zelenjava

Kam po najboljše domače sirupe in ostale ekološke dobrote?
10. 12. 2021 00.15
Tudi vi prisegate na domače? Lokalni izdelki ponujajo največ okusa, neprekosljivo svežino in tradicionalen način priprave. Če vas zanima, kje dobite odlične slovenske domače sirupe, koruzni zdrob in še več, je ta prispevek kot nalašč za vas.

SPAR in Anina zvezdica družinam skupaj lepšata praznike
09. 12. 2021 00.15
SPAR in Anina zvezdica že 10. leto zapored sodelujeta v decembrski dobrodelni akciji, v kateri zbirata izdelke z daljšim rokom uporabe za družine in posameznike, ki jih še posebej potrebujejo.

Prepovedali umetna gnojila: cene poletele v nebo, stojnice so napol prazne
01. 12. 2021 17.52
Aprila so na Šrilanki prepovedali uvoz umetnih gnojil in pesticidov. Od uveljavitve prepovedi je torej minilo šest mesecev, danes pa v državi vlada pomanjkanje hrane. Znatno se je zmanjšala dobava sadja in zelenjave, poleg tega zelenjava, ki je na voljo na trgu, zaradi pomanjkanja gnojil ni kakovostna.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje
21. 11. 2021 17.09
Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

Je hrana predraga?
20. 11. 2021 07.00
Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.

Raziskava: 90 odstotkov Slovencev zaužije premalo prehranskih vlaknin
16. 11. 2021 06.00
Živila iz polnozrnatih žit pomembno prispevajo k prehranskemu vnosu vlaknin, zato je pomembno, da so redni sestavni del naših jedilnikov. Imajo namreč številne dokazano ugodne vplive na zdravje. Slovenci jih kljub temu jemo bistveno premalo – kar okrog 90 odstotkov prebivalcev Slovenije ne zaužije dovolj prehranske vlaknine, so med drugim ugotovili raziskovalci, ki so svoje izsledke objavili v zadnji številki mednarodne znanstvene revije Nutrients.

Prehranske diete niso več v modi, pomembne so življenjske navade
07. 11. 2021 17.44
Hrana je pogosto povezana s pozitivnimi občutki – ko se najemo, smo zadovoljni. Naše srce je takrat 'veselo', vendar bo 'srečno' še bolj, če bomo ohranjali zdrave prehranske navade. Hrana, ki dobro vpliva na srce, se namreč začne s prehranjevalnimi vzorci, so izpostavili strokovnjaki iz Ameriškega združenja za srce, ki so spisali Prehranske smernice za izboljšanje zdravja srca in ožilja 2021.

Pri tem trgovcu najdete kakovostno slovensko sadje in zelenjavo!
22. 10. 2021 00.15
Lokalni izdelki so izvrstnega okusa, a ne le to – so tudi nesporni ekološki zmagovalci. Transport lokalnih izdelkov je namreč veliko krajši, kar je seveda okolju bolj prijazno. Pa že veste, na policah katerega slovenskega trgovca najdete bogato ponudbo slovenskega sadja in zelenjave?

Družaben večer v najboljši družbi AVE premium šunk
18. 10. 2021 00.15
Hiter tempo življenja, vsakodnevne obveznosti, služba ali obšolske dejavnosti najmlajših nas nemalokrat zaposlijo do konca dneva – pa vendar si je vedno treba vzeti nekaj časa zase, za družino in prijatelje ter preživeti vsaj en dan ob igranju namiznih iger ali recimo spremljanju najljubše nanizanke na malem zaslonu. Družbeni večer pa ni družbeni večer, če ni na mizi vsaj enega kosa pice. Širok nabor okusov novih šunk AVE premium bo najboljša izbira za tematski družbeni večer, kjer bo lahko vsa družba, ustvarjala za prste oblizniti dobre pice.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00
Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Zaradi dviga cen energentov se dražijo tudi osnovne življenjske potrebščine
15. 10. 2021 19.21
Pred drastičnim dvigom cen se, kot kaže, ne morejo ubraniti niti osnovna živila. V soboto praznujemo že 41. svetovni dan hrane in v teh desetletjih se je naše dojemanje hrane in oskrbe z njo precej spremenilo. Ne le količina, zavedamo se tudi, kako pomembna je kakovost hrane. A koliko in kakšno kakovost si bomo v teh časih, ko hrana postaja žrtev 'eksplozije cen' energentov in inflacije, sploh lahko privoščili? Posledice dviga cen energentov se bodo namreč pokazale tudi v rasti cen osnovnih življenjskih potrebščin.

Prihajajo podražitve, Kovač: Imamo tri možne rešitve
12. 10. 2021 21.07
Običajno se, ko se začnejo dražiti energenti, draži tudi vse ostalo. Kot je pojasnil ekonomist Bogomir Kovač, imamo po prihodu inflacije tri možne rešitve. Država lahko zamrzne cene, poseže po nižanju davkov, ali pa skuša zadevo reševati s subvencijami. Večina osnovnih živilskih izdelkov se je podražila že lansko leto. Najbolj so se podražili jabolka, za 35,4 odstotka, in mleto mešano meso, za 22,8 odstotka.

Do gladke kože v samo nekaj tednih!
10. 10. 2021 00.15
Staranju ne moremo pobegniti, lahko pa se nanj pripravimo. Del procesa staranja so tudi gube in gubice, ki jih lahko s pravilno in pravočasno nego malce omilimo. Prve gube se začnejo pojavljati med 25. in 30. letom starosti, odvisno od tipa kože. Pri normalni do mastni koži je ta proces kasnejši, medtem ko se pri občutljivejši gubice pojavijo prej. Kdaj ukrepati? Z bolj kakovostno nego za kožo in gube je priporočljivo pričeti po 30. letu. Kako ukrepati? Za vas imamo nekaj nasvetov.

Voditeljem EU na Brdu postregli krompirjeve njoke in govejo ličnico
05. 10. 2021 20.47
Voditeljem institucij in držav članic Evropske unije, ki se sestajajo na neformalni večerji na Brdu pri Kranju, so postregli postrv, krompirjev njok na paradižnikovi kremi in govejo ličnico.

Prodajalcem sadja in zelenjave na stojnicah za 280.000 evrov glob
04. 10. 2021 13.58
Inšpektorji so letos opravili več kot 450 nadzorov pri sezonskih prodajalcih sadja in zelenjave na stojnicah po državi. Pri tem so ugotovili več nepravilnosti ter do 20. septembra izrekli za 281.900 evrov glob in zasegli skoraj 600 kilogramov sadja in zelenjave. Ostali prekrškovni postopki so še v teku.

Kdaj in kako ukrepati proti gubicam na obrazu?
16. 09. 2021 00.15
Staranju ne moremo pobegniti, lahko pa se nanj pripravimo. Del procesa staranja so tudi gube in gubice, ki jih lahko s pravilno in pravočasno nego malce omilimo. Prve gube se začnejo pojavljati med 25. in 30. letom starosti, odvisno od tipa kože. Pri normalni do mastni koži je ta proces kasnejši, medtem ko se pri občutljivejši gubice pojavijo prej. Kdaj ukrepati? Z bolj kakovostno nego za kožo in gube je priporočljivo pričeti po 30. letu. Kako ukrepati? Za vas imamo nekaj nasvetov.

Dva obraza Bleda: Mreženje 'kravatarjev' in Nizozemca izpod Triglava
03. 09. 2021 07.35
"No, poglej, sem ti rekla, da je Orban v Sloveniji," Viktorija med plovbo proti Blejskemu otoku dregne svojega Andrasa. "Ujela sva, da gre naš premier na nek državniški obisk, nisva pa vedela, kam točno. Kdo bi rekel, da prav sem, kamor midva," se smeji par z Madžarske, ki je na Bled prišel ravno v času strateškega foruma. "Opazila sva sicer veliko policije, nisva pa vedela, kaj se dogaja," pripovedujeta, ko ju povprašamo, kako sta doživela utrip v mestecu ob jezeru.

Aljaž Pušnik
31. 08. 2021 05.00
Aljaž v šov vstopa z dekletom, in kot je povedal na predstavitvi, ga je v prijavo v šov prepričala prav ona. V treh besedah bi se opisal kot egoist, pozitiven in spoštljiv. 21-letnik pravi, da so mu znana skoraj vsa kmečka opravila, da ima rad meso in drugo proteinsko hrano, zelenjave pa ne mara (izjemoma le v kuhanih jedeh). Pravi, da nima strategije za zmago, a je prepričan o svojih sposobnostih. Njegovo dekle je Lina Majcen.

Inšpektorji v nadzoru na stojnicah največ neskladnosti ugotovili pri označevanju
30. 08. 2021 11.02
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je tudi letos opravila nadzor kakovosti, označevanja in sledljivosti sadja ter zelenjave na stojnicah. Inšpektorji so izvedli 84 pregledov pri 52 izvajalcih dejavnosti. Največ neskladnosti so ugotovili pri označevanju, navajanju porekla in sledljivosti.

BLOG: Avokado je odličen vir vlaknin, zdravih maščob in vitaminov
15. 08. 2021 15.32
Poleg tega, da je avokado okusen in enostaven za uživanje, vsebuje tudi obilen odmerek pomembnih hranil, kot so vlaknine, zdrave maščobe, kalij in vitamin K. Obstaja tudi več prednosti uživanja avokada, pri čemer mnogi trdijo, da bi lahko avokado pripomogel k izboljšanju zdravja srca, povečanju izgube teže in nemotenem delovanju prebavnega trakta.

Kako najceneje do kože brez gubic?
12. 08. 2021 00.15
V poplavi pomlajevalnih izdelkov je težko najti ugodnega, naravnega in nebolečega. Kljub različnim metodam in načinom, se večina žensk še zmeraj odloča za pomlajevanje kože z uporabo botoksa. Poseg je lahko boleč, drag in tudi nevaren, saj prinaša ogromno neželenih stranskih učinkov. Pa ste vedeli, da lahko dosežete mladostnejši videz tudi od doma? Povsem varno, ugodno in neboleče. Z izbiro prave kreme ste lahko videti tudi 10 let mlajši.

Najboljši na Touru jedo AVE
27. 07. 2021 00.15
Hrana je gorivo – telesu daje moč, zagon in dovolj energije. Uravnotežen in kakovosten jedilnik pripomore k boljšemu psihofizičnemu zdravju. Pravilen način prehranjevanja je najpomembnejši predvsem v vrhunskem športu, saj lahko odločilno vpliva na rezultate in počutje športnika. Tega so dobro zavedajo v ekipi Team Bahrain Victorious, kjer prehranski strokovnjaki in chefi vsakodnevno skrbijo za pravo kombinacijo živil ter dovoljšen vnos kalorij. V najboljši ekipi na letošnji znameniti Dirki po Franciji (Tour de France) tako pred vsako tekmo zaužijejo le najkakovostnejše sestavine, med katerimi so tudi AVE izdelki brez gensko spremenjenih organizmov.

Ali kolagen res pomaga za lepšo kožo?
27. 07. 2021 00.15
Pogovoriva se o tvoji koži, mladostnem videzu in negi, ki dolgoročno učinkuje. Še prej pa odgovoriva na vprašanje, ali je kolagen res glavna komponenta napete kože brez gubic? Tako je!

Kolagen – skrivnost lepote življenja
26. 07. 2021 09.01
Gostejši lasje, napeta koža, zavidljivi nohti, prožni sklepi, odlična presnova in dobro počutje. Se sliši kot iluzija? Vse to je v tvojih rokah, če izkoristiš potencial, ki ga premore čudežna snov v tvojem telesu.

Divji prašiči povzročajo preglavice primorskim kmetom
21. 07. 2021 20.29
Primorskim kmetovalcem letos veliko težav povzročajo divje živali. Na udaru sta predvsem sezonsko sadje in zelenjava. Največ nevšečnosti jim povzročajo divji prašiči, ki iz zaledja prihajajo v bližino obalnih mest in morja.

Kdaj v boj proti gubam?
13. 07. 2021 14.32
Staranje. Proces, ki mu žal ne moremo pobegniti, lahko pa se nanj pripravimo.

Kdaj in kako ukrepati proti gubicam na obrazu?
25. 06. 2021 00.15
Staranju ne moremo pobegniti, lahko pa se nanj pripravimo. Del procesa staranja so tudi gube in gubice, ki jih lahko s pravilno in pravočasno nego malce omilimo. Prve gube se začnejo pojavljati med 25. in 30. letom starosti, odvisno od tipa kože. Pri normalni do mastni koži je ta proces kasnejši, medtem ko se pri občutljivejši gubice pojavijo prej. Kdaj ukrepati? Z bolj kakovostno nego za kožo in gube je priporočljivo pričeti po 30. letu. Kako ukrepati? Za vas imamo nekaj nasvetov.

Jure Struna
23. 06. 2021 07.57
Jure je inštruktor jahanja in ima konjeniški ranč. Ima jahalno šolo, kjer učijo in trenirajo jahanje, sam pa tudi tekmuje. Išče simpatično, komunikativno, razgledano, športno dekle, s katerim bi lahko odjahal v sončni zahod. V prostem času trenira namizni tenis in igra odbojko. Rad potuje, manjka mu samo še dekle, s katerim bi si v dobrem in slabem stala ob strani. Star je 38 let.