zelenjava

Blanka Erniša
29. 02. 2024 05.50
Je prijazna in dobrosrčna oseba, ki rada potuje po svetu. Dosti ji pomenijo družina in prijatelji, s katerimi z veseljem preživlja svoj čas. Rada kuha, se uči tujih jezikov in zelo rada ima rože, ki jih tudi sama goji. Z denarjem od zmage bi prenovila svoj lokal in vanj uvedla tudi nekaj kulinarike, saj po 18 letih streženja samo pijače želi strankam ponuditi nekaj novega. Prepotovala je že velik del sveta, preizkusila mnoge eksotične jedi in upa, da jih bo še več. Uspel ji je vzpon na Kilimandžaro, na kar je zelo ponosna. Skoraj tako kot na domač tatarski biftek.

V Evropi vse več onesnaženega sadja in zelenjave
27. 02. 2024 16.35
Količina sadja in zelenjave, v katerih so odkrili pesticide PFAS, se je med letoma 2011 in 2021 potrojila, v najnovejšem poročilu ugotavlja nevladna organizacija PAN Europe. Pri sadju so zaznali 220-odstotno, pri zelenjavi pa 274-odstotno rast. Med državami so najbolj dramatičen skok zabeležili v Avstriji in Grčiji.

Urbano vrtnarjenje za začetnike
26. 02. 2024 09.08
Ali ste vedeli, da po podatkih Združenih narodov že več kot 55% svetovnega prebivalstva živi v mestih? In to število naj bi do leta 2050 naraslo na skoraj 70%.

BLOG: Okinavska dieta: recept za dolgo in vitalno življenje
11. 02. 2024 11.32
Med številnimi predlaganimi načrti prehranjevanja, vključno s sredozemsko in ketogeno dieto, kot vse kaže, privlačna možnost za ohranjanje zdravja in dolgoživosti leži v okinavski dieti. Ta prehranski pristop bi lahko bil ključen dejavnik za doseganje visoke starosti, kar ni presenetljivo, saj japonski otok Okinava predstavlja eno od "modrih con," kjer prebivalci redno doživljajo stoletnice. Gre za rojstni kraj borilne veščine karateja, ki pa je torej znan tudi po največjem številu stoletnikov.

Kako zahteven je poklic kmeta?
08. 02. 2024 19.31
Bi sploh imeli kaj zelenjave, če bi se uvoz popolnoma ustavil? V Sloveniji smo, vsaj, ko govorimo o zelenjavi, premalo samooskrbni. Odstotek samooskrbnosti pa iz leta v leto pada, kar je zaskrbljujoč podatek. Kako zahteven je poklic kmeta, smo preverili v Velenju pri družini Jevšnik. Kako smo lahko tudi v urbanem okolju samooskrbni z zelenjavo, pa smo vprašali mladega vrtičkarja Nika Marolta.

Chrissy Teigen: Moj petletni sin še nikoli ni jedel zelenjave
21. 01. 2024 10.41
Vsak starš ima svoj način, kako otroka seznaniti z zdravimi prehranjevalnimi navadami, a Chrissy Teigen pri tem očitno ni najbolj uspešna. Manekenka je priznala, da njen petletni sin Miles še nikoli ni jedel zelenjave. Deček je za razliko od svoje leto dni starejše sestre, ki zelo rada je različne vrste hrane, zelo izbirčen. Zvezdnica je obenem še razkrila, da imajo zaradi sinovega izmišljevanja pri hrani, težave tudi v šoli.

Sindikati in delodajalci na različnih bregovih, Mesec se bo posvetoval na vladi
19. 01. 2024 15.36
Socialni partnerji so opravili posvetovanje o uskladitvi minimalne plače za letošnje leto. Sindikati so predlagali vsaj 7,5-odstotno zvišanje, delodajalci pa so vztrajali pri 4,2-odstotni uskladitvi, kolikor je znašala decembrska letna inflacija. Minister za delo Luka Mesec naj bi odločitev sporočil v začetku prihodnjega tedna.

Dobro počutje in čvrsta postava v menopavzi? Ja, je mogoče!
19. 12. 2023 00.15
Končno se lahko čisto zares postavim v kožo naših gostov v srednjih letih, zlasti žensk v času menopavze, ki prihajajo v Terme Šmarješke Toplice na programe zdravega hujšanja ter za razbremenitev in imunsko ravnovesje.

Namesto odvajal se raje odvadimo slabih navad
17. 12. 2023 07.00
Če je vaše stranišče postalo priljubljeno mesto za branje časopisa, medtem ko upate, da boste rešili zapleteno uganko, ali bo ali ne, potem je morda skrajni čas za malo odvajanja – a tokrat v smislu navad, ne zdravil.

Neskladnih živil je iz leta v leto več. Koliko pa je tudi nevarnih?
09. 12. 2023 07.06
Odpoklic za odpoklicem: zamrznjene jagode, mandarine, soja, fižol, paradižnik, rdeča pesa, kurkuma. To so neskladna živila, ki so jih morali samo v novembru umakniti s prodajnih polic. Lani je bilo takšnih živil 127, leto pred tem 131. Največ so jih morali umakniti zaradi prisotnosti različnih onesnaževal, težkih kovin, mikotoksinov, pesticidov. Je torej hrana vse bolj nevarna, škodljiva za naše zdravje? Nas mora zaradi tega skrbeti? Res vemo, kaj jemo? Kakšen je sploh nadzor hrane? Kako potekajo analize? Kako za zdravo in varno hrano skrbijo kmetje, kako dobavitelji in trgovci? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Bomo za slovensko zelenjavo plačevali več?
07. 12. 2023 15.14
Kisla repa in zelje veljata za tradicionalno slovensko zelenjavo, ki marsikomu popestri zimski jedilnik. Pa bo letos sploh še lahko tako? Kmetje opozarjajo, da so avgustovska povodenj in druge vremenske nevšečnosti, kot sta spomladanska pozeba in močne jesenske padavine, oklestile njihove pridelke. Močno primanjkuje repe in zelja, manj je tudi krompirja, korenja in zelene solate. Bomo zaradi manjšega pridelka za domačo zelenjavo znova morali plačevati več ali pa bomo jedli uvoženo?

BLOG: Atkinsova dieta spreminja način, kako telo pridobiva energijo
19. 11. 2023 09.40
Atkinsova dieta, ideja zdravnika dr. Roberta C. Atkinsa v 60. letih prejšnjega stoletja, se je hitro razvila v eno najbolj prepoznanih diet z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Njena priljubljenost temelji na obljubah hitre izgube teže in številnih potencialnih zdravstvenih koristih. A preden se lotite prehranjevanja na takšen način, si preberite ta članek.

'Podali smo predloge za dražje sladke pijače, tobačne izdelke in alkohol'
07. 11. 2023 15.13
Na skupni seji strateškega sveta za prehrano in strateškega sveta za zdravstvo so danes govorili o omejitvi dostopa do sladkih pijač, tobačnih izdelkov in alkohola ter o spremljajočih ukrepih. Seje se je udeležil tudi premier Robert Golob. Kot so povedali po seji, so predlagali dvig cen sladkih pijač, tobačnih izdelkov in alkohola, hkrati pa tudi prepoved elektronskih cigaret.

BLOG: Zakaj smo po jedi utrujeni?
05. 11. 2023 07.00
Če ste po jedi pogosto utrujeni, se verjetno sprašujete, ali ni hrana namenjena temu, da nam pomaga dvigniti nivo energije. Zakaj pa se vam dogaja ravno obratno? Zakaj vas zaužiti obrok ne spravi v pogon? Zakaj se vam po kosilu zapirajo oči?

5 idej, kako preživeti jesenske počitnice
29. 10. 2023 00.15
Osnovnošolci bodo med 30. oktobrom in 3. novembrom uživali v prvih počitnicah letošnjega šolskega leta.

BLOG: Kako prepoznati, zdraviti in preprečiti trebušno vodenico?
08. 10. 2023 07.00
Trebušna vodenica, medicinsko znana tudi kot ascites, je stanje, pri katerem pride do nenormalnega kopičenja tekočine v trebušni votlini. V tem članku bomo raziskali, kaj je ascites, kako se razvije, dejavnike tveganja, simptome, diagnozo, zdravljenje in preventivo.

Previsoke vrednosti pesticidov odkrili v 1,6 odstotka vzorcev sadja in zelenjave
03. 10. 2023 18.22
Uprava za varno hrano je v okviru nadzora nad ostanki pesticidov do 22. septembra odvzela 514 vzorcev živil. Rezultati, prejeti do 12. septembra, so neskladnost pokazali pri petih vzorcih zelenjave in treh vzorcih sadja, kar predstavlja 1,6 odstotka vzorcev. Nadzor ob uvozu je pokazal na neskladnost pri šestih odstotkih vzorcev. Na podlagi ugotovljenih nepravilnosti inšpektorji izvajajo izredne inšpekcijske nadzore pri distributerjih.

David je novi glava družine, diktatura ni njegov stil
25. 09. 2023 22.20
Gregor Fabrici je za glavo družine imenoval Davida Petra Sekirnika, ki bo kot vodja ljudski. Za drugačen način vodenja pa se je odločil Marcel Verbič, kar jezi Tamaro Talundžić. Gospodarica Nada pa bo v tem tednu preverjala domišljijo, kreativnost in iznajdljivost tekmovalcev.

Nadzor obratov javne prehrane glede zahtev zelenega javnega naročanja
19. 09. 2023 10.09
Pristojni inšpektorat je izvedel nadzor obratov javne prehrane glede upoštevanja zahtev zelenega javnega naročanja živil v letu 2023. Večina ustanov je seznanjena z zahtevami, a imajo težave predvsem glede doseganja deleža ekoloških živil. Kaj so še pokazali rezultati?

Počitnice na Južnem Cipru jeseni in pozimi – 30 %
18. 09. 2023 00.15
Sredozemlje se lahko pohvali z bogastvom otokov. Prav posebno mesto med njimi ima zagotovo Južni Ciper – otok sonca in ljubezni, z vrhunsko turistično ponudbo po izjemno ugodnih cenah. To jesen in zimo tudi do – 30 %!

Bi obvestilo o spornih breskvah res zgolj vznemirilo potrošnike?
15. 09. 2023 14.23
Bi morala uprava za varno hrano o spornih srbskih breskvah obvestiti potrošnike? Na upravi odgovarjajo, da so bili vzorci odvzeti 7. julija, rezultati pa znani šele tri tedne pozneje, ko so bile breskve že razprodane, zato se za obvestilo niso odločili. Kot pojasnjujejo, to ne bi prispevalo k večji zaščiti potrošnikov in njihovi varnosti, temveč bi potrošnike zgolj vznemirilo. Kaj pa pravica, da potrošniki vedo, ali so zaužili sporno živilo?

Jesenska opravila na vrtu
13. 09. 2023 00.15
Jesen je čas barvnih nians, obiranja plodov in priprav vrta na zimske razmere. Ko se poletna toplota umakne jesenskemu svežemu zraku je čas, da vrtnarji poskrbijo za zadnja večja opravila. Jesenska opravila zagotovijo živahen in cvetoč vrt v prihodnjih sezonah.

BLOG: Kvercetin – naravna spojina, ki ima številne koristi za zdravje
10. 09. 2023 12.21
Flavonoidi so naravne spojine, ki so prisotne v številnih rastlinskih živilih in so pomembni antioksidanti, ki lahko pomagajo zaščititi naše telo pred prostimi radikali, škodljivimi molekulami, ki lahko povzročijo poškodbe celic. Tokrat bom pisal o enem izmed najbolj raziskanih in koristnih flavonoidov – kvercetinu, ki ga najdemo v različnih živilih, kot so listnata zelenjava, paradižnik, jagode in brokoli.

Igor Jagodic: Zdi se mi zelo pomembno podpirati domače pridelovalce
08. 09. 2023 19.21
To, da si lahko sam pridelaš svojo zelenjavo, je vse bolj cenjeno, in – verjeli ali ne – imajo jo tudi vrhunski kuharji. Zelenjava ima pač povsem drugačen okus, če je odtrgana sveža, kot če je prej že prepotovala na desetine kilometrov. Iz sestavin, pridelanih ne dlje kot v Kranju in okolici, so v četrtek zvečer vrhunski kuharji, med njimi tudi Jorg Zupan in Igor Jagodic, pripravili menije za 100 gostov, ki so se zbrali ob več 10 metrov dolgi mizi. Čeprav je bila katera od jedi pripravljena na eksotičen način, je bila osnova še kako avtohtona.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?
02. 09. 2023 07.00
So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Kako pomladiti kožo v poletnem času?
16. 08. 2023 00.15
Sonce nam vsakodnevno povzroča poškodbe, prezgodnje staranje obraza in celo kožne bolezni. Za zaščito kože vam priporočamo, da uporabite primerno sončno kremo, nosite zaščitna oblačila in omejite izpostavljenost med najbolj intenzivnimi urami.

BLOG: Ste že slišali za dieto 'golo'?
13. 08. 2023 07.00
V svetu prehranskih pristopov se vedno znova pojavljajo inovativne metode, ki obljubljajo učinkovito hujšanje in boljše zdravje. Ena takšnih je tudi dieta "golo", ki se osredotoča na uravnavanje hormonov za dosego ciljev hujšanja. Ta pristop ni le prehranski način, temveč tudi filozofija, ki v ospredje postavlja ravnovesje hormonov in spodbuja trajnostno izgubo telesne teže. Temelji na prepričanju, da lahko z uravnavanjem ravni inzulina optimizirate presnovo in izgubo telesne maščobe.

Bi jedli zelenjavo, ki je zrastla na pokopališču?
18. 07. 2023 17.10
Na pokopališču v središču avstrijske prestolnice je zrastla nenavadna ideja. Tamkajšnji vrtnar je namreč na starih in zapuščenih grobovih začel gojiti zelenjavo, takšne vrtičke pa ponujajo v najem tudi drugim. A ta ponovna uporaba pokopališkega prostora zbuja med prebivalci mešane občutke.

Čez ocean v 32 dneh
16. 07. 2023 12.19
Osem let življenja na jadrnici v različnih morjih sveta. Daleč od vrveža in hitenja. Jasna Tuta – jadralka, popotnica, pisateljica. Jadrnica je njen prvi dom. Preplula je avstralsko vzhodno obalo, zahodno obalo Mehike, nato je v 32 dneh s takratnim partnerjem prečkala Tihi ocean in prišla do francoske Polinezije.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?
16. 07. 2023 10.32
Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.