Britanski

Britanski boksar v kritičnem stanju

04. 05. 1998 08.30

Britanski boksar Spencer Oliver, ki so ga po dvoboju za naslov evropskega prvaka v superbantamski kategoriji z Ukrajincem Sergejom Devakovom prepeljali v londonsko bolnišnico, je v kritičnem, a stabilnem stanju. Poškodbe 22-letnega britanskega boksarja so bile tako hude, da je moral prestati triurno operacijo, kjer so mu odstranili krvni strdek v glavi, so sporočili iz bolnišnice.

Astronomi odkrili najbolj oddaljeno osvetje doslej

02. 05. 1998 09.44

Ameriški in britanski astronomi s Keckovega observatorija na otoku Mauna Kea na Havajih so na "robu" vesolja odkrili majhno galaksijo, ki je od Zemlje oddaljena rekordnih 12,3 milijarde svetlobnih let, poroča v današnji številki ameriški tednik Science News. Astronomi so tako presegli rekord, ki so ga marca na istem observatoriju postavili baltimorski raziskovalci z odkritjem 12,2 milijarde svetlobnih let oddaljenega osvetja. Novoodkrita galaksija je nastala, ko je imelo vesolje "pet odstotkov" sedanje starosti oziroma v zelo zgodnjem obdobju po t.i. velikem poku, s katerim je po teoriji sovjetskega matematika A. A. Friedmanna iz leta 1929 nastalo sedanje vesolje. Znanstveniki se od najnovejšega odkritja nadejajo pojasnil o času in načinu nastanka zvezdnih sestavov.

Razstava del Petra Randalla-Pagea v galeriji Tivoli

30. 04. 1998 08.30

V galeriji Tivoli bodo drevi, ob 20. uri, odprli razstavo risb, grafik in male plastike vodilnega britanskega kiparja Petra Randalla-Pagea. Razstavo je pripravil Mednarodni grafični likovni center v sodelovanju z Britanskim svetom v Ljubljani in Londonu ter londonsko Fundacijo Henry Moore. Razstavo bo v navzočnosti avtorja odprl britanski veleposlanik v Sloveniji David Andrew Lloyd.

Skokovita rast britanskega zunanjetrgovinskega primanjkljaja

30. 04. 1998 08.26

Britanski zunanjetrgovinski primanjkljaj je februarja dosegel najvišjo raven v zadnjih osmih letih. Povzpel se je na 2,20 milijarde funtov, kar je skoraj dvakrat več kot januarja letos, ko je znašal 1,13 milijarde funtov, je sporočil državni urad za statistiko. Strokovnjaki so pričakovali, da se bo zunanjetrgovinski primanjkljaj povzpel na 1,7 milijarde funtov. K nepričakovani rasti primanjkljaja pa je prispeval predvsem visok tečaj funta, ki je bistveno podražil britanski izvoz.

Razstava del Petra Randalla-Pagea v galeriji Tivoli

29. 04. 1998 17.33

V galeriji Tivoli bodo jutri zvečer odprli razstavo risb, grafik in male plastike vodilnega britanskega kiparja Petra Randalla-Pagea.

Cook za nadaljevanje pritiska na Beograd

27. 04. 1998 08.07

Predsedujoči svetu zunanjih ministrov Evropske unije, britanski zunanji minister Robin Cook, je danes v Luxembourgu izjavil, da je zaradi neizboljšanja razmer na Kosovu treba nadaljevati pritisk na Beograd. Beograd mora umakniti posebne policijske enote, prenehati uporabljati težko orožje proti prebivalcem in začeti vsebinski dialog s kosovskimi Albanci, je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU izjavil Cook. Poleg tega je vodja britanske diplomacije napovedal, da bo unija še naprej pritiskala na jugoslovanske oblasti, naj sprejmejo misijo mednarodnega osrednika Felipeja Gonzalesa. Glede morebitnega dogovora o poostrenih sankcijah proti Beogradu, je Cook dejal, da bo danes petnajsterica znova potrdila ukrepe, ki jih je predložila kontaktna skupina. Na morebitne nadaljne korake v tej smeri bo po Cookovih besedah treba počakati na bližnji vnovični sestanek kontaktne skupine za območje nekdanje Jugoslavije.

Britanski BDP raste počasneje

26. 04. 1998 12.09

Rast britanskega bruto domačega proizvoda se je v prvem četrtletju 1998 upočasnila. Kot je sporočil nacionalni statistični urad, se je vrednost proizvedenega blaga in storitev v prvem trimesečju v primerjavi s predhodnim četrtletjem povečala le za 0,4 odstotka, kar je najnižja rast po drugem četrtletju leta 1995. V primerjavi z lanskim prvim četrtletjem je BDP porasel za 2,8 odstotka. statistiki so zabeležili zmanjšanje obsega dejavnosti v različnih gospodarskih panogah, obseg industrijske proizvodnje pa je celo nazadoval.

Ministri EU za promet za večjo konkurenčnost železnice

26. 04. 1998 10.30

Večina držav EU se je izrekla za večjo konkurenčnost na področju tovornega prometa po železnici. Britanski minister za promet in predsedujoči sveta ministrov EU Gavin Strang je na neformalnem srečanju ministrov za promet v Chestru včeraj poudaril pomen tega okolju prijaznega prevoza tovora. Tudi komisar EU za promet Neil Kinnock je pojasnil, da večina držav podpira nadaljne postopno odprtje trga železniških storitev.

Zajčja luknja kot zgodovinski spomenik

25. 04. 1998 12.54

Neka zajčja luknja, ki so jo po vsej verjetnosti zgradili v 13. stoletju grofje iz Leicestra za zagotovitev redne dobave kunčjega mesa in krzna, bo morda uvrščena med zgodovinske spomenike, je poročal britanski tisk. Umetna zajčja luknja, ki se nahaja v Lubestthorpu v Blabyju na britanskem otoku, še zdaleč ni edina. Po Veliki Britaniji je vsaj še 2000 podobnih lukenj.

EU zaskrbljena zaradi novega nasilja na Kosovu

24. 04. 1998 17.49

Evropska unija je danes izrazila globoko zaskrbljenost zaradi zadnjih spopadov na Kosovu, predvsem zaradi povečane aktivnosti jugoslovanske vojske.

Jutri Vojna rož na Čevljarskem mostu

24. 04. 1998 17.03

Na Čevljarskem mostu v Ljubljani bo jutri popoldne Britanski svet pripravil praznovanje ob odprtju Centra za angleški jezik v stavbi Britanskega sveta na Cankarjevem nabrežju 27, in sicer s krajšo predstavo Vojna rož, ki govori o enem najpomembnejših obdobij v zgodovini angleške države.

Britanski znanstveniki odkrili neznano super bakterijo

23. 04. 1998 09.18

Britanski znanstveniki so odkrili doslej neznano bakterijo, ki je odporna na vse obstoječe antibiotike in utegne biti smrtno nevarna za osebe s šibkim imunskim sistemom, piše britanska revija New Scientist v zadnji izdaji.

Najbogatejši Britanec lord Sainsbury

21. 04. 1998 07.51

Najbogatejši človek v Veliki Britaniji je lord Sainsbury, lastnik verige supermarketov, čigar imetje ocenjujejo na 3,3 milijarde funtov (5,6 milijarde dolarjev), piše londonski časnik The Sunday Times, ki ga povzemajo svetovne agencije. V letnem poročilu o premoženju tisoč najbogatejših otočanov britanski časnik navaja, da je lord Sainsbury na vrhu lestvice nasledil finančnika Josepha Lewisa, ki je padel celo na četrto mesto, potem ko so njegovo imetje letos ocenili na "le" 1,75 milijarde dolarjev. Po pisanju The Sunday Timesa ima Otok zdaj šestnajst milijarderjev. Britanska kraljica Elizabeta II. je, zanimivo, šele na 94. mestu, z imetjem, vrednim "borih" 250 milijonov funtov. Najbolj se je lani povzpel "boss" avtomobilskih dirk Formule 1 Bernie Ecclestone, z 58. na 6. mesto. Škandal o sponzorstvu proizvajalcev cigaret nad formulo 1 je vladajoče laburiste prisilil, da so Ecclestoneu vrnili milijon funtov, ki jih je vložil v laburistično predvolilno kampanjo. Sunday Times je izračunal, da bi imetje tisoč najbogatejših Britancev zadostovalo za pokritje državnega proračuna za obrambo v naslednjih petih letih. Med tisoč najbogatejšimi je 64 žensk, katerih bogastvo izivira večidel iz dediščine, ločitvenih sporazumov in družinskega imetja.

Blair in Arafat o mirovnem procesu

20. 04. 1998 18.49

Palestinski voditelj Jaser Arafat je v Gazi danes sprejel britanskega premiera Tonyja Blaira, s katerim bo razpravljal o zastalem bližnjevzhodnem mirovnem procesu. Približno tisoč Palestincev pa je v Gazi Blaira prosilo, naj poskusi doseči, da bi Izrael iz zaporov izpustil njihove svojce.

Blair predlagal sestanek z Netanjahujem, Arafatom in Albrightovo

20. 04. 1998 18.47

Britanski premier Tony Blair je med obiskom v Izraelu v nedeljo predlagal organiziranje skupnega vrhunskega sestanka s svojim izraelskim kolegom Benjaminom Netanjahujem, predsednikom Palestinskih avtonomnih oblasti Jaserjem Arafatom in ameriško državno sekretarko Madeleine Albrigt. Novico je povzel izraelski državni radio, sklicujoč se na neimenovane evropske in izraelske diplomate.

Do nazga zmagovalec britanskih oskarjev

20. 04. 1998 10.20

Na 50. podelitvi britanskih filmskih nagrad so za najboljši igrani film leta 1997 razglasili komercialno najuspešnejši britanski film Do Nazga (The Full Monty). Zabavna zgodba v režiji Petra Cattanea o brezposelnih jeklarjih, ki se odločijo za predstavo "do nazga", je do sedaj prislužila že 160 milijonov funtov, prislužila pa si je tudi nagrado občinstva za najboljši film.

Princ Harry povabil na čaj Spice Girls

20. 04. 1998 08.53

Mlajši sin britanskega prestolonaslednika Charlesa in pokojne princese Diane, trinajstletni princ Harry je prejšnjo nedeljo priredil zabavo za izbrane gostje, za katere je v njegovih letih treba biti princ. Povabil je namreč britanske pop zvezdnice Spice Girls.

Bo Sinn Fein podprl mirovni sporazum?

20. 04. 1998 07.48

Kongres političnega krila Irske republikanske armade (IRA), Sinn Feina, ki je ta konec tedna potekala v Dublinu, vzbuja upanje, da bodo tudi katoliški republikanci podprli mirovni sporazum za Severno Irsko, potem ko ga je v soboto množično podprla največja protestantska unionistična stranka.

V Tirani ranili dva britanska diplomata

13. 04. 1998 12.15

Šef albanske policije Sokol Bare je danes izjavil, da je v nedeljo v bližini Tirane neznani zamaskirani napadalec okradel dva britanska diplomata, nato pa streljal na njuno vozilo. V napadu sta bila lažje ranjena britanska diplomatka Katherine Jones in še nek britanski diplomat.

Manjši promet Rolls Roycea

10. 04. 1998 11.17

Britanski proizvajalec luksuznih avtomobilov Rolls Royce je v letošnjem prvem četrtletju glede na isto obdobje lani zabeležil 44-odstotno zmanjšanje prometa. Kot je sporočil matični koncern Vickers, so v prvih treh mesecih prodali 251 rolls royceov in bentleyjev. Po besedah predstavnikov Vickersa med ponudbami za nakup tovarne z dolgoletno tradicijo dajejo prednost ponudbi bavarskega koncerna BMW, ki je za Rolls Royce pripravljen odšteti približno milijardo nemških mark.

Mo Mowlam: Dosežen napredek na vseh področjih

09. 04. 1998 08.44

Kljub dejstvu, da je britanski premier Tony Blair na pogovorih s predstavniki delegacij naletel na "znatna razhajanja" v mnenjih, so vse udeležene strani v težavni sklepni fazi pogajanj o prihodnosti Severne Irske vnovič izrazile voljo za dosego soglasja. Kot je drevi v Belfastu povedala ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam, pa so na vseh področjih dosegli napredek. Mowlamova je obenem izrazila prepričanje, da bo do četrtka zvečer še vedno mogoče doseči soglasje.

Sestanek Blaira in Aherna o mirovnem procesu na Severnem Irskem

08. 04. 1998 11.52

Britanski premier Tony Blair in njegov irski kolega Bertie Ahern sta se na gradu Hillsborough južno od Belfasta davi sestala na kriznem srečanju o severnoirskem mirovnem procesu. Pogajanja za sklenitev mirovnega sporazuma je zasenčil nov teroristični napad v Londonderryju, katerega žrtev je bil 34-letni protestant.

Blair: Zelo težki problemi še vedno nerešeni

08. 04. 1998 08.02

Če želimo mirovni sporazum skleniti do roka, to je do četrtka opolnoči, je treba rešiti še "zelo težke" probleme med protestanti in katoliki, je danes ocenil britanski premier Tony Blair.

Blair odprl srečanje evropskih socialističnih premierov

07. 04. 1998 18.45

Britanski premier Tony Blair je danes v Londonu odprl srečanje socialističnih premierov iz devetih evropskih držav. Glavna tema srečanja je brezposelnost.

Princ Charles bo prodajal biološko pridelano zelenjavo

06. 04. 1998 08.58

Britanski prestolonaslednik princ Charles bo prodajal korenje in krompir, ki ga bodo pridelali na njegovem posestvu Highgrove brez uporabe kemičnih gnojil, ter tako propagiral biološko pridelano hrano.

Blair zaprl 2. azijsko-evropski vrh

05. 04. 1998 10.52

Britanski zunanji minister Tony Blair je danes v Londonu zaprl drugo azijsko-evropsko vrhunsko srečanje članic Evropske unije in desetih azijskih držav. V sklepnem govoru je izrazil vero udeležencev v sposobnost azijskih držav, da bodo premagale gospodarsko krizo.

London računa na dogovor o Severni Irski prihodnji teden

01. 04. 1998 16.21

Britanska vlada računa, da se bodo večstranska pogajanja o prihodnosti Severne Irske končala z dogovorom konec prihodnjega tedna. "Če bodo strani nadaljevale delo tako odločno, nam bo uspelo," je v Belfastu danes povedala ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam.

Slovenija uradno začela pogajanja o članstvu v EU

31. 03. 1998 17.10

Slovenija je danes uradno začela pogajanja o članstvu v Evropski uniji. Postopek je bil sprožen s kratko medvladno konferenco v Bruslju, na kateri so se zbrali zunanji ministri petnajsterice in vodja slovenske diplomacije Boris Frlec v spremstvu ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja.

Bacardi pridobil licenco za Dewar's in Bombay

31. 03. 1998 09.15

Britanski koncern Diageo, ki se ukvarja s proizvodnjo pijač in je lani nastal z združitvijo Guinnessa in Grand Metropolitana, se je odločil prodati licenci za proizvodnjo alkoholnih pijač Dewar's in Bombay. Omenjeni znamki pijač bosta v prihodnjih 15-tih letih v lasti skupine Bacardi, ki ima svoj sedež na Bahamih, omenjena skupina pa je s pogodbo pridobila tudi štiri žganjarne. Prodajna cena je znašala 1,15 milijarde funtov, skupina Bacardi pa pričakuje zaradi pridobitve omenjenih znamk veliko povečanje svojega dobička.

Britanski Rolls-Royce prešel v roke BMW

30. 03. 1998 12.35

Prestižno britansko avtomobilsko podjetje Rolls-Royce Motor Cars bo za 340 milijonov funtov prešlo v last nemškega avtomobilskega koncerna BMW, so danes sporočili v Londonu.