Britanski

Veliko Britanijo lani obiskalo 26 milijonov tujih turistov
08. 03. 1998 10.40
Velika Britanija je lani zabeležila rekorden obisk tujih turistov. Obiskalo jo je 26 milijonov turistov, največ iz držav Zahodne Evrope in ZDA. Lanski obisk se je v primerjavi s predlanskim povečal za tri odstotke kljub močnejši britanski valuti. Tuji turisti so med obiskom Velike Britanije porabili za svoje izdatke 12,6 milijarde funtov oz. 38 milijard nemških mark.

V naslednjih treh tednih namerava BMW Rolls-Royceu predložiti nakupno ponudbo
05. 03. 1998 08.12
V roku treh tednov namerava nemški proizvajalec avtomobilov BMW britanskemu proizvajalcu luksuznih jeklenih konjičkov Rolls Royceu predložiti nakupno ponudbo, so sporočili predstavniki nemške družbe. V primeru, da se omenjeni britanski proizvajalec s pogoji prodaje ne bo strinjal, BMW ne bo ponudil novih pogojev. Nemški proizvajalec že nekaj časa načrtuje vstop na trg luksuznih avtomobilov, in sicer z Rolls Royceom ali pa brez njega. Kot je znano, poteka sodelovanje med obema proizvajalcema avtomobilov že štiri leta. Koncern BMW dobavlja Rolls Royceu 12-cilindrski motor za avtomobil znamke silver seraph.

Tudi režiser se je slekel
05. 03. 1998 08.09
Britanski režiser Peter Cattaneo je izdal skrivnost režiranja letošnje nesporne evropske uspešnice Do nazga. Igralce je prepričal z odkrito tehniko - slekel se je. "Nisem se slekel do golega, da jih ne bi spravil v zadrego. Je pa pomagalo, da so mi zaupali," je v pogovoru za časnik Entertainement izjavil 34-letni režiser, čigar komedija o brezposelnih jeklarjih iz Sheffielda, ki se odločijo preživljati s striptizom, je nomirana za štiri oskarje. Peter Cattaneo je tudi priznal, da je bil med snemanjem zelo živčen. Mučiti se je moral s plesom in prizori s polno ljudi in otrok in večino časa se mu je zdelo, da je vse skupaj zanič, je še povedal britanski režiser.

Vesolje se širi z rastočo potenco
05. 03. 1998 08.05
Mednarodna skupina astronomov je sporočila, da se vesolje širi z rastočo potenco. To je v nasprotju z vsemi zakoni težnosti, kar bi lahko pojasnili samo s pojavom antigravitacije, ki ga je prvi omenjal Albert Einstein, je poročal britanski radio BBC.

Cook poziva Karadžića, naj se preda
04. 03. 1998 16.15
Britanski zunanji minister Robin Cook je danes po pogovorih s srbskim članom bosanskega predsedstva Momčilom Krajišnikom nekdanjega vodjo bosanskih Srbov Radovana Karadžića pozval, naj se sam preda Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji.

Cook potuje v Beograd na pogovore o Kosovu
03. 03. 1998 12.02
Predsedujoči EU, britanski zunanji minister Robin Cook, bo danes odpotoval v Beograd, kjer se bo z jugoslovanskimi oblastmi pogovarjal o položaju na Kosovu, so sporočili iz britanskih diplomatskih virov v Bruslju.

Podelili so glasbene nagrade Grammy
26. 02. 1998 17.41
V New Yorku so sinoči po lokalnem času že 40. zapovrstjo podelili glasbene nagrade Grammy. Največ Grammyjev je dobil ameriški pevec Bob Dylan, med drugim za najboljši album leta Time out of mind. Shawn Colvin je odnesla Grammy za najboljšo pesem in skupaj z Johnom Leventhalom še za ploščo leta z naslovom Sunny came home. Brez nagrade seveda ni ostal britanski pop pevec Elton John s pesmijo v spomin pokojne princese Diane Candle in the wind 1997. Letošnji Grammy za najboljši album v kategoriji rhythm & blues pa so podelili pevki Erykah Badu za Baduizm.

Kako poslovati z Veliko Britanijo
26. 02. 1998 17.09
Slovenija ni dovolj prepoznavna dežela v Veliki Britaniji, zato si mora prizadevati za oblikovanje in promocijo takšne identitete, da je britanska podjetja ne bi več zamenjevala s Slovaško ali s kakšno drugo državo, in da je ne bi več povezovala z nekdanjo skupno državo. Tako se glasi ena izmed ugotovitev današnjega posveta z naslovom "Kako poslovati z Veliko Britanijo", ki ga je pripravila Gospodarska zbornica Slovenije. Na posvetu pod pokroviteljstvom SKB banke so posebno pozornost namenili tudi medbančnemu poslovanju, zavarovanju in financiranju slovenskega izvoza in praktičnim izkušnjam za pospešitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Veliko Britanijo.

Klonirani gospod Jefferson
23. 02. 1998 16.33
Ameriški znanstveniki so klonirali prvega frizijskega telička, ki tehta 44,1 kg, poimenovali pa so ga gospod Jeffereson, ker se je "rodil" 16. februarja, torej na predsednikov dan, ki je ameriški praznik v spomin na rojstni dan nekdanjega ameriškega predsednika Thomasa Jeffersona, so danes sporočili britanski zanstveniki, ki so klonirali ovco Dolly.

Britanci za dogovor, ki bo omogočil nemoteno delo inšpektorjev ZN v Iraku
23. 02. 1998 11.31
Britanski zunanji minister Robin Cook je danes v Bruslju ponovil britansko stališče, da je treba z Irakom doseči dogovor, ki bo inšpektorjem Združenim narodom omogočil nemoteno nadaljevanje dela in bo ustavil razvijanje kemičnega in biološkega orožja v Iraku.

Rimsko cesto zavzela nova galaksija
22. 02. 1998 10.32
Neka pritlikava galaksija je zavzela središče naše galaksije - Rimske ceste, potem pa jo je Rimska cesta razbila in vsesala, trdijo ameriški in britanski astronomi. Galaksija, ki so jo znanstveniki poimenovali Strelčeva, ker so jo opazili v ozvezdju Strelca, je približno desetkrat manjša od naše, njena masa pa predstavlja tisočinko mase vseh zvezd v Mlečni cesti, pravi strokovnjakinja s področja astrofizike Rosemary Wise z univerze John Hopkins v Baltimoru. Najnovejši izračunih kažejo, da je Strelčeva galaksija najmanj desetkrat obkrožila našo galaksijo, preden jo je gravitacijska sila Rimske ceste vsesala vase. Po mnenju mnogih astronomov, bi lahko ta pojav povzročal nastanek novih galaksij, saj trdijo, da so največje galaksije, kot je na primer naša, pravzaprav rezultat spajanja večjega števila manjših, pritlikavih galaksij. Po izračunih, ki jih je pripravila ekipa Wiseove, naj bi deset odstotkov zvezd v Rimski cesti v njenem zunanjem delu izviralo iz pritlikavih galaksij, ki so se v zadnjih osmih milijardah let stopile vanjo.

Zunanji ministri EU tudi o Iraku
20. 02. 1998 13.39
Čeprav iraška kriza uradno ni na dnevnem redu zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije, ki se bodo v Bruslju zbrali v ponedeljek, 23. februarja, bo problem nedvomno predmet pogovorov vodij diplomacij. Britansko predsedstvo sicer zaenkrat ni izdelalo predloga za sprejem skupnega stališča. Kot poudarjajo britanski predstavniki v Bruslju, se na zadeve v zvezi z Irakom sproti odzivajo, zato se namerava London o morebitni takšni pobudi odločiti v skladu z razvojem dogodkov, morda tudi šele v ponedeljek. Za skupno stališče EU se je ta teden na izredni razpravi o iraški krizi zavzel tudi Evropski parlament.

Glaxo Wellcome lani ustvaril manjši dobiček
20. 02. 1998 08.19
Britanski farmacevtski koncern Glaxo Wellcome je lani zaslužil manj kot leto prej, sporočajo iz omenjenega podjetja. Lanski dobiček v višini 2,68 milijarde angleških funtov je bil od predlanskega manjši za 278 milijonov funtov. Na 52 penijev se je zmanjšal tudi dobiček Glaxove delnice, kar je za 4,7 penija manj kot leta 1996. Promet omenjenega farmacevtskega velikana je lani dosegel 7,98 milijarde funtov.

Janez Podobnik na obisku v Veliki Britaniji
19. 02. 1998 16.38
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki se mudi na delovnem obisku v Veliki Britaniji, se je dopoldne srečal z delegacijo odbora za mednarodne zadeve v britanskem parlamentu, v kateri so bili predsednik odbora Donald Anderson ter nekateri člani odborov za evropske in za čezoceanske zadeve, ki sta pristojna za države kontinentalne Evrope. Podobnika je sprejela tudi predsednica spodnjega doma britanskega parlamenta Betty Boothroyd.

Med misijo generalnega sekretarja ZN ne bo popuščanj
18. 02. 1998 19.09
Britanski premier Tony Blair je danes poudaril, da generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan med misijo v Bagdadu, katere namen je doseči privolitev iraškega vodstva v nemoteno delo inšpektorjev komisije za razorožitev Iraka (UNSCOM), ne bo popuščal. "Naša odločnost je neomajna," je poudaril premier Blair ter poudaril, da Irak ne sme postavljati nobenih omejitev in predpogojev glede uresničevanja resolucij ZN o razorožitvi Iraka. Zunanji minister Robin Cook pa je pozdravil veliko mednarodno podporo pripravljenosti ZDA in Veliki Britaniji za vojaško posredovanje, če bodo diplomatska prizadevanja propadla.

Nizozemska kritika Velike Britanije
18. 02. 1998 09.44
Nizozemski zunanji minister Hans van Mierlo je kritiziral britansko predsedstvo Evropske unije, ker se britanski premier Tony Blair o iraški krizi dogovarja z Združenimi državami, ne pa z evropskimi partnerji. Kot je van Mierlove besede danes povzel rotterdamski dnevnik Algemeen Dagblad, to "ni dober znak" za skupno zunanjo politiko članic Evropske unije.

Annan še ta teden v Bagdadu
17. 02. 1998 12.43
Generalni sekretar ZN Kofi Annan naj bi v četrtek iz New Yorka odpotoval v Bagdad, kamor naj bi prispel v petek, se je izvedelo iz arabskih diplomatskih virov.

Velika Birtanija podpira misijo Kofija Annana v Iraku
16. 02. 1998 16.57
Velika Britanija je popolnoma naklonjena misiji generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana v Iraku, vendar pod pogojem, da jo bo iraško vodstvo resno upoštevalo, je danes povedal britanski zunanji minister Robin Cook ter poudaril, da v času Annanovega obiska v Bagdadu nihče ne bo sprožil vojaške akcije proti Iraku.

Azijska finančna kriza visoko na dnevnem redu finančnih ministrov EU
16. 02. 1998 15.44
Britanski finančni minister Gordon Brown je danes ob robu zasedanja ministrov Evropske unije za gospodarstvo in finance v Bruslju izjavil, da mora mednarodna skupnost zagotoviti izvedbo potrebnih gospodarskih reform v Aziji, ki bodo pomagale vzpostaviti finančno stabilnost na tem območju.

Rokopis Sveče v vetru prodan na dražbi
13. 02. 1998 09.00
Rokopis žalostinke Candle in the Wind (Sveča v vetru), skladbe, ki sta jo Elton John in pisec besedila Bernie Taupin priredila za slovesnost ob pogrebu princese Diane, so v sredo na dražbi v Los Angelesu prodali za 400.000 dolarjev, se je izvedelo pri britanski dražbeni hiši Christie's. Tristranski rokopis z opombami Bernieja Taupina na robovih je kupil Lundov sklad za pomoč prizadetim otrokom. Izkupiček od prodaje, ki je krenila z začetnega zneska 48.000 dolarjev, bodo nakazali otroški bolnišnici v Los Angelesu.

Britanska pričakovanja so skromna
09. 02. 1998 17.58
Britanija, ki je na prejšnjih zimskih olimpijskih igrah osvojila le peščico medalj, spremlja tudi letošnje dogodke v Naganu s precejšnjo ravnodušnostjo. Kriket, konjske dirke in pa vprašanje kako dolgo Jürgen Klinsmann, ki si je pred kratkim zlomil čeljust, ne bo mogel igrati za nogometni kljub Tottenham - so teme, ki prevladujejo na športnih straneh britanskega tiska in v zakajenih sobanah britanskih pubov.

Clinton in Blair svarita Irak
08. 02. 1998 09.58
Ameriški predsednik Bill Clinton in britanski premier Tony Blair sta v skupnem radijskem nagovoru v soboto posvarila Irak pred odločnimi ukrepi. Blair je tudi napovedal, da bo Velika Britanija v Kuvajtu namestila osem bojnih letal tornado. Clinton je sinoči telefoniral tudi saudskemu kralju Fahdu. Kot je poročala saudska tiskovna agencija, sta sogovornika poudarila tesne odnose med državama, ostale podrobnosti pogovora pa niso znane. V Zaliv bo danes pripotoval ameriški obrambni sekretar William Cohen, ki bo obiskal Saudovo Arabijo in Kuvajt. Kuvajt je Združenim državam že obljubil pomoč pri morebitnem napadu na Irak, včeraj pa je sporočil, da je še 24.000 vojakov v stanju pripravljenosti pred morebitnim iraškim napadom. Že od četrtka je namreč v pripravljenosti 16.000 kuvajtskih vojakov. Iranski predsednik Mohamad Hatami in generalni sekretar Organizacije islamske konference Azedine Laraki pa sta na nedavnem srečanju v Iranu vse strani pozvala na mirno rešitev iraške krize, Irak pa pozvala, naj spoštuje resolucije ZN.

Komiku Bobu Hopeu britanski plemiški naslov
06. 02. 1998 14.29
Britanska kraljica Elizabeta bo Bobu Hopeu, 94-letnemu ameriškemu komiku, rojenemu v Veliki Britaniji, podelila plemiški naslov.

Nadaljevanje partnerstva ZDA in Velike Britanije v tretjem tisočletju
06. 02. 1998 10.51
Ameriški predsednik Bill Clinton in britanski premier Tony Blair sta se v četrtek zavzela za nadaljevanje partnerstva ZDA in Velike Britanije v tretjem tisočletju in za skupno gradnjo boljšega sveta. Predsednik Clinton je med uradno večerjo v Beli hiši v čast premieru Blairu izjavil, da gledajo v prihodnje tisočletje in da imajo tokrat redko priložnost obrati sadove stoletja zavezništva. Britanski ministrski predsednik je med večerjo z 230 povabljenimi ob koncu prvega dne pogovorov s predsednikom Clintonom o krizi z Irakom dejal, da odnosi med državama temeljijo na slavni preteklosti, a so prav tako bistveni za njuno prihodnost.

Britanci bodo še naprej vozili po levi
06. 02. 1998 08.39
Britanski minister za promet Gavin Strang je pred evroparlamentarci izključil možnost, da bi bila Velika Britanija pripravljena preiti na sistem vožnje po desni, kot je pravilo v celinski Evropi. Na vprašanje člana odbora Evropskega parlamenta za transport je Strang opozoril na primer Švedske, ki se je za vožnjo po desni odločila pred 30 leti z referendumom. "Takrat je bila tudi za Veliko Britanijo zadnja priložnost. Danes bi bilo kaj takšnega nepojmljivo," je dejal britanski prometni minister.

Blair: Diplomacija in vojaške grožnje
05. 02. 1998 17.10
Britanski premier Tony Blair je pozval k nadaljevanju prizadevanj, da bi iraško krizo rešili po diplomatski poti, ne da bi pri tem popustili z vojaškimi grožnjami. Vse izkušnje z iraškim predsednikom Sadamom Huseinom so pokazale, da "diplomacija ne deluje, če ni podprta z grožnjo o nasilju. Torej izkoriščamo to nasilje," je danes v pogovoru za televizijsko postajo CNN povedal Blair.

Napad na Irak po koncu OI ali že prej?
05. 02. 1998 09.44
Letalski napadi na cilje v Iraku se bodo, če bodo vsi diplomatski poskusi za rešitev krize spodleteli, začeli 17. februarja, danes trdi britanski časnik The Independent, sklicujoč se na washingtonske vire. V Beli hiši pa pravijo, da bo predsednik Bill Clinton pri odločitvi o napadu upošteval zgolj nacionalne strateške interese, nikakor pa ne poteka zimskih olimpijskih iger. Poudarjajo, da so seznanjeni z izjavo Mednarodnega olimpijskega komiteja, ki vse države poziva, naj v skladu s tradicijo med igrami spoštujejo premirje, vendar pa so nacionalni interesi pred tem.

Blair podpira ruske napore za rešitev iraške krize
04. 02. 1998 17.07
Britanski premier Tony Blair je v današnjem telefonskem pogovoru z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom izrazil podporo prizadevanjem Rusije za rešitev iraške krize. Ruski voditelj je telefoniral tudi francoskemu predsedniku Jacquesu Chiracu ter med pogovorom dejal, da je bil po njegovem mnenju zabeležen določen napredek v stališču Iraka glede diplomatske rešitve spora.

V tekmovalnem programu Berlinskega filmskega festivala bo 25 filmov
03. 02. 1998 15.03
Letošnji Berlinski filmski festival, ki bo odprl vrata 11. februarja, bo v čast igralki Catherine Deneuve predvajal trinajst filmov, v katerih igra ta francoska filmska legenda, med njimi tudi kontroverzen film Romana Polanskega Repulsion, ki je leta 1965 dobil srebrnega medveda.

Velika Britanija si želi sodelovati s Črno goro
03. 02. 1998 09.30
Državni sekretar v britanskem zunanjem ministrstvu Tony Loyd je v ponedeljek po pogovorih s črnogorskim predsednikom Milom Djukanovićem pozdravil procese demokratizacije v Črni gori in menil, da bi to lahko spodbudilo podobne procese tudi v ZRJ. Britanski diplomat je še dodal, da si njegova vlada želi sodelovanja s Črno goro, prav tako pa ji namerava dodeliti pomoč za prestrukturiranje gospodarstva.