trst

Knjižni prvenec Veselke Šorli Puc

11. 01. 2000 08.07

V Peterlinovi dvorani v Trstu so včeraj zvečer na prvem letošnjem večeru Društva slovenskih izobražencev (DSI) predstavili knjižni prvenec znane slikarke in umetnostne esejistke Veselke Šorli Puc z naslovom Zgodbe z repom in glavo. Knjigo, ki stane 18.000 lir, je izdala in založila tržaška založba Mladika, spremno besedo je napisala dr. Helga Glušič, za likovno opremo je poskrbela sama avtorica, tiskana pa je bila v tiskarni Graphart v Trstu. Na nocojšnji predstavitvi je ob avtoričini prisotnosti o delu spregovorila prof. Marija Cenda, medtem ko je Matejka Maver podala nekaj odlomkov iz knjige.

Svet slovenskih organizacij potrdil novo vodstvo

10. 01. 2000 16.28

Izvršni odbor Sveta slovenskih organizacij (SSO) je na svoji prvi seji po občnem zboru izvolil novo vodstvo. Za predsednika je bil potrjen Sergij Pahor, medtem ko so novi podpredsedniki postali Marij Maver za Tržaško, Damjan Paulin za Goriško in Giorgio Banchig za Videmsko pokrajino, je sporočil SSO.

Leto okroglih obletnic

02. 01. 2000 12.38

Prelomno leto 2000 bo za Slovenijo tudi leto okroglih obletnic. Desetletje bo minilo od nekaterih ključnih dogodkov, ki so vodili k samostojnosti Slovenije in so pomenili uresničevanje vse glasnejših zahtev po demokratizaciji, suverenosti slovenskega naroda in uvedbi političnega pluralizma, ki so zaznamovale konec osemdesetih let. Sicer bomo v letu 2000 zaznamovali tudi nekatere druge okrogle obletnice. 10. oktobra bo minilo 80 let od plebiscita na Koroškem, na katerem so se prebivalci odločali med kraljevino Jugoslavijo in republiko Avstrijo; večina se je odločila za Avstrijo; prav tako 80 let pa bo 12. novembra minilo od podpisa Rapalske pogodbe, s katero so Goriška, del Notranjske, Trst in vsa Istra pripadli Italiji. 26. novembra bo minilo 200 let od rojstva slovenskega nabožnega pisatelja in pesnika, mariborskega škofa Antona Martina Slomška, ki so ga 19. septembra 1999 razglasili za blaženega. Dan kasneje bomo obeležili 135 let od rojstva začetnika krščanskega socialnega gibanja na Slovenskem Janeza Evangelista Kreka. 2. aprila bo preteklo 150 let, odkar je v Ljubljani izšel prvi slovenski uradni list Ljubljanski časnik, 5. junija pa bomo zaznamovali 45 let od odprtja novega sejmišča v Ljubljani. 8. junija bo minilo 450 let od izida prvih slovenskih knjig, Abecednika in Katekizma, 7. julija pa 865 let od začetka rednega meniškega življenja v cistercijanskem samostanu Stična. Slovenska prestolnica Ljubljana bo 10. septembra zabeležila 95. obletnico odkritja Prešernovega spomenika.

Predsednik SKGZ Pavšič pisal D'Alemi

27. 12. 1999 19.13

Ob potrditvi druge D'Alemove vlade je predsednik Slovenske kulturno - gospodarske zveze (SKGZ) Rudi Pavšič predsedniku italijanskega ministrskega sveta poslal pismo, v katerem ga opozarja na nerešeno vprašanje zaščite slovenske narodne skupnosti v Furlaniji - Julijski krajini.

Društvo Edinost o zakonu o globalni zaščiti Slovencev

26. 12. 1999 16.38

Vodja družbenopolitičnega društva Edinost iz Trsta Samo Pahor je v imenu društva v sporočilu za javnost opozoril na nepravilno trditev, navedeno v pred dnevi v slovenskem parlamentu sprejeti deklaraciji o slovenski zunanji politiki v poglavju o sosednjih državah. Gre za zapis, da ''je italijanska vlada pripravila in v parlamentarni postopek predložila osnutek zakona o globalni zaščiti Slovencev''. Sicer pa je Pahor izrazil zadovoljstvo nad zagotovilom v istem poglavju deklaracije, po katerem bo Slovenija ''vztrajala pri sprejemu take zakonske zaščite, ki bo ustrezala potrebam slovenske skupnosti v Italiji in bo po kvaliteti in obsegu pravic primerljiva z zakonsko zaščito italijanske manjšine v Sloveniji''. Omenjeno deklaracijo je državni zbor sprejel 17. decembra letos.

Izšla deseta številka revije Mladika

24. 12. 1999 20.35

Izšla je deseta in zadnja številka revije Mladika v letošnjem letu. Uredniki so se odločili za božična in novoletna voščila kar na prvi strani platnic, ki jo krasi nekaj avstrijskih in slovenskih poštnih znamk na božično tematiko.

O slovenski manjšini konec januarja

24. 12. 1999 16.56

Italijanska poslanska zbornica bo o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino razpravljala med 18. in 20. januarjem. Tako je, kot piše Primorski dnevnik, med včerajšnjo sejo povedal njen predsednik Luciano Violante.

Violante se strinja z razlogi

22. 12. 1999 09.42

Predsednik italijanske poslanske zbornice Luciano Violante je v odgovoru Skupnemu zastopstvu Slovencev v Italiji med drugim zapisal, da se strinja z osnovnimi razlogi resolucije o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, saj je po njegovem mnenju sprejetje zaščitnega zakona za slovensko manjšino bistveno za izpolnitev določil italijanske ustave, so sporočili iz Slovenske kulturno-gospodarske zveze. Razprava o omenjenem zakonu je vključena v januarski dnevni red poslanske zbornice.

Trst najdražje italijansko mesto

18. 12. 1999 09.09

Stopnja inflacije v Italiji je novembra dosegla 0,2 odstotka, na letni ravni pa so maloprodajne cene poskočile za 1,7 odstotka. Najbolj so se podražile storitve, predvsem zasebno šolstvo ter najemnine za stanovanja in pa stroški za elektriko ter vodo. Občutno se je podražila tudi hrana. Kot najdražje mesto v Italiji je ponovno prvo mesto zasedel Trst.

Podpis okvirnega zakona za zaščito jezikovnih manjšin

17. 12. 1999 12.52

Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je včeraj podpisal oziroma formalno razglasil nedavno odobreni okvirni zakon za zaščito jezikovnih in narodnih manjšin. Zakon bo stopil v veljavo takoj po objavi v Uradnem listu, piše današnji Primorski dnevnik.

Zasedal je Svet slovenskih organizacij

16. 12. 1999 13.40

Položaj slovenske manjšine in vloga Sveta slovenskih organizacij (SSO) v njem je bila osrednja tema razprave na sinočnjem rednem občnem zboru (SSO), ene od dveh krovnih organizacij Slovencev v Italiji. Delegati so pregledali tudi opravljeno delo v triletnem mandatu dosedanjega odbora in izvolili novo vodstvo.

Čezmejna televizija je nuja

10. 12. 1999 19.49

Na Pomorski postaji v Trstu je danes potekal posvet z naslovom Čezmejna televizija - sanje, ki postajajo resničnost. Udeleženci posveta, ki ga je pripravil deželni odbor za radiotelevizijske usluge Furlanije-Julijske krajine (FJK), so med drugim izpostavili potrebo po resničnem čezmejnem televizijskem kanalu, ki bi oddajal v jezikih narodov z območja Srednje Evrope, in bi bil odraz pisane stvarnosti tega območja. Trenutno je namreč v teku le poskusna faza, z izmenjavo televizijskih dnevnikov deželnega RAI-a in TV Koper.

Skupno zastopstvo Slovencev v Italiji

03. 12. 1999 20.19

Sprejem zaščitnega zakona je dejanje, s katerim bi italijanska država uresničila osnovno merilo civilizacijskih zahtev, ki jih je Evropa postavila kot pogoj, s katerim svojim prebivalcem zagotavlja varnost, demokratičnost in spoštovanje človekovih pravic, je v izjavi vodilnim slovenskim in italijanskim politikom zapisalo skupno zastopstvo Slovencev v Italiji.

NLB tudi v Trstu

03. 12. 1999 18.34

V navzočnosti predsednika uprave Nove ljubljanske banke (NLB) Marka Voljča, tržaškega župana Riccarda Illyja in drugih uglednih gostov so odprli podružnico Nove ljubljanske banke v Trstu.

O slovenski manjšini v Italiji

28. 11. 1999 17.33

Zakon o zaščiti jezikovnih manjšin, ki ga je v četrtek dokončno odobril italijanski senat, vključuje Italijo v skupino držav, ki so svojo zakonodajo prilagodile načelom, ki jih pojmujemo kot evropske standarde za zaščito manjšin, poudarja Bojan Brezigar.

SKGZ pozdravila zakon o zaščiti manjšin v Italiji

26. 11. 1999 18.32

Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ) je danes pozdravila dokončno odobritev okvirnega zakona za zaščito jezikovnih manjšin v Italiji, s katerim se udejanjajo ustavna in mednarodna določila o varstvu manjšinskih narodnostnih skupnosti.

Predstavitev zbornika o Josipu Agnelettu

25. 11. 1999 07.56

V Trubarjevi čitalnici Narodne in študijske knjižnice (NŠK) v Trstu so včeraj predstavili zbornik z naslovom Josip Agneletto, slovenski kulturnik in politik v Istri in Trstu. V zborniku so zbrani prispevki s posveta, ki so ga aprila lani v Trstu priredili Znanstveno-raziskovalno središče RS iz Kopra, Zgodovinsko društvo za južno Primorsko, NŠK, Krožek za družbena vprašanja Virgil Šček iz Trsta ter Kulturni klub Istra.

V Trstu predstavili galerijo v malem

25. 11. 1999 07.56

V konferenčni dvorani Visoke šole za prevajalce in tolmače tržaške univerze so včeraj predstavili prvi zvezek Galerije Imaginaire. Gre za nekakšno ''galerijo v malem'', v kateri so zbrana likovna dela Gustava Gnamuša, Marjana Kravosa, Sergia Scabarja in Giorgia Valvassorija, ki so nastala po navdihu teksta francoskega filozofa Jeana-Luca Mariona.

Predstavitev knjige ob 90-letnici Glasbene matice

24. 11. 1999 07.45

V tržaškem Kulturnem domu bodo v petek, 26. novembra, s slavnostno akademijo počastili 90-letnico delovanja Glasbene matice (GM) Trst. Ob tej priložnosti so danes predstavili knjigo z naslovom 90 let Glasbene matice Trst.

Aktivni v tržaškem Kulturnem domu

23. 11. 1999 13.47

V tržaškem Kulturnem domu sta se v enem večeru zvrstila dva dogodka: predstavitev knjige upokojenega dramskega igralca Aleksandra Valiča Sanje in resničnost - avtor se v njej spominja prvih letih Slovenskega narodnega gledališča v Trstu po drugi svetovni vojni - in monodrama sarajevskega, v Sloveniji delujočega igralca in režiserja Zijaha A. Sokoloviča, ki je izvedel monodramo z naslovom Glumac... je glumac... je glumac.

Slovenska skupnost za dober manjšinski zakon

20. 11. 1999 17.34

Deželno tajništvo stranke Slovenske skupnosti je na redni seji 18. novembra obravnavalo zastoje in nesporazume v zvezi z zakonskim osnutkom za zaščito slovenske narodnostne skupnosti, ki živi v Italiji. Zaradi zastoja postopka zaščitnega zakona predlagajo, da bi politični predstavniki slovenske manjšine januarja 2000 ob začetku parlamentarnega dela javno demonstrirali v Rimu, ter da bi njihova delegacija zaprosila za sprejem pri predsedniku poslanske zbornice.

Tradicionalna zahvalna maša slovenskih tržaških vernikov

15. 11. 1999 07.38

V stolnici sv. Justa v Trstu je bila popoldne množično obiskana tradicionalna zahvalna maša, ki je tudi priložnost, da se slovenski verniki tržaške škofije srečajo s svojim škofom. Slovesno mašo je ob somaševanju številnih duhovnikov daroval tržaški škof msgr. Eugenio Ravignani, ki je v svoji pridigi med drugim spomnil na pomen zahvale za božjo pomoč pri človeškem delu. Poudaril je pomen darovanja, saj bo jubilejno leto 2000 evharistično leto, ki bo spominjalo na Kristusovo daritev.

Tudi trilaterala se širi proti Vzhodu

12. 11. 1999 20.03

Udeleženci mednarodnega posveta o petem koridorju in trilateralnega srečanja državnih sekretarjev MZZ Slovenije, Madžarske in Italije so danes v Trstu poudarili, da je peti koridor bistven element politike povezovanja srednje in vzhodne Evrope, ki naj bi izboljšal kakovost življenja v mestih in regijah. Trilaterala se širi še na druge države srednje in vzhodne Evrope; v Trstu je namreč sodelovala tudi Ukrajina.

Minister Senjur danes v Trstu

12. 11. 1999 13.40

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je danes obiskal Trst, kjer se bo srečal s predstavniki Slovenskega deželnega gospodarskega združenja (SDGZ) in s predsednikom vlade dežele Furlanije Julijske krajine Robertom Antonionijem.

V Trstu vrh o Videmskem sporazumu

10. 11. 1999 20.54

V palači tržaške prefekture je danes potekal vrh o t.i. Videmskem sporazumu med delegacijama Italije in Slovenije. Slovensko delegacijo je vodil Jože Šušmelj, italijansko pa Giuseppe Jacoangeli. Kot je Šušmelj povedal za slovenski program RAI v Trstu, sta se delegaciji pogovarjali o urnikih na mejnih prehodih.

Zastoj razprave o zamejskih Slovencih

10. 11. 1999 18.27

Italijanski parlament bo o zakonskem osnutku za zaščito slovenske manjšine v Italiji razpravljal šele po končani razpravi in sprejetju državnega proračuna.

Juri na triateralno srečanje

10. 11. 1999 14.33

Državni sekretar na MZZ Franco Juri je na novinarski konferenci povedal, da se bo v petek v Trstu udeležil srečanja državnih sekretarjev zunanjih ministrstev Slovenije, Italije in Madžarske.

Okrogla miza o jeziku ob meji

09. 11. 1999 11.31

V Peterlinovi dvorani Društva slovenskih izobražencev (DSI) v Trstu so sinoči pripravili okroglo mizo, na kateri so govorili o jeziku ob meji. Tej temi že nekaj časa posvečajo ustrezno pozornost v okviru Primorskih slovenističnih dnevov, se pravi letnega strokovnega zborovanja primorskih slovenistov. Že aprila letos je v okviru 10. Primorskih slovenističnih dnevov potekala podobna okrogla miza, na kateri je prišlo do izraza predvsem dejstvo, da je na narodnostno mešanem območju veliko jezikovnih zagat, da pa bi jih bilo najbrž manj, če bi bili v svojem jeziku bolj samozavestni.

Burja preprečila jadralski dvoboj

08. 11. 1999 19.35

Dva dni po dogovoru dveh slovenskih jadralnih taborov, ki vodita regatne projekte novih in daljših slovenskih jadrnic Viharnik in Esimit, da se približno enako dolgi jadrnici pomerita zadnjo septembrsko soboto v Piranskem zalivu v velikem match race dvoboju na tri dobljene regate, je obračun ''odpovedala tržaška burja''. V nedeljo je veter v novi marini San Giusto sredi Trsta prevrnil regatno jadrnico Esimit s podstavkom vred.

Kravosov pogled na lastno otroštvo

03. 11. 1999 21.01

Slovenski pesnik Marko Kravos, od leta 1967 avtor več kot ducata pesniških zbirk v slovenščini, dveh večjezičnih in ene v italijanščini, je v proznem delu Kratki časi (s podnaslovom Trst iz žabje perspektive), ki je izšlo v letošnjem programu Knjižne zadruge - avtorskega založniškega društva slovenskih pisateljev, popisal svoja najzgodnejša leta, ki jih je preživljal pri sv. Ivanu v Trstu ''skozi otroške oči in dioptrijo žlahtne neposrednosti,'' kot se je izrazil njegov pesniški kolega Tone Pavček na predstavitvi v Društvu slovenskih pisateljev. Avtor pa je o teh ''spominskih slikah'' ali kratkih črticah dejal, da so ''zmes mnogih spominov in nekaj domišljije'' in ''pričevanje o nekdanjem koščku slovenske zemlje.'' To pisanje je zanj dragoceno tudi zato, ker je z vrnitvijo v otroštvo na novo ugledal tudi pot svoje poezije.