likovne umetnosti

04. 06. 1998 14.14

V okviru mednarodne šole filmske pripovedi Pokaži jezik, ki od marca dalje poteka ob koncih tedna v Ljubljani, bo jutri, 5. junija, s predavanjem in na pogovoru sodeloval David Gothard, britanski producent, režiser in privrženec sodobne slovenske scenske in likovne umetnosti. V predavanju, ki bo ob 19. uri v Slovenskem gledališkem muzeju, bo Gothard govoril o možnostih scenaristike v evropskem filmu, ki naj "s treznostjo pri zasnovi in posvečanjem ustvarjalnim, namesto spektakularnim rešitvam zvišuje raven kakovosti in povečuje možnosti za realizacijo". Predavanju bo sledil pogovor z Gothardom.

Britanski vlagatelji nameravajo kupiti podjetje Rolls-Royce

03. 06. 1998 09.11

Skupina britanskih vlagateljev, ki se zaenkrat še ne želijo pojaviti pred javnostjo, namerava v "zadnji minuti" preprečiti prodajo družbe Rolls Royce enemu izmed nemških avtomobilskih družb. Vlagatelji naj bi v sodelovanju z neko britansko investicijsko banko do srede podjetju Vickers, materini družbi podjetja Rolls-Royce, predstavili svojo finančno ponudbo za nakup omenjene družbe. Kot je znano, se bodo Vickersovi delničarji v petek sestali na izredni skupščini, na kateri bodo razpravljali o ponudbah Volkswagna in BMW-ja.

Tony Blair kot prvi britanski premier povabljen v irski parlament

02. 06. 1998 11.28

Britanski ministrski predsednik Tony Blair je povabljen, naj nagovori irski parlament kot prvi britanski premier po krvavi državljanski vojni in ustanovitvi Svobodne irske države leta 1921.

Levičarji ne umirajo prej kot desničarji

30. 05. 1998 09.38

Levičarji ne umirajo prej kot desničarji, so ugotovili britanski znanstveniki in tako ovrgli trditve nekaterih raziskav, po katerih naj bi bili levičarji bolj ogroženi kot desničarji. Za dolžino življenja ni pomembno, s katero roko opravljajo ljudje vsakdanja opravila. Zdravniki so poslali anketo 6.097 osebam med 15. in 70. letom starosti in devet let kasneje pregledali njihovo umrljivost. Ugotovili so, da je bila umrljivost med levičarji manjša kot med desničarji.

Britanija in Japonska umikata veleposlanika iz Pakistana

29. 05. 1998 15.56

Velika Britanija je danes odpoklicala svojega veleposlanika iz Pakistana, Japonska pa je napovedala, da bo to kmalu storila.

Čokolada prav tako zdrava kot sadje in zelenjava

29. 05. 1998 07.59

Britanski znanstvenik Nicholas Jardine trdi, da kakav vsebuje snovi, ki lahko pomagajo v boju proti raku in boleznim srca. Jardine, zaposlen v Nestecu, oddelku za preučevanje in razvoj znanega proizvajalca čokolade Nestle, je slednje sporočil na konferenci o kakavu v španskem mestu Valencii. Povedal je, da poskusi na miših kažejo, da snovi v zrnu kakava upočasnijo oksidacijo holesterola, zaradi katere se na stenah arterije zbirajo naslage. To pomeni, da kakav enako učinkuje kot sadje in zelenjava. Trdi tudi, da nekatere sestavine kakava blagodejno učinkujejo na imunski sistem, ščitijo organizem pred revmatizmom in preprečujejo spremembe DNK-ja, ki so povezane z razvojem tumorjev. Vsebuje namreč flavonoide, ki imajo pomembno vlogo v boju proti raku, pa tudi snovi, ki vzpodbujajo odstranjevanje škodljivih snovi iz organizma in ki blažijo posledice stresa.

Japonski cesarski par na sprejemu pri britanski kraljici

26. 05. 1998 17.01

Japonskega cesarja Akihita in cesarico Mičiko sta danes v Londonu v okviru njunega štiridnevnega obiska sprejela britanska kraljica Elizabeta II. in njen mož princ Philip. Več sto britanskih veteranov, ki so bili med drugo svetovno vojno zaprti v japonskih taboriščih, je ob obisku izrazilo svojo jezo tako, da je cesarskemu paru demonstrativno obrnilo hrbet, ko sta se skupaj s kraljico peljala do Buckinghamske palače.

Britanskemu princu Charlesu vrnili ukradene predmete

25. 05. 1998 07.49

Britanski princ Charles je bil prijetno presenečen, ko so mu nedavno vrnili nakit in osebne stvari, ki so mu jih bili pred štirimi leti ukradli iz londonskega stanovanja. Med vrnjenimi predmeti so igle za kravato, šest zlatih manšetnih gumbov, dve uri in srebrni škatli. Odvetnik roparja Renata Rinina Alessandro Garasini je novembra lani kraljevi družini predlagal vračilo ukradenih predmetov v zameno za sestanek njegove stranke s princem Charlesom in opustitev sodnega pregona. Rinino je izvedel rop leta 1994 med bivanjem v Londonu, ne vedoč, kdo je lastnik stanovanja. To je pozneje izvedel iz časnikov. Za zdaj ni znano, ali bodo britanske oblasti sprožile postopek proti Rininu, ki ta čas sicer prestaja zaporno kazen - tudi zaradi kraje...

Clinton, Prodi, Jospin pozdravili izid referunduma na Irskem

24. 05. 1998 11.39

Ameriški predsednik Bill Clinton ter premiera Italije in Francije, Romano Prodi in Lionel Jospin, so pozdravili pozitivni izid referenduma o prihodnosti Severne Irske.

Robin Cook prispel v Ankaro

19. 05. 1998 17.17

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes dopotoval v Ankaro, kjer bo skušal oživiti odnose med Evropsko unijo in Turčijo, ki so na mrtvi točki, odkar EU na zadnjem evropskem vrhu v Luksemburgu Turčije ni uvrstila v program prihodnje širitve unije.

Dobre možnosti za mirovni sporazum na Severnem Irskem

18. 05. 1998 10.31

Približno 60 odstotkov Severnih Ircev namerava na petkovem referendumu glasovati za mirovni sporazum, kaže raziskava javnega mnenja, katere izide danes objavlja britanski dnevnik Daily Telegraph. Le 16 odstotkov vprašanih - med njimi so tako katoličani kot protestanti - zavrača sporazum, sklenjen v Stormontu, medtem ko je 21 odstotkov ljudi še neodločenih. Za sporazum je kar 89 odstotkov katoličanov, medtem ko je med protestanti takšnih le 43 odstotkov.

Odkrili novo zvezdo v velikosti Zemlje

18. 05. 1998 08.35

Ameriški astronomi domnevajo, da so v naši galaksiji odkrili zvezdo, belo pritlikavko, velikosti Zemlje, ki bi lahko bila diamant, piše britanski Sunday Times. Zvezda, ki so jo opazili v ozvezdju Kentaver, je od Zemlje oddaljena 17 svetlobnih let. Njen premer je 12.800 kilometrov, ima pa izredno gostoto, saj za kavno žličko velik kos njene snovi tehta eno tono. Astronomi domnevajo, da je zvezda sestavljena predvsem iz ogljika in kisika v obliki kristalov, da je torej diamant modro-zelene barve.

Na vrhu G8 o Indiji in Indoneziji

15. 05. 1998 15.43

Gostitelj vrhunskega srečanja sedmerice gospodarsko najrazvitejših držav in Rusije (G8) britanski ministrski predsednik Tony Blair je ob davišnjem prihodu v Birmingham napovedal, da se bo osmerica velesil tokrat osredotočila na indijske jedrske poskuse in nemire v Indoneziji.

Pred vrhom G-8 še vrh EU in Rusije

14. 05. 1998 11.03

Tik pred vrhunskim zasedanjem skupine sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije v sestavi G-8, bo jutri v Birminghamu redno letno vrhunsko zasedanje EU in Rusije.

Dublin zahteval, naj IRA razglasi konec boja

13. 05. 1998 07.33

Vodilne stranke v irskem parlamentu so Irsko republikansko armado (IRA) pozvale, naj razglasi konec boja proti britanski oblasti. "Čim jasneje bo to povedano, tem bolje bo," je poudaril premier Bertie Ahern.

Spominska slovesnost ob 50. obletnici združevanja Evrope

09. 05. 1998 11.49

Nizozemska kraljica Beatrix je danes v Haagu odprla spominsko slovesnost ob 50. obletnici obstoja Evropskega gibanja. Maja leta 1948 so se v Haagu sestali vodilni zahodni politiki, ki so razpravljali o tem, kako bi lahko v Evropi v prihodnosti preprečili vojne. Nekdanji britanski premier Winston Churchill je zagovarjal "gibanje za evropsko enotnost". 50 let kasneje se je uresničil pomemben del njegovih vizij, je pred politiki iz skoraj vseh evropskih držav, ki so se udeležili slovesnosti, povedala kraljica Beatrix.

Chirac in Kohl v istem hotelu

07. 05. 1998 09.30

Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov gost, nemški kancler Helmut Kohl, sta morala v Avignonu, prizorišču tokratnega francosko-nemškega vrha, prebivati v istem hotelu.

Blair in Major skupaj podprla mirovni sporazum za Severno Irsko

07. 05. 1998 09.05

Britanski premier Tony Blair in njegov konzervativni predhodnik John Major sta sinoči v Belfastu začela skupno kampanjo, s katero želita prebivalce Severne Irske prepričati, naj na referendumu, načrtovanem za 22. maj, glasujejo za mirovni sporazum o prihodnosti Ulstra.

Tony Blair med najlepšimi?

06. 05. 1998 08.23

Kaj ima britanski premier Tony Blair skupnega s filmskimi lepotci, kot so Leonardo DiCaprio, Matt Damon in Tom Selleck? Člani britanskega spodnjega doma se s tem morda ne bodo strinjali, toda po mnenju revije People je Blair eden od 50 najlepših ljudi na svetu. Britanski premier je edini politik na seznamu, kjer sicer najdemo predvsem filmske, glasbene in športne zvezde.