bolezni srca in ožilja

Svetovni dan srca: Otrokom moramo omogočiti več športne aktivnosti

27. 09. 2022 15.24

V Društvu za zdravje srca in ožilja so pred svetovnim dnevom srca opozorili na zmanjšano športno aktivnost otrok v času epidemije covida-19, ki ima lahko dolgotrajne posledice za njihovo zdravje. Ob tem so opozorili tudi na posledice prevelike uporabe družbenih omrežij, kar pušča posledice na duševnem zdravju otrok.

Pred kurilno sezono: že en neozaveščen kurjač lahko zadimi celotno naselje

27. 09. 2022 12.46

Mnogi, ki so se pred kurilno sezono spraševali, kako se bodo ogrevali na mrzle zimske dni v času, ko vlada huda energetska negotovost, so sprejeli odločitev, da se preusmerijo na trdo gorivo. To pa pomeni, da bi se to zimo lahko še poslabšala kakovost zraka. Zaskrbljujoča je predvsem koncentracija trdnih delcev. Da bi se izognili onesnaženju, je treba redno čistiti kurilne naprave in pravilno kuriti.

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače

16. 09. 2022 06.00

Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Kako ravnati ob požaru?

20. 07. 2022 14.16

Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

Vročina in požari zmanjšujejo kakovost zraka po Evropi

20. 07. 2022 06.00

Del Evrope bi lahko ta teden ob požarih in vročini doživel še zelo visoke ravni površinskega onesnaženja z ozonom. V zahodnem delu Evrope je bila mejna vrednost že presežena, višje presežne vrednosti bi se lahko pojavile tudi v državah Beneluksa in v Veliki Britaniji. Zrak je zaradi požarov onesnažen tudi z delci PM 2.5, ki veljajo za ene izmed najbolj strupenih.

BLOG: Kumare, zdrava in osvežujoča zelenjava za poletne dni

17. 07. 2022 15.49

Zadnjih nekaj dni sem postal 'obseden' s kumarami in te uživam skoraj pri vsakem obroku. Poleg tega, da so zelo okusne in enostavne za pripravo, vsebujejo tudi veliko pomembnih hranil in bore malo kalorij. Čeprav spadajo med najmanj kalorična zelenjavna živila, vsebujejo močne polifenolne spojine, ki lahko pomagajo naravno upočasniti staranje, ki ga povzroča oksidativni stres.

Bomo nižje stroške ogrevanja zaradi sežigalnice plačali z zdravjem?

11. 07. 2022 11.22

Zdravniki so po predstavitvi načrtov Mestne občine Ljubljana glede gradnje sežigalnice odpadkov znova poudarili, da nasprotujejo sežiganju odpadkov v Ljubljani. "Župan Janković zelo pristransko podaja zgolj prednosti sežigalnice, izkorišča trenutno negotove razmere na področju energentov in obljublja cenejše ogrevanje za prebivalce Ljubljane," pravijo. Pravo ceno nižjih položnic zaradi sežiganja odpadkov v Ljubljani pa bodo prebivalci plačali s svojim zdravjem, so opozorili.

'Vpliv eksplozije v občini Kočevje je minimaliziran'

12. 05. 2022 09.42

Po požaru v kočevski kemični tovarni je župan Vladimir Prebilič poudaril, da so v občini opravili temeljito analizo vplivov na okolje, po do sedaj znanih rezultatih analize pa je vpliv eksplozije v občini minimaliziran. Voda ni onesnažena, črn dim pa ni posledica gorenja nevarnih snovi, je zagotovil poveljnik kočevskih gasilcev. Prvi podatki analize mobilnega laboratorija kažejo, da na območju eksplozije v ozračju ni prisotnih nevarnih snovi, le delci saj in dima.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

DEJSTVA: Ali izjave politikov držijo?

11. 04. 2022 20.20

Na POP TV ste lahko spremljali tretje veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev tudi tokrat v živo preverja izjave predstavnikov strank, ki jim po najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. V studiu so se soočili Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

Znanstveniki za 30 let pomladili kožne celice 53-letnice

09. 04. 2022 07.06

Znanstveniki v Cambridgeu so sporočili, da jim je uspelo pomladiti kožne celice 53-letnice, in sicer za kar 30 let. Gre za neverjeten dosežek, ki bi lahko pomenil veliko zdravstveno revolucijo, saj znanstveniki verjamejo, da lahko nekaj podobnega storijo tudi z drugimi tkivi v telesu.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?

01. 03. 2022 16.50

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

Odslej pri nas na voljo inovativno zdravilo za zniževanje holesterola LDL

17. 02. 2022 10.13

V Sloveniji imamo na voljo novo zdravilo, ki z aplikacijo le dvakrat na leto prinaša sodoben način zdravljenja povišanega holesterola LDL. Zdravilo je pred dobrim letom odobrila Evropska agencija za zdravila.

Prodajni avtomati – neizkoriščen potencial za spreminjanje prehranskih navad

10. 02. 2022 14.40

Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije je v imenu organizacij, vključenih v projekt Zveze potrošnikov Slovenije "Moja izbira = Veš, kaj ješ”, zdravstvenim ustanovam in fakultetam v Sloveniji septembra lani poslalo pobudo, naj postane spoštovanje Priporočil za polnjenje prodajnih avtomatov s hrano del razpisnih pogojev za ponudnike prodajnih avtomatov in nameščanje le-teh v ustanovi. Danes so o tem spregovorili na virtualni novinarski konferenci. Kot pravijo, se že kažejo prve znanilke sprememb – ljudje si želimo zdravih izbir.

Red za zasluge prejeli zdravniki Merlo, Noč in Blinc

17. 01. 2022 13.26

Na posebni slovesnosti v Predsedniški palači so državna odlikovanja, red za zasluge, prejeli trije zdravniki, strokovnjaki, vsak na svojem področju; Aleš Blinc za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju srca in žilja ter za velik prispevek k preventivi in razumevanju teh bolezni, Aleksander Merlo za vrhunsko strokovno delo in uvajanje novih uspešnih pristopov na področju porodništva in Marko Noč za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju intenzivne interne medicine in glasno skrb za delovanje zdravstva.

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?

15. 01. 2022 08.00

57-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

BLOG: Surovi med – mnogo več kot le nadomestek za sladkor

05. 12. 2021 14.16

Danes, ko na vsakem koraku lahko poslušamo in preberemo, da večina sladil in sladke hrane ni le nezdrava, ampak naravnost škodljiva, sem se odločil nameniti prispevek naravnemu sladilu, ki je že od nekdaj del naše prehrane. Med se že zelo dolgo uporablja kot sladilo in sestavino v raznih izdelkih. Je pa mnogo več kot le nadomestek za sladkor, saj ima vrsto posebnih koristi za zdravje.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje

21. 11. 2021 17.09

Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

Kako si lahko s tekom oblikujete popolno postavo | Hervis

29. 10. 2021 00.15

Si želite izgubiti nekaj odvečnih kilogramov s preprosto in poceni vadbo, ki jo lahko izvajate povsod? Za vas imamo rešitev!

Angleški znanstveniki: 'Če greste spat ob 22. uri, zmanjšate tveganje za srčno-žilne bolezni'

09. 11. 2021 08.01

Raziskovalci, ki so preučevali navade 88.000 prostovoljcev, so ugotovili, da je optimalen čas za odhod v posteljo med 22. in 23. uro, saj lahko tako srce ohranimo zdravo. Verjamejo, da je ta ura usklajena z našo notranjo telesno uro, zato lahko tako zmanjšamo tveganje za srčno in možgansko kap.

Možgansko kap utrpi ena od štirih odraslih oseb po svetu

18. 10. 2021 12.58

Možganska kap je ena najpogostejših srčno-žilnih bolezni, a s poznavanjem in zdravljenjem lahko preprečimo več kot 80 odstotkov možganske kapi, pri večini bolnikov pa lahko predvsem s hitrim prepoznavanjem in ukrepanjem omilimo njene posledice.

Hiperholesterolemija: tisti, ki za bolezen ne vedo, v povprečju živijo 16 let manj

13. 10. 2021 10.10

Družinska hiperholesterolemija prizadene eno osebo na 300 prebivalcev, a diagnozo ima v Evropi postavljeno manj kot 10 odstotkov bolnikov, glede na ocenjeno pogostost bolezni. Pri otrocih je ta odstotek za pol nižji, pomembno je, da se to življenjsko ogrožajočo dedno presnovno motnjo čim prej prepozna, saj imajo nezdravljeni bolniki več kot desetkrat večje tveganje za srčno-žilne bolezni. Pri polovici nezdravljenih moških do 50. leta in ženskah do 60. leta se razvijejo bolezni srca in ožilja. Presejalni testi se pri nas opravljajo že v porodnišnici.

Mislite na svoje srce, naredite krog zdravja

06. 10. 2021 09.36

Srčno-žilne bolezni so v Sloveniji največji javnozdravstveni problem, saj terjajo največji delež smrti v populaciji. Na bolezni srca in ožilja vsakoletno opozarja tudi Društvo študentov medicine Slovenije, ki v okviru projekta Misli na Srce, ozavešča o preventivnih ukrepih za preprečevanje teh bolezni. Njihovo glavno poslanstvo je zmanjševanje obolevnosti Slovencev in v sklopu tega poslanstva organizirajo več kongresov. Med najpomembnejše spada Krog zdravja, ki bo letos potekal že desetič.

Možganska kap – ko o življenju in smrti odloča vsaka minuta

23. 09. 2021 00.15

Srčno-žilne bolezni so tako v Sloveniji kot po svetu najpogostejši vzrok smrti, veliko preživelih pa, sploh po možganski kapi, tudi zelo težko okreva. Pri možganski kapi je življenjsko pomembno predvsem hitro ukrepanje, kako nevarna je, pa pričajo tudi podatki, da brez dolgoročnih posledic po njej živi le tretjina bolnikov, kar tretjina pa jih umre.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Zdravstvena unija: milijarde evrov, skupna naročila, novi organi

16. 09. 2021 09.46

Evropski poslanci so podprli razširitev pristojnosti Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni, ki jih želijo z nalezljivih bolezni razširiti tudi na hude nenalezljive bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, bolezni dihal, rak, sladkorna bolezen in duševna bolezen. Vse bolj jasno obliko in široko podporo dobiva tudi zdravstvena unija.

BLOG: Ananas kot naravno zdravilo

01. 08. 2021 07.54

Ananas – ta okusni tropski sadež nam nudi številne zdravju koristne spojine, antioksidante, vitamine in minerale ter se že vrsto let pogosto uporablja kot naravno zdravilo za mnoge zdravstvene težave.

Odmik od klasičnega kajenja, s polic bodo izginile tudi nekatere znamke

26. 07. 2021 17.23

Tobačni velikan Philip Morris International je sporočil, da bo v okviru kampanje za opustitev klasičnega kajenja v naslednjem desetletju v Veliki Britaniji nehal prodajati cigarete. To pa pomeni, da bo po več kot 100 letih s tamkajšnjih polic izginila tudi ikonična znamka Marlboro. Po poti brez tobaka si do leta 2040 sicer želi tudi Slovenija.

Pozivi k odgovornemu kopanju: Poškodbe po skokih v vodo so hude

22. 06. 2021 14.09

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) vsako leto oskrbijo vsaj 50 poškodb, ki so posledica skoka v vodo, med njimi je deset hudih poškodb hrbtenice, ki zahtevajo tudi operativne posege, je opozoril travmatolog iz UKC Ljubljana Marko Jug. Pozval je k premišljenemu skakanju v vodo. Na pravila varnega kopanja opominjajo tudi na NIJZ.