Britanski

Clinton postavil Miloševiću pogoje
14. 10. 1998 10.22
Ameriški predsednik Bill Clinton je jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću postavil pet pogojev za preprečitev letalskih napadov zveze NATO: doseči mora trajno prekinitev sovražnosti na Kosovu, umik srbskih varnostnih sil in svoboden in popoln dostop opazovalcem OVSE ter omogočiti človekoljubnim organizacijam dostop do beguncev in ''resna'' pogajanja o avtonomiji Kosova s kosovskimi Albanci. Tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan je pozdravil novico o napredku pri prizadevanjih za končanje kosovske krize. Britanski zunanji minister Robin Cook je po srečanju z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano izjavil, da bi moral VS dogovor Holbrookea in Miloševića uveljaviti kot resolucijo, tako da bi ga podpirala avtoriteta ZN. Dogovor so pozdravile tudi številne druge države, čeprav so nad njim izrazile zadržan optimizem.

Šampanjec v resnici britanski?
14. 10. 1998 08.38
Šampanjec, ki že več stoletij velja za simbol francoske prefinjenosti, je v resnici britansko odkritje, trdi avtor Svetovne enciklopedije šampanjca in penečih vin Tom Stevenson. V knjigi, ki naj bi izšla še ta mesec, je objavljena kopija zgodovinskega dokumenta, s katerim naj bi dokazali, da je Britanec Christopher Merret že leta 1622 Britanskemu kraljevemu društvu predložil dokument o proizvodnji penečega vina. Šele 20 let kasneje naj bi slepi francoski menih Don Perignon izpopolnil svojo metodo šampanjca, najbolj znanega penečega vina na svetu. ''Dokaz, v katerem je opisano dodajanje sladkorja vinu, da bi tako dosegli drugo vrenje in penečo se vsebino steklenice, obstaja. A ne v mestih v srcu Champangne, ampak v Londonu,'' je v svoji knjigi zapisal Stevenson.

Cook danes na zvezo NATO
13. 10. 1998 16.06
Sedež Severnoatlantske zveze v Bruslju bo danes obiskal britanski zunanji minister Robin Cook. Z zavezništva so sporočili, da se bo vodja britanske diplomacije sešel z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano.

Ultimat ZRJ
13. 10. 1998 15.09
Ob tem, ko je svet zveze NATO vojaška telesa ponoči pooblastil za izvedbo posredovanja v kosovski krizi, dejansko izvedbo posredovanj pa so odložili za 96 ur, je predstavnik srbske oblasti na Kosovu Veljko Odalović obsodil ''ultimat zveze NATO, s katerim je predsedniku ZRJ Slobodanu Miloševiću dala štiri dni, da ugodi zahtevam mednarodne skupnosti in se tako izogne letalskim napadom sil zveze NATO''. Svetovalec voditelja kosovskih Albancev Ibrahima Rugove pa je nasprotno pozdravil ''odločenost zveze NATO, da ustavi genocid in humanitarno katastrofo na Kosovu''.

Shell odpušča delavce
13. 10. 1998 08.46
Nizozemsko-britanski naftni koncern Shell bo v svoji ameriški podružnici do konca leta odpustil petino delovne sile. Kot sporočajo predstavniki omenjene družbe, so se za ukrep odločili zaradi nizkih svetovnih cen nafte, ki so v zadnjem letu padle kar za četrtino in s tem močno poslabšale poslovanje družbe. Brez zaposlitve naj bi ostalo 740 delavcev, ukrep pa bo najbolj prizadel Shellovi poslovni enoti v Houstonu in New Orleansu.

Kraljice na Charlesovo petdesetletnico ne bo
13. 10. 1998 08.45
Britanske kraljice Elizabete II. ne bo na slovesnost ob petdesetletnici njenega sina, prestolonaslednika princa Charlesa, ki jo bo 14. novembra organizirala Charlesova prijateljica Camilla Parker Bowles, trdi britanski tisk, sklicujoč se na vire pri Buckinghamski palači. Slovesnost bo na Charlesovem posestvu Higgrove. Kraljica namerava poseben sprejem ob sinovem rojstnem dnevu organizirati že dan prej.

Odprtje makedonsko-britanske tovarne v Krivi Palanki
12. 10. 1998 08.32
V Krivi Palanki so odprli makedonsko-britansko tovarno, v katero sta Orka-Holding in britansko podjetje Geroma vložila po 500.000 nemških mark in ki bo zaposlila 500 delavcev. Britanski veleposlanik Mark Dickinson, ki je skupaj s predsednikom makedonskega parlamenta Titom Petkovskim slovesno odprl tovarno, je to naložbo označil za izraz zaupanja in perspektivnosti makedonskega gospodarstva, in poudaril, da navzočnost britanskega kapitala v Makedoniji pomeni tudi prispevek k miru na tem območju.

Robin Cook: Miloševiću se iztekajo dnevi
09. 10. 1998 11.23
Vodja britanske diplomacije Robin Cook je v pogovoru na britanski televiziji BBC davi opozoril, da se predsedniku Slobodanu Miloševiću iztekajo dnevi za ukrepanje, s katerim bi se izognil morebitnemu vojaškemu kaznovanju zveze NATO.

Del britanskih diplomatov zapušča Beograd
08. 10. 1998 12.45
Britanski ambasador v Beogradu je odredil odhod vseh uslužbencev britanskega veleposlaništva , ki niso nujno potrebni , zaradi verjetnosti vojaške akcije na Kosovu. Na veleposlaništvu bo tako ostalo deset luslužbencev. Ostali bodo odšli v Budimpešto, kjer bodo počakali na razvoj dogodkov

Blair nadaljuje obisk na Kitajskem
08. 10. 1998 11.17
Britanski premier Tony Blair z obiskom Šanghaja nadaljuje bivanje na Kitajskem.

Blair prispel na Kitajsko
06. 10. 1998 09.13
Britanski premier Tony Blair je danes v Pekingu začel pogovore s kitajskim kolegom Zhujem Rongjijem.

Tuji tisk o srečanju G-7
05. 10. 1998 12.43
Tuje časopisje se v ponedeljkovih izdajah ukvarja z rezlutati zasedanja skupine sedmih industrijsko najrazvitejših držav (G-7) v Washingtonu. Britanski Financial Times poudarja, da je skupina sedmih vodilnih industrijskih držav dala vedeti, da je zapopadla celoten obseg naraščajočih mednarodnih gospodarskih problemov. To se je jasno pokazalo na srečanju finančnih ministrov in vodij centralnih bank konec tedna. Na žalost ni postalo jasno dosti drugega. Zaključna izjava G-7 kaže le smer, v katero naj bi se razvijala reforma mednarodnega finančnega sistema. Podrobnosti so pičle. Če misli G-7 z reformo finančnega sistema resno, mora čimprej predložiti bolj jasno poročilo, meni časnik, ki poudarja, da se mora to zgoditi še pred koncem leta. Predolgo bi bilo čakati do naslednjega rednega srečanja G-7, ki bo spomladi.

Tony Blair je pravzaprav hotel postati igralec
04. 10. 1998 09.45
Britanski premier Tony Blair je razredu enajstletnih otrok v Blackpoolu pred dnevi razkril skrivnost. Povedal jim je, da je pravzaprav hotel postati igralec in da se je s politiko pobliže spoznal šele pri 25 letih. ''Ko sem bil mlad, nikakor nisem hotel postati politik,'' je dejal 45-letni premier. Za poklic pravnika se je ''odločil le zato, ker je bil njegov oče odvetnik''. Njegova velika ljubezen pa je bilo vedno igralstvo, je zatrdil Blair, ki ga pogosto hvalijo zaradi njegovih govorniških spretnosti.

Blair in Clinton o razmerah na Kosovu
03. 10. 1998 11.55
Britanski premier Tony Blair in ameriški predsednik Bill Clinton sta se v sinočnjem telefonskem pogovoru strinjala, da je potrebno jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića pripraviti, da ustavi napade srbskih sil na Kosovu tako z diplomatskimi pritiski kot tudi z grožnjami uporabe sile in v primeru potrebe tudi njene uporabe, je sporočil Blairov tiskovni predstavnik.

Phil Collins poje v novem Disneyjevem filmu o Tarzanu
01. 10. 1998 12.57
Britanski pevec Phil Collins, ki je zaslovel s skupino Genesis, je za novi Disneyjev film o Tarzanu posnel naslovno pesem, je sporočil snemalni studio Aquarius v Ženevi. Pevec, ki že nekaj let živi v okolici Ženeve, je posnel ''Tarzanovo pesem'' in še tri druge pesmi. Posnel jih je v angleščini, pa tudi v francoskem, španskem in nemškem jeziku. Film o Tarzanu naj bi premierno predvajali v prednovoletnem času.

Blair bo s severnoirskimi voditelji skušal preseči zastoj pri razoroževanju
30. 09. 1998 13.52
Britanski premier Tony Blair naj bi se danes ob robu kongresa laburistov v Blackpoolu sestal z vodilnimi udeleženci mirovnega procesa na Severnem Irskem, s katerimi bo poskušal preseči zastoj pri razoroževanju milic, predvsem Irske republikanske armade (IRA), ki onemogoča vzpostavitev novih ustanov v pokrajini.

Brown zavrnil možnost spremembe gospodarske politike
28. 09. 1998 16.01
Britanski finančni minister Gordon Brown je danes na letnem kongresu laburistične stranke v Blackpoolu opozoril, da ne bo spremenil politike strogega nadzora nad javno porabo in inflacijo.

Sir Arthur Watts prispel v Slovenijo
28. 09. 1998 15.07
Mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije sir Arthur Watts je danes popoldne prispel v Ljubljano, drevi pa se bo udeležil večerje, ki jo pripravlja državni sekretar v zunanjem ministrstvu Ernest Petrič. Sir Arthur Watts se bo jutri dopoldne predvidoma sešel s slovensko pogajalsko delegacijo pod vodstvom Mirana Mejaka, v sredo pa z zunanjim ministrom Borisom Frlecem. Po jutrišnjem srečanju s slovensko pogajalsko delegacijo bosta Watts in Mejak pripravila tudi novinarsko konferenco.

Odmevi na resolucijo ZN o Kosovo
24. 09. 1998 11.09
V mednarodni skupnosti danes odmeva sprejetje resolucije o Kosovu v Varnostnem svetu ZN. Številni državniki so Beograd pozvali, naj reši spor v pokrajini, sicer lahko pride do vojaškega posega.

Simonsen podpisal rekordno pogodbo
23. 09. 1998 15.53
Steve Simonsen je z današnjim podpisom pogodbe postal najdražji nogometni vratar v britanski nogometni ligi. Za prestop iz nogometnega kluba Tranmere v Everton je Simonsen dobil rekordnih 5,4 milijonov dolarjev.

Začenja se Festival festivalov v Torontu
11. 09. 1998 08.33
Tom Cruise, Meryl Streep, Melanie Griffith in številne druge hollywoodske zvezde se bodo udeležile 23. mednarodnega filmskega festivala v Torontu, ki se bo drevi začel s projekcijo kanadskega filma Rdeča violina (The red violin) Francoisa Girarda.

Spice Girls lahko povzročijo val nosečnosti med najstnicami
11. 09. 1998 07.47
Potem, ko so dekleta znane angleške skupine Spice Girls navduševale generacije najstnic po vsem svetu, se britanski učitelji sedaj bojijo, da bodo povzročile tudi val nosečnosti med dekleti. Dve izmed njih, Victoria Adams in Mel Brown, v prihodnosti pričakujeta naraščaj, ki bi lahko vplival na obnašanje najstnic, ki so vedno rade posnemale svoje vzornice.

Manchester United privolil v prodajo - za milijardo dolarjev
09. 09. 1998 12.27
Medijskemu mogotcu Rupertu Murdochu je, kot kaže, vendarle uspelo prepričati upravo najbogatejšega angleškega nogometnega kluba Manchester Uniteda, da pristane na prodajo. Satelitska televizijska postaja BSkyB, katere lastnik je Murdoch, je upravi kluba ponudila milijardo dolarjev. Britanski mediji, predvsem londonski Times, so sporočili, da sta strani že sklenili dogovor, uradno pa naj bi prodajo Manchester Uniteda objavili v sredo popoldne.

ENI proučuje možnosti združevanja; konkretnih dogovorov še ni
08. 09. 1998 14.28
Italijanska energetska družba ENI, ki naj bi po poročanju nekaterih medijev nameravala pridobiti delež delnic v slovenski naftni družbi Petrol, je danes - sicer v zvezi z govoricami o njenih namerah, da naj bi kupila britansko skupino Enterprise Oil -sporočila, da ''ENI sicer proučuje možnost združevanja z drugimi družbami, vendar za zdaj še ni nobenih konkretnih rezultatov''.

Fujitsu zapira tovarno v Angliji
08. 09. 1998 08.30
Japonski elektronski koncern Fujitsu namerava zapreti svojo edino evropsko tovarno čipov, ki se nahaja v severnem delu Anglije. Do februarja prihodnjega leta naj bi tako v omenjenem proizvodnem obratu potekala le še servisna in vzdrževalna dela. Glavni razlog zaprtja tovarne naj bi bile vedno nižje cene čipov na svetovnih trgih. Ker angleška delovna sila ne sodi ravno med najcenejše, se je Fujitsu odločil opustiti proizvodnjo v Angliji, zaradi te odločitve pa bo brez zaposlitve ostalo 600 delavcev. Kot sporočajo britanski mediji, naj bi tudi Siemens nameraval opustiti svojo proizvodnjo v tem delu Evrope.

Beneški festival v znamenju navdušenja in zadržanosti
07. 09. 1998 08.25
Na 55. filmskem festivalu v Benetkah je poleg občudovanja hollywoodskih zvezd veliko pozornost in bučen aplavz občinstva prejel film francoskega režiserja Erica Rohmerja. V Conte D'Automne (Jesenska zgodba) pripoveduje o življenju in ljubezni neke vinogradnice v južni Franciji.

Sestanek G-7 o ruski krizi prihodnji teden v Londonu
05. 09. 1998 16.38
Britanska vlada je za prihodnji teden v Londonu sklicala sestanek vodilnih finančnih strokovnjakov skupine industrijsko najrazvitejših držav (G-7), na katerem bodo razpravljali o krizi v Rusiji. Kot je danes sporočila britanska vlada, so se o načrtu posvetovali tudi z ameriškim predsednikom Billom Clintonom.

Bill Clinton v Belfastu
03. 09. 1998 18.44
Ameriški predsednik Bill Clinton je med današnjim obiskom na Severnem Irskem izrazil svoj blagoslov dolgo željenemu miru. Na stopnicah parlamentarnega poslopja v Belfastu, točki globokega spoštovanja mnogih generacij protestantov, a pogostokrat ozmerjani s strani katolikov, je Clinton pozdravljal novinarje in se rokoval z voditelji novega sporazuma razdelitve moči.

London in Dublin sprejela protiteroristične ukrepe
03. 09. 1998 13.06
Britanski in irski poslanci so davi hkrati potrdili vrsto protiterorističnih ukrepov v odgovor na bombni napad v ulstrskem Omaghu, v katerem je 15. avgusta umrlo 28 ljudi.

Odkrili sto neobjavljenih pesmi Johna Lennona
03. 09. 1998 08.11
V prostorih ameriške diskografske hiše Capitol Records so nedavno odkrili okrog sto neobjavljenih pesmi Johna Lennona, je poročal britanski časnik Daily Mail. Predstavniki Capitol Records so potrdili, da bodo pesmi novembra izdali na štirih CD-ploščah, kar bo osrečilo vse oboževalce skupine The Beatles.